آزمون یوس 

آزمون یوس ترکیه با عنوان (Yabancı Öğrenci Sınavı) نام آزمونی است که  فارغ التحصیلان مقطع دیپلم متوسطه تبعه های خارجی، جهت ورود به دانشگاههای  دولتی کشورترکیه شرکت کرده و بر اساس نمره و امتیاز کسب شده در آزمون yös مجاز به انتخاب رشته و پذیرش از دانشگاههای دولتی ترکیه میشوند. اغلب داوطلبان جهت آمادگی و قبولی در آزمون یوس با نمره بالای ۹۰ ، میبایستی در کلاس های یوس بصورت دوره های حضوری یا آنلاین شرکت کنند.

  • بصورت کلی آزمون یوس به منظور حضور و پذیرش در دانشگاههای دولتی ترکیه برگزار میگردد.
  • آزمون یوس سالیانه یکبار در بازه زمانی فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه برگزار می گردد.
  • این آزمون در روزهای اعلام شده توسط هر دانشگاه بصورت مجزا و در حوزه اصلی همان دانشگاه مربوطه برگزار میشود. البته با توجه به بخشنامه جدید سازمان یوک ترکیه برنامه ریزی بر این اساس است که آزمون یا یوس مرکزی برگزار گردد. تاکنون در زمان نگارش مقاله جزئیات این بخشنامه اعلام نشده است، لذا به محض دریافت اطلاعات بیشتر اطلاع رسانی انجام خواهد شد.
  • دفترچه سوالات آزمون یوس به زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی طراحی و ارائه داده می شود که داوطلبین هنگام ثبت نام، زبان آزمون را انتخاب میکنند. (در بعضی از آزمونهای یوس دانشگاههای ترکیه، تست ها به زبان فارسی نیز طراحی میشود. اما در مجموع نود درصد عبارات و سوالات yös برمبنای اعداد و ارقام میباشد و داوطلبین نیازی به خواندن متن نخواهند داشت.)
  • کلاسهای یوس مجموعه سایا به نمایندگی متروپل آنکارا از ابتدای پاییز شروع و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد. زمانبندی ثبت نام امتحان یوس از بهمن ماه شروع شده و گاها به مدت یک الی دو ماه (تا فروردین ماه) بصورت مجزا نسبت به تاریخ اعلامی هر دانشگاه بطول میانجامد.

آزمون شامل چه بخش هایی است؟

آزمون یوس شامل سوالات {ریاضی ، هندسه ، هوش} در سطح دبیرستان می باشد. اکثرا شامل ۸۰ سوال می باشد که حاوی ۴۰ سوال هوش ، ۳۵ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه می باشد. البته در بعضی از دانشگاهها ممکن است تعداد سوالات آزمون یوس بیشتر و یا کمتر از ۸۰ سوال باشد. (بطور مثال سوالات درس ریاضی میتواند بیشتر از ۳۵ سوال باشد.) مدت زمان پاسخگویی به تست های آزمون یوس، ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه نسبت به سیاستگذاری هر دانشگاه متفاوت میباشد.

آزمون YOS سخت است؟

برای این که خیال شما را راحت کنیم باید گفت که «آزمون یوس بسیار آسان تر از کنکور ایران است.» متأسفانه بسیاری از متقاضیان و دانشجویان ایرانی باورهای نادرستی در مورد این آزمون دارند. آزمون یوس فقط از 3 بخش هوش، هندسه و ریاضی تشکیل شده است. سؤالات هوش آزمون را همه ایرانی ها بالای 90 و اکثراً 100 می زنند. سؤالات هندسه موضوعات محدودی را شامل می شود و شما می توانید با 6ماه زمان گذاشتن تسلط کافی به دست آورید. تست های ریاضی آزمون هم بسیار ساده تر از تست های کنکور ایران است و حتی برخی سؤالات مربوط به دوران راهنمایی کتاب های ایران هستند. در نتیجه شما می توانید با تمرین سؤالات و شرکت در یک دوره آموزشی یوس در عرض 6 الی 9 ماه به صورت 100 درصد خودتان را برای آزمون yos ترکیه آماده کنید.

برای موفقیت هر چه بهتر در آزمون یوس باید از منابع و کلاس های آمادگی مناسب استفاده کنید. مباحث ریاضی و هندسه آزمون اکثراً به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارد و استادی که بتواند روش های تست زنی را به شما یاد دهد. کلاس های آمادگی آزمون yos در سرتاسر ایران و ترکیه برگزار می شود. هزینه کلاس های حضوری در ایران از 30 میلیون تا 50 میلیون متغیر است و در ترکیه حدود 4000 تا 7000 دلار است. کلاس های آمادگی yos می تواند تأثیر بسزایی در کسب نمره بالا برای شما داشته باشد.

به منظور دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در کلاس‌ها و آزمون یوس (YOS)، فقط کافیست به مشاوران ما پیام دهید.

 و یا فرم مشخصات را پر کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشخصات