تحصیل در روسیه

روسیه کشوری است با مساحتی حدود ۱۷ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع و با جمعیتی بالغ بر ۱۴۶ میلیون نفر که به عنوان بزرگترین و وسیع ترین کشور جهان شناخته شده می باشد. این کشور از نظر جغرافیایی در قسمت شمالی اوراسیا واقع گردیده است. بیشترین جمعیت کشور روسیه در پایتخت این کشور یعنی مسکو واقع شده اند. واحد پول این کشور روبل و زبان رسمی آن روسی می باشد. افرادی که به دنبال مهاجرت به روسیه می باشند باید اطلاعات کاملی در باب آب و هوای این کشور به دست آورند. روسیه به دلیل نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای بسیار سرد سیری می باشد. از دیر باز از روسیه به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند در جهان یاد می شد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت آن نیز تضعیف گردید. اما در حال حاضر این کشور در صدد بازگرداندن جایگاه خود در سطح جهان می باشند.

تحصیل در روسیه

یکی از روش های مهاجرت به روسیه، تحصیل در این کشور می باشد. اکثر متقاضیان جهت تحصیل در این کشور تمایل دارند از بورسیه های تحصیلی در روسیه بهره مند شوند. در ابتدا باید اشاره داشت که دانشگاه های روسیه در آموزش تنوع بسیار دارند و عموما آموزش ها در چند نوبت آموزش به صورت تمام وقت، آموزش به صوت پاره وقت و آموزش به صورت شبانه برای دانشجویان انجام می شود. دانشجویان و شهروندان خارجی می توانند در کنار تبعه روس در مقاطعی همچون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند و در کلاس های درس شرکت نمایند. لازم به ذکر است دانشجویانی که قبل از ورود به دانشگاه و یا در حین تحصیل موفق به یادگیری زبان روسی شوند و بتوانند در آزمون های ورودی قبول شوند قادر خواهند بود از شرایط یکسان با شهروندان روسی بهره مند شوند و تحصیل نمایند. معمولا دانشجویان خارجی برای تحصیل در روسیه و ورود به دانشگاه نیاز به ارائه مدارکی همچون مدرک زبان و آخرین مدرک تحصیلی خود می باشند.

صفر تا صد تحصیل پزشکی در روسیه 2022

از زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق، با توجه به سطح بالای کیفیت آموزش در روسیه، تحصیل در روسیه و رشته پزشکی توسط دانشجویان خارجی در این کشور بسیار متداول است، در روسیه دوره های متنوع و فرصت های خوبی برای گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان ها و کلینیک های پیشرفته وجود دارد. امروزه روسیه یکی از مقرون به صرفه ترین و محبوب ترین کشورها برای تحصیل پزشکی تبدیل شده است و هر ساله تعداد زیادی دانشجوی پزشکی بین المللی را جذب می کند. دانشجویانی  که از یک دانشگاه  پزشکی روسیه فارغ التحصیل می شوند می توانند در هر بخش از جهان مشغول به کار شوند. برای مثال یک متخصص پزشکی که در مسکو یا یکی دیگر از شهرهای بزرگ روسیه تحصیل کرده باشد، خواهان زیادی دارد و می تواند به راحتی یک شغل پیدا کند.

برنامه ها و مدت دوره های پزشکی در روسیه

دانشگاه های روسیه مدرک دکترای پزشکی (MD) را در زمینه های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزشی ارائه می دهند که با توجه به زبان تدریس بین 6 تا 7 سال زمان می برد. دوره های پزشکی به هر دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شود و برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل به زبان روسی هستند آموزش زبان روسی نیز ارائه می شود که یک سال به طول می می انجامد. لازم به ذکر است که دوره های MD روسیه معادل با دوره های MBBS (لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی) می باشند.

مدرک

مدت زمان متوسط دوره ی پزشکی به زبان انگلیسی

مدت زمان متوسط دوره ی پزشکی به زبان روسی

پزشکی عمومی

6 سال

7 سال (شامل یک سال دوره ی زبان)

دندانپزشکی

5 سال

6 سال (شامل 1 سال دوره ی زبان)

پزشکی ورزشی

6 سال

7 سال (شامل یک سال دوره ی زبان)

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

دانشجویان برای تحصیل پزشکی در روسیه  باید دیپلم دوران دبیرستان با کسب حداقل 50% نمره در دروس فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و زبان انگلیسی، گذرنامه معتبر، نتیجه آزمایش منفی HIV، گواهی تولد و فرم درخواست را ارائه دهند.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه بدون ازمون

روش پذیرش و فرآیند دریافت ویزا برای دانشجویان نسبت به سایر کشورها بسیار ساده است. دانشجویان نیازی به شرکت در آزمون ورودی برای پذیرش در دانشکده‌های پزشکی روسیه ندارند.

تحصیل پزشکی در روسیه بدون مدرک زبان

یکی از مزیت‌های مهم تحصیل پزشکی در روسیه امکان تحصیل بدون مدرک زبان است. تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی برای متقاضیان امکان‌پذیر است و این دانشگاه‌ها دانشجویان را ملزم به انتخاب زبان آموزشی نمی‌کنند و فقط برای افرادی که قادر به تحصیل به زبان انگلیسی نمی‌باشند، دوره‌های آمادگی زبان روسی را پیشنهاد می‌کنند. تدریس در این کشور به دو زبان روسی و انگلیسی انجام می‌گیرد.

کیفیت بالای دانشگاه‌های پزشکی روسیه

همچنین کیفیت آموزش در کالج‌ها و دانشگاه‌های پزشکی روسیه بسیار بالا است و دانشگاه‌های پزشکی روسیه در سطح بین‌الملل از اعتبار بالایی برخودار هستند.

مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

کم بودن هزینه تحصیل پزشکی در روسیه یکی دیگر از دلایل قانع کننده برای تحصیل پزشکی در این کشور است. شهریه تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی و شهروندان این کشور تفاوت چندانی ندارد، در حالی که در اروپا هزینه تحصیل برای خارجی‌ها بالاتر است. کیفیت بالای آموزش در کنار هزینه کم باعث جذابیت تحصیل پزشکی در روسیه شده است.

مدارک پزشکی معتبر دانشگاه های روسیه

مدارک پزشکی صادره از دانشگاه‌های روسیه توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، یونسکو (UNESCO)، MCI و سایر سازمان‌های بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

محیط امن دانشگاه‌های پزشکی روسیه

محیط تحصیلی بین‌المللی امن دانشگاه‌های پزشکی روسیه نیز از دیگر دلایل تحصییل پزشکی در روسیه است. دانشگاه به خوبی حفظ می شود.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه ۲۰۲۱

یکی از بزرگترین مزایای تحصیل پزشکی در روسیه،  پایین بودن هزینه‌های تحصیلی است. دولت روسیه هزینه‌های تحصیلی 80 تا 90 درصد دانشجویان پزشکی خارجی را پرداخت می‌کند که در این صورت آنها باید تنها 10 الی 20 درصد هزینه واقعی آموزش پزشکی را پرداخت کنند. با توجه به اینکه رشته پزشکی در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شود، هزینه‌های این دو دوره متنفاوت از هم است. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی 8000 تا 9000 دلار در سال است به طوری که برای زبان روسی 7000 تا 8000 دلار در سال می باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی رورسیه 2022

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

1

   دانشگاه ایالتی لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University)

 

126-150

 

2

   دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

 

۵۰۱-۶۰۰

 

3

دانشگاه سچینوا روسیه (Sechenov University)

 

۵۰۱-۶۰۰

 

4

دانشگاه ایالتی تومسک (Tomsk State University)

 

۵۰۱-۶۰۰

 

5

  دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

 

۶۰۱+

 

6

دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزبورگ (Pavlov First State Medical University of St. Petersburg)

 

۶۰۱+

 

7

دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی پیراگوف روسیه (Pirogov Russian National Research Medical University)

 

۶۰۱+

 

8

دانشگاه پزشکی تحقیقاتی پریولژسکی (privolzhsky research medical university)

 

۶۰۱+

 

9

دانشگاه رودن (RUDN University)

 

۶۰۱+

 

10

دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

 

۶۰۱+

 

به منظور دریافت مشاوره رایگان و تسریع در کارهای ثبت نام و تحصیل در روسیه، فقط کافیست به مشاوران ما پیام دهید.

 و یا فرم مشخصات را پر کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشخصات