دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان استانبول

ادامه تحصیل در ترکیه به دلایلی چون بالا بودن سطح کیفیت آموزشی در دانشگاه های ترکیه، هزینه مناسب تحصیل در این کشور، اشتراکات فرهنگی، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی از طریق برنامه اراسموس و … میان دانشجویان ایرانی رواج زیادی یافته است. یکی از بهترین دانشگاه های جهت ادامه تحصیل دانشگاه اوکان واقع در شهر استانبول ترکیه است. این دانشگاه با داشتن 10 دانشکده در رشته های مختلفی به پذیرش دانشجو می پردازد. به دلیل خصوصی بودن دانشگاه اوکان برخلاف دانشگاه های دولتی، تنها شرط معدل دیپلم و شرایط سنی برای ورود به این دانشگاه وجود دارد و از این نظر دانشجویان بیشتری خواهان پذیرش در این دانشگاه می باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه اوکان استانبول تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه اوکان استانبول: معرفی و تاریخچه

دانشگاه اوکان استانبول در سال 1999 تاسیس شده است. این دانشگاه خصوصی جهت تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی از بهترین ها به شمار می رود. دانشگاه اوکان مورد تایید اتحادیه اروپا است، اما علیرغم سطح بالای آموزشی در این دانشگاه، وزارت علوم و بهداشت ایران این دانشگاه را تایید نمی کنند، بنابراین مدارک و گواهی های اخذ شده از این دانشگاه در هر رشته و مقطعی در ایران قابلیت معادلسازی نخواهد دشت. بنابراین تحصیل در این دانشگاه برای متقاضیانی که تمایل به بازگشت به ایران را دارند چندان مناسب نمی باشد. پردیس اصلی دانشگاه اوکان در بخش آسیایی استانبول قرار دارد. دانشجویان پس از ورود به دانشگاه می توانند در یکی از 10 دانشکده این دانشگاه در رشته های مختلف به ادامه تحصیل بپردازند. دانشگاه اوکان استانبول در میان دانشگاه های ترکیه رتبه 86 و در سطح جهانی رتبه 3205 را در اختیار دارد.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه اوکان استانبول

دانشجویان جهت ورود به دانشگاه اوکان نیازی به شرکت در آزمون ندارند و تنها حداقل معدل 12 دیپلم و محدودیت سنی برای پذیرش در این دانشگاه کافی خواهد بود. البته اگر دانشجویان در آزمون های SAT و TYROS شرکت کرده و حداقل نمره قبولی کسب نمایند، احتمال ورود خود به دانشگاه را تقویت خواهند کرد. دانشجویان جهت ادامه تحصیل در مقاطعی بالاتر نظیر کارشناسی ارشد و دکتری لزوما می بایست در آزمون های ALES یا GRE حداقل نمره قابل قبول را کسب نمایند. البته همانطوری که جهت دوره کارشناسی وجود ترجمه دیپلم به همراه ریز نمرات نیاز است، جهت دوره کارشناسی ارشد ترجمه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات و جهت ورود به مقطع دکتری ترجمه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات مورد نیاز خواهد بود.

دانشگاه اوکان استانبول دارای 10 دانشكده، 3 مدرسه حرفه ای، یک بیمارستان به همراه یک مرکز دندانپزشکی است. علاوه بر مقطع کارشناسی، تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد نیز در این دانشگاه ارائه می گردد. 

دانشگاه اوکان استانبول

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان استانبول 10 دانشکده دارد که عبارتند از: دانشکده دندانپزشکی، پزشکی، آموزش، حقوق، کسب و کار و مدیریت، علوم اجتماعی، مهندسی، علوم سلامت، معماری و طراحی و علوم کاربردی.

دانشجویان دانشکده پزشکی به منظور گذراندن دروس عملی خود در بیمارستان تخصصی و بزرگی که در نزدیکی پردیس اصلی دانشگاه است، استفاده می کنند و دوره های عملی خود را در آن می گذرانند. از جمله رشته های ارائه شده در دانشگاه اوکان می توان به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، ژنتیک، فیزیوتراپی، مدیریت سلامت، طراحی صنعتی، سینما و تلویزیون، معماری، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی سیستم، مهندسی کامپیوتر، تجارت بین الملل، اقتصاد و دارایی، طراحی ارتباطات بصری، مدیریت صنعتی، مهندسی عمران، مهندسی ژئوماتیک، معماری داخلی، معماری شهری، کارشناسی  تغذیه، آموزش زبان خارجی، روانشناسی، مهندسی مکانیک و … اشاره کرد.

امکانات دانشگاه اوکان استانبول برای دانشجویان بین المللی

این  دانشگاه عضو سیستم اراسموس است. مطابق با این سیستم دانشجویانی که از شرط معدل مناسب برخوردار باشند، پس از پایان سال اول تحصیلی خود در صورت تمایل می توانند به دانشگاه های اروپایی که دانشگاه اوکان با آنها ارتباط دارد، مراجعه و به مدت یک تا دو ترم در آن دانشگاه های ادامه تحصیل نمایند. برنامه اراسموس سبب ارتقا سطح علمی دانشجو و دانشگاه می شود. دانشگاه اوکان دارای مدرک دیپلم آبی است و دانشجویان بر اساس این مدرک می توانند در اروپا براحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و شاغل شوند. این دانشگاه به اشتغال دانشجویان توجه زیادی دارد به همین دلیل این دانشگاه نزدیک به دانشگاه دنیای تجارت بنا شده است و کمیته شغلی این دانشگاه از زمان پذیرش تا فارغ التحصیلی برای ورود دانشجویان به دنیای کسب و کار تلاش می کنند. 

دانشگاه اوکان با هدف ارتقا سطح علمی دانشجویان و جذب آنها به بازار کار امکانات علمی، آموزشی و پژوهشی فراوانی را برای دانشجویان فراهم آورده است. وجود کلاس هایی بزرگ با امکانات ویژه، سالن های کنفرانس مجهز، آزمایشگاه هایی با اخرین تجهیزات، کتابخانه هایی بزرگ مجهز به کتب، مقالات و مجلات علمی به صورت فیزیکی و الکترونیکی و … نشان دهنده توجه این دانشگاه به ارتقا سطح علمی دانشجویان است.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه اوکان استانبول

علاوه بر نزدیکی کشور ترکیه به ایران، مشترکات فرهنگی میان دو کشور از دلایل اصلی ادامه تحصیل دانشجویان در کشور ترکیه است. وجود اداب و رسوم و هنجارهایی مشترک میان دو کشور زندگی دانشجویی برای دانشجویان ایرانی را نیز آسان کرده است. وجود فرهنگ هایی نظیر فرهنگ مهمان نوازی، کمک به دیگران، احترام به حقوق افراد، توجه به نظافت و پاکیزگی، نوع پوشش مشابه و … از جمله هنجارهای مشترک میان دانشجویان دو کشور است. 

دانشجویان ایرانی که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به خصوص دانشگاه اوکان استانبول را دارند، بهتر است پیش از اقدام برای پذیرش در این دانشگاه ها با موسسات و آکادمی هایی که در زمینه مهاجرت تحصیلی به دانشجویان راهنمایی می دهند، تماس گرفته و از آنها مشاوره بگیرند. یکی از بهترین این موسسات و آکادمی ها سایا گروه است. این گروه تحت لیسانس متروپل ترکیه در ایران فعالیت می کند. متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند خدمات مختلفی از جمله ویزای دانشجویی، اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف ترکیه، ترجمه مدارک مورد نیاز، اجاره خوابگاه و سوئیت دانشجویی، افتتاح حساب بانکی در ترکیه، دنکلیک یا معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه، تشکیل پرونده اقامتی و … را از این اکادمی دریافت کنند. این شرکت خدمات 24 ساعته ا را به متقاضیان ارائه کرده و در قبال تعهداتی که به دانشجویان ارائه می دهد، مسئولیت پذیری کامل دارد.

تاریخچه تاسیس دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان دانشگاهی خصوصی است که توسط بنیاد فرهنگ، آموزش و ورزش اوکان در سال 1999 تاسیس گردید. از حوالی سال های 2003 تا 2004 پذیرش دانشجو در این دانشگاه افزایش یافت. شعار این دانشگاه با مضمون، نزدیکترین دانشگاه به زندگی تجاری، توجه این دانشگاه به اشتغال و کار دانشجویان را نشان می دهد. این دانشگاه تلاش دارد تا پلی میان دانشگاه و دنیای تجارت فراهم آورد. این دانشگاه شرایطی را فراهم می آورد تا بسیاری از دانشجویان به عنوان کارآموز از همان سالهای اول تحصیل در دانشگاه در شرکت هایی مختلف و مرتبط با رشته دانشجویی دانشجویان، مشغول به کار شوند تا علاوه بر آشنایی با فضای تجاری، دانش و تخصص خود را در دنیای تجارت به مهارت تبدیل کرده و مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند. یکی از امکانات دانشگاه اوکان استانبول آن است که این دانشگاه برای دانشجویانی که در دوران تحصیل خود در شرکت هایی اشتغال به کار دارند، گواهی مشارکت و گواهی های تجربه کاری صادر می کند. 

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه اوکان استانبول

از رشته هایی که در دانشگاه اوکان استانبول متقاضیان زیادی دارد می توان به پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، حقوق، مهندسی کامپیوتر، برنامه نویسی کامپیوتر، مهندسی معماری، آشپزی، طراحی داخلی، موزیک، سینما و تلویزیون و … اشاره کرد. زبان تحصیل در رشته های مختلف این دانشگاه ترکی و انگلیسی است. اگر دانشجویان تمایل به تحصیل دروس به زبان ترکی را داشته باشند داشتن مدرک C1 در آزمون TOMER برای تحصیل در رشته علوم پزشکی و داشتن مدرک B2 برای تحصیل در سایر سطوح مورد نیاز است. اگر دانشجویان تحصیل به زبان انگلیسی را ترجیح دهند،داشتن مدرک تافل با حداقل نمره 85 مورد نیاز است.

امکانات پژوهشی در دانشگاه اوکان استانبول

دانشگاه اوکان توجه زیادی به پژوهش و تحقیق داشته و از این نظر امکانات مختلفی را در دانشگاه فراهم آورده است. وجود آزمایشگاه های مجهز و پیشرفته مانند آزمایشگاه های کامپیوتر و الکترونیک، وجود کارگاه های هنری مجهز و آزمایشگاه ها و لابراتورهای پیشرفته پزشکی از امکانات آزمایشگاهی این دانشگاه است. وجود کتابخانه هایی مجهز به انواع کتب و مقالات و مجلات علمی فیزیکی و الکترونیکی که به صورت شبانه روزی به دانشجویان خدمات می دهد، سبب ارتقا سطح پژوهشی دانشگاه خواهد شد. از آنجا که دانشگاه اوکان ارتباط زیادی با بازار کار و اشتغال داشته، سرمایه گذاران تجاری زیادی در برخی از پروژه های تحقیقاتی این دانشگاه سرمایه گذاری می کنند تا از نتایج تحقیقات علمی دانشگاه استفاده کرده و کسب و کار خود را توسعه و ارتقا داده و به سود بیشتری دست پیدا کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من