آزمون ACT

آزمون ACT یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های داخلی آمریکاست که در مقایسه با آزمونی مانند SAT از اعتبار بسیار بیشتری برخوردار است؛ هرچند هنوز کالج‌ها و دانشگاه‌هایی هستند که آزمون SAT را نسبت به آزمون ACT ترجیح بدهند. البته این آزمون در برخی از کشورهای دیگر نیز برگزار می‌گردد، ولی در تمامی تاریخ‌های برگزاری، دارای مرکز آزمون نخواهند بود.

معرفی آزمون ACT

این آزمون هرسال توسط مؤسسهٔ غیرانتفاعی ACT (مخفف عبارت: American College Testing) با هدف معیاری برای سنجش قدرت و عیار علمی دانش آموزان دبیرستانی به منظور فارغ التحصیل شدن و ورود به دانشگاه‌ها برگزار می‌گردد. تخمین زده می‌شود هرسال بیش از 2 میلیون شرکت کننده را به خود می‌بیند و مختص دانش‌آموزان بومی آمریکاست، هرچند دانش آموزان بین‌المللی نیز که قصد ورود به دانشگاه‌های آمریکا را پس از مقطع دبیرستان داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

البته باید در نظر داشته باشید که علاوه بر نمرات آزمون ACT، معدل دروس دبیرستان برحسب GPA، توصیه‌نامه، ارزیابی شخصی و غیره نیز تأثیرگذار هستند و در کل تعیین خواهند کرد که واجد شرایط برای ورود به دانشگاه برای مقطع لیسانس هستید یا خیر.

مزیت های آزمون ACT

یکی از مزیت های این آزمون این است که افرادی که نتوانستند نمرات خوبی در دوران دبیرستان خود کسب کنند، با شرکت در این آزمون و کسب نمره مطلوبی می‌ توانند این کمبود را جبران کنند. همچنین برای کسانی که نمره GPA و یا ریزنمرات دبیرستان بالایی دارند نیز امتیاز هایی دارد. دانشگاه های آمریکا به دانش آموزانی که دارای نمره GPA بالایی هستند، کار بورسیه های تحصیلی اهدا می‌ کند. اگر این افراد در آزمون ACT نیز نمره بالایی کسب کنند، شانس آن ها در دریافت این بورسیه و یا کسب بورسیه با مبلغ بالاتر بالا می‌ رود.
یکی دیگر از مزیت های آزمون ACT برای افرادی است که بخواهند در همان دوران دانشجویی در شرکت ها  و موسسات مشغول به کار شوند. زیرا تعدادی از شرکت ها هستند که از افراد جوان به عنوان نیروی کار استفاده می‌ کنند و از آن ها نمره آزمون ACT را می‌ خواهند. مزیت دیگر نمره بالای این آزمون در این است که به شما برای ساخت رزومه ای قوی کمک می‌کند. 

بخش های آزمون ACT

به طور کلی این آزمون از 4 بخش اجباری و یک بخش اختیاری تشکیل می‌شود. 4 بخش اجباری این آزمون را سوالات مربوط به انگلیسی، ریاضیات، خواندن، علوم پایه تشکیل داده است و بخش اختیاری آن نیز مربوط به نوشتن است. زبان این آزمون انگلیسی بوده و در اصل آزمون ACT برای سنجش میزان درک شما به زبان انگلیسی در فهمیدن مطالب درسی و حل مسائل است. محدوده نمره آزمون ACT از 1 تا 36 است که داوطلبان این آزمون به طور میانگین موفق به کسب نمره 21 می‌شوند. اگر تمایل به اپلای برای دانشگاه های برتر آمریکا را دارید، کسب نمره 31 در این آزمون می‌ تواند به شما کمک بزرگی بکند.
●    بخش انگلیسی آزمون ای سی تی 75 سوال دارد و زمانی که برای این بخش در نظر گرفته شده است، 45 دقیقه می‌ باشد.
●     بخش ریاضی دارای 60 سوال و 60 دقیقه وقت است.
●    بخش خواندن 40 سوال دارد و زمان پایان پاسخگویی به این بخش بعد از 35 دقیقه است.
●     آخرین بخش اجباری که سوالات مربوط به علوم پایه می‌ باشد، دارای 40 سوال و 35 دقیقه زمان است. 
اگر شما این آزمون را با بخش اختیاری نوشتن انتخاب کنید، 1 سوال به شما برای این بخش داده می‌ شود که برای نوشتن متن آن 40 دقیقه زمان خواهید داشت. در کل آزمون ACT بدون بخش مقاله 2 ساعت و 55 دقیقه طول می‌ کشد و با بخش اختیاری  مقاله 3 ساعت و 35 دقیقه طول خواهد کشید.
از آنجایی که این آزمون دارای دو بخش اختیاری و اجباری است، زمان اعلام نتیجه آن ها متفاوت است. زمان اعلام نتیجه این آزمون برای بخش های اجباری بین 2 تا 8 هفته متغیر است و برای بخش اختیاری نیز 4 هفته بعد از روز آزمون خواهد بود. مدت اعتبار مدرک ACT  بعد از اعلام نتایج تا 5 سال است. بعد از 5 سال نیز شما می‌توانید از آن در رزومه خود استفاده کنید اما برای بسیاری از دانشگاه ها و موسسات ارزشی نخواهد داشت.

قوانین آزمون ACT

یکی از هدف های این آزمون این است که شرایط امتحانی برای همه افرادی که در این آزمون شرکت می‌ کنند یکسان باشد. به همین دلیل در حین آزمون همه مراکز آن سختگیری های خاص خود را دارند. در صورت رعایت نکردن این قوانین، مراقب ممکن است شما را از امتحان بیرون کند و یا نمره دهی شما را کنسل کند. موارد زیر لیستی از نکاتی است که در حین شرکت در این آزمون باید حتما به آن ها دقت کنید.
●    حضور به موقع برای شرکت درآزمون یکی از مواردی است که حتما باید آن را در نظر داشته باشید.
●    در صورت تمام نشدن زمان پاسخگویی به سوالات یک بخش شما حق رفتن به بخش های دیگر را ندارید. و یا برگشتن به بخش های قبلی که پاسخ داده اید. همه این موارد تقلب محسوب می‌ شود و موجب اخراج شما از آزمون خواهد شد. پس بهتر است سوالات هر بخش را در زمان مخصوص خودش پاسخ دهید.
●    در بین بخش های آزمون زمانی را برای استراحت شما در اختیارتان می‌ دهند. از وقت خود برای استراحت، خوردن خوراکی و یا آشامیدن آب استفاده کنید. هرگونه تبادل نظر با سایر داوطلبان تقلب محسوب می‌ شود.
●    تلفن همراه خود را حتما قبل از ورود به آزمون خاموش کنید. در صورتی که در حین آزمون برای دیدن ساعت به گوشی خود نگاه کنید و یا هرگونه صدایی از آن خارج شود، برگه شما گرفته می‌ شود و نمره صفر برایتان رد خواهد شد.
●    در هنگام شرکت در آزمون پاسپورت و کارت شناسایی معتبر داشته باشید. حواستان باشد که پاسپورت تان دارای اعتبار باشد. همچنین عکس واضح و جدید نیز باید با خود به همراه داشته باشید.
●    برای پاسخ دادن به سوال مداد و پاک کن به همراه داشته باشید.
●    در روز آزمون قادر به همراه داشتن ماشین حساب هستید، اما حواستان باشد که ماشین حساب باید بی صدا باشد. همچنین امکان استفاده موبایل به عنوان ماشین حساب وجود ندارد.
●    داشتن برگه چرک نویس، برگه یادداشت، دیکشنری و... غیر مجاز است.

به منظور دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در کلاس‌ها و آزمون ACT، فقط کافیست به مشاوران ما پیام دهید.

 و یا فرم مشخصات را پر کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشخصات