دانشگاه آرل استانبول

دانشگاه آرل استانبول

عواملی مانند نزدیکی جغرافیایی ایران و ترکیه، اشتراکات فرهنگی، امکانات آموزشی مدرن و کیفیت بالای آموزشی، شرایط خوب زندگی و تحصیل، هزینه های پایین در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، دانشگاه هایی با اعتبار بالا (دانشگاه آرل استانبول)، امکان اخذ اقامت و … همگی از عواملی هستند که سبب سوق تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی جهت ادامه تحصیل در ترکیه می شود. 

دانشگاه آرل استانبول: معرفی و تاریخچه

این دانشگاه خصوصی که در سال 2007 در شهر استانبول تاسیس شده است، با 6 دانشکده میان دانشگاه های ترکیه رتبه 112 را در اختیار دارد. رتبه جهانی دانشگاه آرل میان دانشگاه های جهان رتبه 5564 است. زبان تدریس دروس در رشته های مختلف این دانشگاه ترکی و انگلیسی است، اما دانشگاه آرل استانبول تاییدیه وزارت بهداشت و علوم ایران را ندارد، بر این اساس دانشجویان ایرانی این دانشگاه نمی توانند مدارک اخذ شده از این دانشگاه را در ایران معادلسازی نمایند.

دانشگاه آرل استانبول جزو دانشگاه های خصوصی کوچک و کمتر شناخته شده ترکیه است که سطح علمی بالایی دارد، به خصوص تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه از کیفیت بالایی برخوردار است. احمد ارکان گگز ریاست دانشگاه آرل استانبول را بر عهده دارد. 

برنامه های تحصیلی در دانشگاه آرل استانبول

دانشگاه آرل استانبول نظیر سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه شرط معدل دیپلم و محدودیت سنی را برای ورود به دانشگاه قرار داده است. حداقل معدل جهت ورود به این دانشگاه 14 است. داشتن مدرک زبان تافل با نمره 85 و یا داشتن مدرک زبان ترکی YDS با نمره 55 از دیگر مدارکی است که احتمال پذیرش دانشجو در این دانشگاه را تقویت می کند. در صورتی که دانشجویان شرط معدل برای پذیرش در دانشگاه را نداشته باشند، می توانند با کسب حداقل نمره در آزمون های زیر احتمال پذیرش خود در این دانشگاه را تقویت کنند. برخی از این آزمون ها عبارتند از:

  • آزمون SAT با حداقل نمره 1000
  • آزمون ACT با حداقل نمره 21
  • آزمون YOS با حداقل نمره 40
  • آزمون IB با حداقل نمره 24
  • آزمون ABITUR با حداقل نمره 4
  • آزمون GCE با حداقل سطح نمره A

دانشگاه آرل مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران نیست و دانشجویان نمی توانند مدارک اخذ شده خود را در ایران معادلسازی نمایند.  

دانشگاه آرل 3 پردیس دارد که همگی در قسمت اروپایی شهر استانبول واقع شده اند. از جمله پردیس های این دانشگاه عبارتند از:

  • پردیس سفاکوی: مساحتی برابر با 18560 مترمربع دارد و در مرکز شهر استانبول واقع شده است و دانشجویان به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند.
  • پردیس کمال گوزوکارا: این پردیس در منطقه تپکنت قرار گرفته و مساحتی برابر با 52400 متر مربع دارد. یکی از ویژگی های این پردیس مجهز بودن آن به کتابخانه ای بزرگ است که بالغ بر 10 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است.
  • پردیس سویزلیبگ: جدیدترین پردیس دانشگاه آرل استانبول که تقریبا در سال 2019 تاسیس شده است، این پردیس است. این پردیس 15 هزار متر مربع مساحت دارد. 

دانشگاه آرل استانبول

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه آرل استانبول

دانشگاه آرل استانبول دارای 6 دانشکده علوم و ادبیات، هنرهای زیبا، اقتصاد و علوم مدیریت، ارتباطات، مهندسی و معماری و دانشکده پزشکی است. هرکدام از این دانشکده ها دپارتمان هایی دارند و در هر دپارتمان رشته مخصوص به خود تدریس می گردد. دانشکده علوم و ادبیات دانشگاه آرل دپارتمان هایی مانند ریاضیات و علوم کامپیوتری، ژنتیک و زیست مولکولی، روانشناسی، جامعه شناسی، ترجمه و تفسیر و ادبیات ترکی دارد.

دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه دپارتمان هایی چون کارتون و انیمیشن، هنر آشپزی و خوراک شناسی، مد و طراحی لباس، طراحی گرافیک از جمله دپارتمان های این دانشکده هستند. دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی شامل دپارتمان هایی چون مدیریت هوانوردی، حسابداری و امور مالی، مدیریت کسب و کار، حمل و نقل، علوم بین الملل، تجارت بین الملل، علوم سیاسی، هتلداری و گردشگری و سیستم اطلاعات است. دانشکده مهندس و معماری شامل دپارتمان های معماری، عمران، کامپیوتر، الکترونیک، برق، صنایع، طراحی صنعتی، معماری داخلی و مکانیک است.

امکانات دانشگاه آرل استانبول برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه آرل استانبول عضو سیستم اراسموس است. مطابق با این سیستم دانشجویانی که شرایط لازم نظیر شرط معدل را داشته باشند به میل خود بعد از سال اول تحصیلی می توانند به مدت یک یا دو ترم در یکی از دانشگاه های اروپایی که با دانشگاه آرل استانبول در سیستم تبادل دانشجو است، تحصیل نمایند. سیستم اراسموس برای دانشجو و دانشگاه مزایای زیادی دارد. دانشجویان می توانند با تحصیل در دانشگاه های دیگر سطوح علمی خود را تقویت کنند و دانشگاه ها نیز می توانند از تجربیات جدید علمی دانشجویان خود استفاده کرده و سیستم علمی و آموزشی خود را ارتقا دهند. 

از دیگر سیستم های آموزشی این دانشگاه، برنامه مولانا است. دانشجویان و اعضا هیات علمی این دانشگاه می توانند در برنامه مولانا ثبت نام کنند و 6 ساعت در هفته را به شرکت در سمینارها، سخنرانی ها و کنفرانس ها در دیگر دانشگاه ها اختصاص دهند، از این طریق سطح علمی افراد و دانشگاه ارتقا می یابد.

در این دانشگاه 80 کلاس هوشمند دارد و 6 سالن کنفرانس مجهز به آمپلی فایر دارد. آزمایشگاه های مختلف و مجهز به آخرین امکانات، سالن های کنفرانس، سالن ورزشی، غذاخوری، رستوران، کافی شاپ، کتابخانه هایی مجهز به کتب، مقالات و مجلات علمی و … از امکانات دانشگاه آرل استانبول است تا زندگی و تحصیل در این دانشگاه تسهیل گردد. 

یکی از امکانات مورد نیاز دانشجویان به خصوص برای دانشجویان خارجی، خوابگاه دانشجویی است. این دانشگاه فضایی به مساحت 400 هزار مترمربع را به خوابگاه دانشجویی جدید و تازه ساخت اختصاص داده است. دانشجویان خارجی می توانند از این خوابگاه استفاده کرده و یا اتاق های دانشجویی را در شهر استانبول اجاره کنند. 

بورسیه های مختلف تحصیلی از دیگر امکانات دانشگاه آرل استانبول است. دانشجویان با اخذ این شرایط، از تخفیفات ویژه دانشگاه بهره مند می شوند. به دانشجویان این دانشگاه بر حسب آزمون OSYM بورسیه 100، 50 و 25 درصدی ارائه می گردد. دانشجویانی که به صورت خواهر ئ برادر و به صورت مشترک در دانشگاه تحصیل می کنند از تخفیف 10 درصدی بهره خواهند برد. دانشجویان برتر هر نیمسال که نمره بالای 3.5 داشته باشند از 25 درصد تخفیف شهریه بهره خواهند برد. دانشجویان با معلولیت جسمی از 25 تا 50 درصد تخفیف شهریه استفاده می کنند و در نهایت دانشجویانی که در یکی از رشته های تیم ملی ترکیه حضور دارند جهت تحصیل در این دانشگاه شهریه ای پرداخت نخواهند کرد. 

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه آرل استانبول

نزدیکی جغرافیایی و اشتراکات فرهنگی میان دانشجویان ایرانی و ترکی سبب سوق حجم زیادی از دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در ترکیه شده است. 

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه آرل استانبول بهتر است تا پیش از اقدام جهت اخذ پذیرش از این دانشگاه با موسسات و آکادمی هایی تماس گرفته و پس از مشاوره و گرفتن اطلاعات کافی در خصوص تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام نمایند. یکی از بهترین موسسات و آکادمی ها در این زمینه سایا گروه است. این گروه خدماتی که تحت لیسانس متروپل ترکیه است اطلاعات کاملی را به متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می دهند. همچنین خدماتی چون اخذ ویزای تحصیلی، اخذ اقامت و شهروندی ترکیه، گرفتن خوابگاه دانشجویی، افتتاح حساب بانکی و … از دیگر خدماتی است که گروه خدماتی سایا به دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه ارائه می دهند. 

تاریخچه تاسیس دانشگاه ارل استانبول

دانشگاه آرل توسط ردی به نام کمال گزوکارا با هدف کمک به ارزش های ملی و جهانی بنیان گذاری شده است. این دانشگاه در منطقه سیوزیل باغ یرلشکسی استانبول واقع شده است و با هدف ورود پژوهشگران جوان و پیگیر به جامعه برای ارتقا کشور ترکیه بنا نهاده شده است. 

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه آرل استانبول

از رشته های پرطرفدار دانشگاه آرل استانبول می توان به پزشکی، پرستاری، روانشناسی، حسابداری و مدیریت مالی، معماری، علوم سیاسی، مدیریت دولتی، بانکداری و امور مالی، مهندسی پزشکی، مدیریت بازرگانی، زیست شناسی، تغذیه، سینما و تلویزیون، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، جامعه شناسی، طراحی گرافیک، مدیریت بهداشت، مهندسی صنایع، معماری داخلی، روابط بین الملل، تجارت بین الملل، روزنامه نگاری، مدیریت لجستیک، سیستم های اطلاعات مدیریت، مهندسی مکانیک، مد و طراحی پارچه، رسانه های نوین و ارتباطات، علوم غذا و آشپزی، فیزیوتراپی، انیمیشن، هوانوردی، روابط عمومی، مددکاری اجتماعی، رشد کودک، زبان و ادبیات ترکی، طراحی ارتباطات تصویری و … اشاره کرد.

این دانشگاه علاوه بر مقطع کارشناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشجو می پذیرد. رساله این دانشگاه در ماه سپتامبر(در مقطع کارشناسی) و ژانویه (تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری) پذیرش دانشجو دارد و متقاضیان می توانند جهت بالا بردن احتمال پذیرش در مقاطع مختلف این دانشگاه از خدمات آکادمی سایا گروپ استفاده کنند. این دانشگاه به سیستم آموزش از راه دور مجهز است و سیستم آموزشی آنلاین نیز دارد. اغلب دانشجویانی که شاغل هستند این سیستم آموزشی را نسبت به آموزش حضوری ترجیح می دهند. 

امکانات پژوهشی در دانشگاه آرل استانبول

وجود آزمایشگاه های مختلف و مجهز یکی از زیرساخت هایی است که دانشگاه برای انجام پژوهش های علمی برای دانشجویان خود فراهم آورده است. وجود مرکز تحقیقات پلیمری و کامپوزیت، آزمایشگاه ژنتیک و زیست مولکولی و آزمایشگاه فناوری و تفسیر و ترجمه از این مراکز هستند. دانشگاه آرل استانبول به کتابخانه هایی مجهز است که به کتابها، مقالات و مجلات علمی زیادی مجهز هستند و دانشجویان رشته های مختلف می توانند از این منابع علمی جهت پژوهش استفاده نمایند.  کتابخانه دانشگاه آرل حدود 70 هزار جلد کتاب چاپی، 306 هزار کتاب الکترونیکی و 63 هزار مجله الکترونیکی است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من