تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. این امر از طریق دانشگاه‌های خصوصی این کشور که بر اساس نمرات دبیرستان و نتایج آزمون‌های زبان دانشجو را پذیرش می‌کنند، انجام می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون نیاز به شرکت در کنکور امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های ترکیه این فرصت را به دانشجویان می‌دهند که بدون آزمون ورودی و با شرایط خاصی در این رشته تحصیل کنند.
رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و پردرآمد در میان دانشجویان است ، همچنین کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و هزینه های پایین مقصد بسیاری از دانشجویان ایرانی است، از سوی دیگر بسیاری از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه با اخذ شهریه به صورت بدون کنکور و بدون آزمون ورودی دانشجویان را در رشته دندانپزشکی جذب کرده و حتی آنها نیازی به ارائه مدارک زبان ترکی یا انگلیسی ندارند و می توانند در حین تحصیل زبان ترکی و انگلیسی خود را تقویت کنند. این امکان برای دانشجویان فراهم است تا در پایان نیمسال سوم تحصیلی و بعد از گذراندن حدود 60 واحد درسی تقاضای انتقالی به دیگر دانشگاه های اروپایی و یا کانادایی را بدهند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دندانپزشکی ترکیه بدون کنکور تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه علاوه بر کیفیت آموزشی بالا، آینده شغلی و درآمد بالایی داشته و لذا بسیاری از دانشجویان رشته های تجربی جهت ادامه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه اقدام می کنند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی و دولتی این کشور متفاوت بوده و شرایط پذیرش در این دانشگاه های نیز با یکدیگر تفاوت دارد. شرایط پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه در مقایسه با اکثر کشورهای جهان از جمله ایران آسان تر است، لذا متقاضیان زیادی از ایران جهت ادامه تحصیل در این رشته به ترکیه می روند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه دندانپزشکی در ترکیه به لینک زیر کلیک کنید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

Table of Contents

تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه بدون کنکور

دانشجویان زیادی از نقاط مختلف جهان به ویژه کشورمان متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور هستند. دلایلی مانند شهریه پایین دانشگاه های ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، امکان ادامه تحصیل در رشته های مختلف از جمله دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی، کشور ترکیه یکی از همسایگان ایران است و به همین دلیل رفت و آمد به این کشور با سهولت و سرعت بیشتری انجام می گیرد، هزینه های زندگی در ترکی در مقایسه با دیگر کشورها بسیار پایین تر است،  امکان گرفتن انتقالی از دانشگاه های ترکیه برای دانشگاه های اروپایی و آمریکایی راحت تر است و اگر افراد تنها 3 ترم را در این دانشگاه ها گذرانده باشند و حدود 60 واحد درسی را قبول شده باشند با زمینه راحت تر و اطمینان بیشتری می توانند جهت انتقال به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی اقدام نمایند. ، بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه مورد تایید وزارت کشور ایران بوده و تحصیل در آن ها با کیفیت بالاتی انجام می گیرد و در نهایت امکان اشتغال به فعالیت های کلینیکی و بیمارستانی پس از فارغ التحصیل شدن برقرار است که این دلایل  از مهمترین ها به شمار می روند.

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی می توانند در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی این کشور ادامه تحصیل دهند. از مهمترین تفاوت ها میان دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه آنست که افراد جهت ورود به دانشگاه خصوصی آزمون ورودی نداده و تنها سوابق تحصیلی افراد در گذشته ملاک پذیرش آنها در دانشگاه های خصوصی خواهد بود، اما افراد جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی می بایست آزمون ورودی دانشگاه را گذرانده و نمره قبولی بیاورند تا بتوانند از مزایای تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه که یکی از آنها تحصیل با هزینه ای بسیار ناچیز است بهره مند شوند. به منظور تحصیل در رشته دندانپزشکی و قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور یکی از آزمون هی ورودی آزمون یوس یا YOS نام دارد. 

شرایط پذیرش دانشجویان دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه

پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه در رشته های مختلف از جمله دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور شامل موارد زیر است:

 • ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی با داشتن مدرک Sat ( اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه این مدرک را می پذیرند)
 • ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی با داشتن مدرک Yos( اغلب دانشگاه های ترکی زبان ترکیه این مدرک را می پذیرند)
 • ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون کنکور

اگرچه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایران حدود 6 سال به طول می انجامد، اما تحصیل این رشته در ترکیه 5 سال به طول خواهد انجامید و متقاضیان ادامه تحصیل بعد از این 5 سال می توانند وارد دوره تخصص خود شوند. افراد جهت پذیرش بدون کنکور در رشته دندانپزشکی ترکیه بدون کنکور می بایست علاوه بر داشتن دیپلم معدلی بالاتر از 15 داشته باشند. به همراه داشتن گواهی زبان با نمره 6 آیلتس و نمره 80 تافل برای متقاضیان امتیاز محسوب می شود. 

حتی اگر افراد در ایران در رشته تجربی تحصیل نکرده باشند نیز می توانند در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل دهند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره توصیه می گردد تا از شرکت های ثبت شده در این زمینه استفاده شود. یکی از بهترین شرکت ها در زمینه فرستادن متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ترکیه گروه سایا است. این مجموعه بعد از اینکه از سال 1390 فعالیت خود را آغاز نمود پس از اخذ نمایندگی از متروپل ترکیه و ثبت شرکتی به عنوان سایا گروپ خدمات خود را با کیفیتی بالاتر و در سریعترین زمان ممکن ارائه می دهد. ارائه خدمات مختلف به متقاضیان در کشور ترکیه از جمله اجاره سوئیت، رزرو خوابگاه دانشجویی، افتتاح حساب بانکی، اقامت، بورسیه تحصیلی دانشجویان، پذیرش بدون کنکور در دانشگاههای ترکیه(دانشگاه های بدون کنکور ترکیه) و … همگی از خدماتی است که سایا گروپ با بهترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد.

دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

مدارک لازم برای تحصیل دانشجویان دندان پزشکی بدون کنکور

از جمله مدارک لازم تحصیل در ترکیه بدون کنکور عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر و در اختیار داشتن اسکن آن
 • در اختیار داشتن مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی انگلیسی یا ترکی
 • در اختیار داشتن تعداد کافی قطعات عکس 3*4
 • ثبت درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه منتخب
 • گواهی در خصوص آموزش زبان ترکی که لازم است از زمان ثبت نام تا حداکثر یک سال به ریاست دانشگاه منتخب ارائه شود.
 • گواهی سلامت

معرفی دانشگاه های دندانپزشکی برای تحصیل بدون آزمون

از جمله دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه بدون کنکور که مورد تایید وزارت بهداشت بوده و رشته دندانپزشکی را ارائه می کنند می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

هزینه تحصیل دندانپزشکی ترکیه بدون آزمون

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور و در دانشگاه های خصوصی این کشور با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است. برای مثال هزینه تحصیل در دانشگاه های ذیل که همگی از دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستند عبارتند از:

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه آیدین20 هزار دلار
دانشگاه یدی تپه30 هزار دلار
دانشگاه باغچه شهیر25 هزار دلار
دانشگاه کوچ30 هزار دلار
دانشگاه مدیپول27 هزار دلار

با توجه به ارقام بالا، هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون حول 26 الی 27 هزار دلار است که نزدیک به یک میلیارد و پانصد هزار تومان به طور سالانه خواهد شد.

این هزینه های در دانشگاه های دولتی بسیار کمتر خواهد شد. برای مثال هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت زیر است:

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه استانبول60 هزار لیر
دانشگاه دوکوز ایلول60 هزار لیر
دانشگاه 19 ماییس80 هزار لیر
دانشگاه مارمارا95 هزار لیر
دانشگاه قاضی150 هزار لیر
دانشگاه آنکارا180 هزار لیر
دانشگاه دولتی کاتب چلبی200 هزار لیر
دانشگاه اگه250 هزار لیر
دانشگاه حاجت تپه250 هزار لیر

 

با توجه به ارقام بالا، هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه همراه با آزمون ورودی در دانشگاه های سراسری این کشور به طور میانگین حدود 15 هزار لیر معادل 27 میلیون تومان به صورت سالانه است. 

هزینه تحصیل در ترکیه به تومان در رشته دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت کشور نبوده اما مورد پذیرش بسیاری از کشورهای اروپایی است، عبارتند از:

 

دانشگاهشهریه سالانه
دانشگاه سکتی کوچمان30 هزار لیر
بولنت اجویب30 هزار لیر
اوشاک45 هزار لیر
هارران50 هزار لیر
دانشگاه هیتیت50 هزار لیر

با توجه به ارقام بالا، هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون ورودی در دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت کشور نیستد، به طور میانگین حدود 41 هزار لیر معادل 74 میلیون تومان به صورت سالانه است. 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

اغلب ورود به دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور بدون آزمون ورودی انجام می گیرد. این در حالی است که ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه همراه با آزمون ورودی است. همچنین شرایط سنی برای اغلب دانشگاه های خصوصی ترکیه اهمیت چندانی نداشته و افراد با مدرک دیپلم در هر سنی به راحتی می توانند در دانشگاه های کشور ترکیه ادامه تحصیل دهند. برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه شرط سنی و معدل را برای ورود الزامی می دارند. از میان دانشگاه های خصوصی ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت کشور هستند دانشگاه های یدی تپه ، آجی بادام ، کوچ ، باهچه شهیر و باشکنت قرار دارند. لازم به ذکر است که از میان دانشگاه های بالا تنها دانشگاه های کوچ، باهچه شهیر ، باشکنت و یدی تپه رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه در دانشگاه های خصوصی و بدون کنکور شرط معدل است. هر اندازه معدل و ریز نمرات متقاضیان بهتر باشد، افراد جهت تحصیل در دانشگاه تخفیف بیشتری کسب کرده و تا انتهای دوران تحصیل این تخفیفات برای متقاضیان اعمال می شود.

یکی از مزایای تحصیل دانشگاه خصوصی در رشته دندانپزشکی زبان است. متقاضیان تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه می توانند بدون ارائه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی در این دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. این دانشجویان در ترم اول خود دوره هازرلیک را می گذرانند و می توانند در پایان ترم دوره Tomer را بگذرانند و از ترم بعد برای فراگیری دوره های تخصصی دوره های آموزشی زبان بیشتری داشته باشند.

تحصیل در ترکیه بدون کنکور

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور مزایای زیادی دارد و از این رو متقاضیان زیادی نیز خواهد داشت. برخی از مزایای تحصیل دندانپزشکی بدون آزمون در ترکیه عبارتند از:

 • دانشگاه های ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه بسیار پایین تری دارند.
 • امکان تحصیل بدون کنکور در دانشگاه های خصوصی ترکیه در رشته دندانپزشکی امکان پذیر است.
 • افراد با ارائه مدارک لازم به راحتی می توانند ویزای تحصیلی دریافت نمایند.
 • هزینه های زندگی در ترکیه در قیاس با کشورهای اروپایی و امریکایی به مراتب پایین تر بوده و کیفیت دانشگاه های این کشور بالا است.
 • امکان گرفتن انتقال در دانشگاه های ترکیه راحت تر است و افراد پس از پایان نیمسال سوم و گذراندن حدود 60 واحد م توانند جهت گرفتن انتقالی به سایر دانشگاه های اروپایی و کانادایی اقدام کرده و از مزایای تحصیل در این کشورها نیز برخوردار شوند.
 • بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت بوده و استانداردهای لازم را دارند. حتی بسیاری از دانشگاه های ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت کشور نیستند کیفیت بالایی دارند. 
 • افرادی که در رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه ادامه تحصیل می دهند به راحتی می توانند پس از فارغ التحصیلی در بازار کار کشور ترکیه مشغول به کار شده و در فیلدی که در آن کار کرده اند به کسب درآمد بپردازند.
 • کیفیت بالای اغلب دانشگاه های ترکیه که در حال رقابت با دیگر دانشگاه های اروپایی و کانادایی هستند سبب شده است تا این دانشگاه های متقاضیان زیادی داشته باشند.
 • اغلب اساتید دانشگاه های کشور ترکیه از اساتید دانشگاه های اروپایی و آمریکایی بوده و بر این اساس دانشجویان ضمن برخورداری از سطح بالای آموزش می توانند در پروژه هایی مشترک با دیگر دانشگاه ها با مشاوره اساتید خود شرکت کنند. 
 • امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور در ایران وجود ندارد اما این امکان در برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه فراهم است.
 • دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی را ارائه داده و مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند در ترکیه قرار دارند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه ها می توانند مدرک کسب شده را به کشورهای اروپایی و کانادایی و یا حتی کشور ایران ارائه نمایند.
 • اغلب دانشگاه های ترکیه که رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند دارای کلینیک های تخصصی با تجهیزات کاملی هستند تا دانشجویان با بهترین تجهیزات و بطور عملی در این رشته تبحر به دست آورند.

روش های مختلف پذیرش دندانپزشکی ترکیه بدون آزمون

متقاضیان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور می بایست از میان دانشگاه های خصوصی دانشگاه خود را انتخاب نمایند، زیرا دانشگاه های دولتی همگی با کنکور خواهند بود و پذیرش در آنها اندکی مشکل تر است. با توجه به نوع دانشگاه برخی از دانشگاه ها آزمون هایی را برگزار کرده و متقاضیان پس از دریافت نمره قبولی به آن ها راه خواهند یافت. برای مثال برخی دانشگاه ها آزمون مهارت انگلیسی از دانشجویان دریافت می کنند و متقاضی می بایست حداقل نمره بین 70 تا 100 را دریافت کند. برخی از دانشگاه ها مدرک تافل را به عنوان مدرک معتبر زبان می شناسند و فرد می بایست نمره بین 85 تا 120 داشته باشد. برخی دانشگاه ها آزمون YDS را برگزار می کنند و حداقل نمره قبولی 80 تا 100 در آن خواهد بود. برخی دانشگاه های آزمون CPE را برگزار می کنند که حداقل نمره قابل قبول در آن B خواهد بود. برخی دانشگاه ها آزمون CAE را برگزار کرده و دانشجویان با نمره B را می پذیرند و برخی دیگر آزمون PTE برگزار می کنند و حداقل نمره قبولی در آن ها 70 تا 90 خواهد بود.

بهترین دانشگاه برای تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه

از میان دانشگاه های برتر که رشته دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون و بدون کنکور را ارائه می دهند و مورد تایید وزارت بهداشت هستند که خصوصی بوده و متقاضیان بدون کنکور می توانند وارد آن شوند، می توان به دانشگاه مدیپول استانبول اشاره کرد. بعد از این دانشگاه دانشگاه های کاتب چلبی، باهچه شهیر و یدی تپه قرار دارند. همچنین از میان دانشگاه های خصوصی که بدون کنکور میتوان وارد آن ها شده اما مورد تایید وزارت بهداشت نیستند می توان به دانشگاه نیشانتاشی و بیکنت اشاره کرد.  زبان آموزشی در دانشگاه نیشانتاشی انگلیسی و ترکی و زبان آموزشی در دانشگاه بیکنت ترکی است.

سوالات متداول تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

آیا ممکن است در ترکیه بدون کنکور در رشته دندانپزشکی پذیرفته شوم؟

 بله، در ترکیه برخی از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی برای دوره‌های دندانپزشکی، بدون نیاز به کنکور، دانشجو می‌پذیرند

آیا این دانشگاه‌ها الزاماً برای ورود به دوره دندانپزشکی آزمون‌های خاصی برگزار می‌کنند؟

 بله، برخی از دانشگاه‌ها برای ورود به دوره دندانپزشکی آزمون‌های ویژه‌ای برگزار می‌کنند که ممکن است شامل آزمون‌های عمومی و مصاحبه شفاهی باشد

آیا هزینه‌های تحصیل در دوره دندانپزشکی بدون کنکور متفاوت است؟

بله، هزینه‌های تحصیل برای دوره دندانپزشکی بدون کنکور ممکن است متفاوت باشد و اغلب بیشتر از دوره‌هایی با کنکور باشد

آیا این روش ورود بدون کنکور برای دانشجویان بین‌المللی نیز ممکن است

 بله، برخی از دانشگاه‌های ترکیه امکان ورود بدون کنکور به دوره دندانپزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی نیز فراهم می‌کنند

آیا پذیرش بدون کنکور به معنای کیفیت پایین تر تحصیلات نیست؟

 نه، پذیرش بدون کنکور به معنای کیفیت پایین تر تحصیلات نیست. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در ترکیه این روش را برای جذب دانشجویان ماهر بین‌المللی انتخاب می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من