تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه ، شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه منطقی‌ترین گزینه‌ مهاجرتی برای ایرانی‌ها در سال آتی است. چرا‌ که این کشور نه تنها امکان تحصیل با هزینه پایین را برای متقاضی فراهم می‌کند بلکه هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. همچنین مدارک اعطایی دانشگاه‌های ترکیه بین‌المللی است و متقاضی نه تنها می‌تواند در یکی از بهترین شغل‌های پردرآمد ترکیه مشغول به کار شود بلکه می‌تواند از این کشور به‌عنوان پل ورود به بهترین کشورهای اروپایی و آمریکایی برای کار و تحصیل استفاده کند. آنچه بیش از هرچیزی تحصیل در ترکیه را جذاب می‌کند ورود آسان به دانشگاه‌های این کشور به خاطر آزمون‌های‌ ورودی راحت حتی ورودی های بدون آزمون است.

در نتیجه متقاضی می‌تواند به سادگی در محبوب‌ترین رشته‌های دنیا مانند پزشکی در ترکیه، انواع رشته‌های مهندسی و دندانپزشکی در ترکیه به تحصیل بپردازد.

در این مقاله اطلاعات بیشتری کسب کنید : مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقاطع مختلف 2022

تحصیل در ترکیه محدود به دانشگاه و رشته‌های دانشگاهی نیست و پذیرش تحصیلی برای مقاطع پایین‌تر نیز انجام می‌پذیرد. در ترکیه مدارس زیادی وجود دارد که در زمینه پذیرش دانش‌آموز از خارج از ترکیه فعالیت می‌کنند. 

تحصیل در ترکیه ، شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه | سایا گروپ

نظام آموزش ترکیه تحت نظارت وزارت آموزش‌ و پرورش این کشور قرار دارد. به‌طورکلی، تحصیل در ترکیه ، شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه چه در دانشگاه و چه در دوران قبل از دانشگاه، باکیفیت بالاتر و هزینه کم‌تر نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز انجام می‌گیرد. همچنین کیفیت آموزش در تمامی مقاطع تحصیلی ترکیه بالا است و کلیه مؤسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی ترکیه زیر نظر شورای آموزش عالی ترکیه سازمان YOK فعالیت می کنند.یکی از بزرگترین دغدغه‌های دانشجویان در هنگام مهاجرت تحصیلی، پیدا کردن محل اقامت است و رزرو خوابگاه دانشجویی در ترکیه نیز از پرطرفدارترین مکان‌ها در بین افراد هستند. استانبول یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه است که خوابگاه‌های دانشجویی فراوانی با امکانات مختلف را در خود دارد.

سیستم تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه تفاوتی با سیستم تحصیل در اتحادیه اروپا ندارد. چراکه ترکیه نیز جزو معاهده بولونیا است. تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌گیرد. برخی از دانشگاه‌های ترکیه، برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی و برخی به ترکی و یا هردو زبان ارائه می‌دهند.

این یک واقعیت است که ترکیه به خاطر نزدیکی به آسیا و اروپا، مرکز توجه دانشجویان بین‌المللی زیادی قرارگرفته است. بنابراین اخذ پذیرش در برخی از رشته‌ها پر تقاضا در این کشور به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. تعدادی از رشته‌های تحصیلی پرتقاضا در ترکیه عبارت‌اند از:

تحصیل پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین المللی است و در زمینه پزشکی نیز از اعتبار جهانی برخوردار است. رشته پزشکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در ترکیه است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به خصوص دانشجویان ایرانی را به منظور تحصیل در ترکیه به سوی خود جذب می کند.سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا پیوسته است از این رو تمام مدارک آموزشی صادره از کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی می باشد.

از طرفی دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند. از اینرو دانشجویان این فرصت را دارند که ضمن برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی در اجرای پروژه های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین المللی شرکت نمایند.

دوره‌ی پزشکی در ترکیه ۶ ساله می باشد. در سه سال اول تحصیل دانشجویان علاوه بر شرکت در کلاس‌ها می بایست تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی را نیز انجام دهند. در سال چهارم و پنجم خود دانشجویان مشغول انجام آزمایشات و تشخیص بیماری‌ها و پیدا کردن راهکاری برای درمان آن‌ها می‌شوند و در سال آخر به صورت کارآموز در بیمارستان‌ها حضور می‌یابند.

از جمله دلایلی که تحصیل پزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است می توان به معتبر بودن مدارک پزشکی در سطح بین المللی اشاره کرد،نزدیکی مسافت، امکان سفر به ترکیه بدون ویزا که دانشجویان پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایند، بالا بودن سطح علمی دانشگاه های ترکیه، نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی اشاره کرد. همچنین از دیگر مزایای مهم تحصیل پزشکی در ترکیه ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان می باشد. از طرفی پزشکی در ترکیه به زبان های ترکی یا انگلیسی ارائه می شود و با توجه به ارائه دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی، دانشجویان از دانش و سطح علمی بین المللی برخوردار خواهند شد و به راحتی می توانند در کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان به ادامه تحصیل و یا کار بپردازند.

برای تحصیل  بدون آزمون در رشته پزشکی در ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد.

برای تحصیل  پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی متقاضی پس از اخذ پذیرش دردانشگاه باید  مدرک آیلتس حداقل ۶ را ارائه دهد.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان شرایط سنی خاصی در نظر نگرفته اند.

اعتبار مدرک پزشکی ترکیه در جهان

از جمله دلایلی که تحصیل پزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است می توان به معتبر بودن مدارک پزشکی در سطح بین المللی اشاره کرد.مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و جهان معتبر است. سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا پیوسته است از این رو تمام مدارک آموزشی صادره از کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی می باشد. از طرفی دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند. از اینرو دانشجویان این فرصت را دارند که ضمن برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی در اجرای پروژه های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین المللی شرکت نمایند.

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های پزشکی ترکیه

  • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
  • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس )
  • پرداخت هزینه پذیرش

به منظور دریافت مشاوره رایگان و تسریع در کارهای پذیرش تحصیلی در ترکیه، فقط کافیست به مشاوران ما پیام دهید.

 و یا فرم مشخصات را پر کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشخصات