دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول، دانشگاهی است که در سال 1996 در شهر استانبول تاسیس گردید. این دانشگاه 7 دانشکده دارد و رشته های مختلفی در آن به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می گردد. دانشگاه بیلگی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که متقاضیان بدون آزمون ورودی و تنها از طریق معدل و سابقه تحصیلی می توانند برای پذیرش در این دانشگاه اقدام نمایند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه بیلگی استانبول تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه بیلگی استانبول: معرفی و تاریخچه

دانشگاه بیلگی یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال 1996 در شهر استانبول تاسیس گردید. زبان تحصیل این دانشگاه ترکی و انگلیسی است و تاییدیه وزارت بهداشت و علوم ایران را دارد. تاییدیه وزارت بهداشت سبب می گردد تا دانشجویان ایرانی در صورت بازگشت به ایران بتوانند مدارک اخذ شده در مقاطع مختلف را معادل سازی کرده و مورد استفاده قرار دهند. رتبه داخلی این دانشگاه 36 بوده و رتبه جهانی آن 1408 است. این دانشگاه 4 پردیس دارد. این دانشگاه در حدود 210 هزار متر مربع مساحت دارد. این دانشگاه دارای 7 دانشکده است که بیش از 150 برنامه آموزشی را ارائه می دهد.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول 7 دانشکده دارد که در هر کدام از این دانشکده ها رشته های مختلفی ارائه می گردد. از دانشکده ها و رشته های قابل تحصیل در دانشگاه بیلگی عبارتند از:

  • دانشکده حقوق: رشته حقوق در این دانشکده ارائه می گردد.
  • دانشکده ارتباطات: رشته های مختلفی مانند تبلیغات، هنر و مدیریت فرهنگی، مدیریت ارتباطات، طراحی بازی دیجیتال، مدیریت هنرهای نمایشی، ارتباطات و رسانه و … در دانشکده ارتباطات دانشگاه خصوصی بیلگی استانبول ارائه می گردد.
  • دانشکده تجارت: رشته هایی نظیر مدیریت کسب و کار، اقتصاد، بازاریابی، امور مالی بین الملل، تجارت بین الملل و … در دانشکده تجارت این دانشگاه ارائه می شود.
  • دانشکده معماری: رشته هایی مانند معماری، طراحی صنعتی، طراحی داخلی و … در این دانشکده تدریس می گردد.
  • دانشکده مهندسی: رشته هایی مانند مهندسی عمران، کامپیوتر، مهندسی برق، الکترونیک، ژنتیک، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مکاترونیک و … در این دانشکده تدریس می گردد.
  • دانشکده علوم بهداشت: رشته هایی مانند رشد کودک، تغذیه، پرستاری، فیزیوتراپی، توانبخشی و … در این دانشکده تدریس می گردد.
  • دانشکده علوم اجتماعی و انسانی: زبان و ادبیات انگلیسی، موسیقی، روانشناسی، علوم سیاسی، جامعه شناسی، تاریخ، روابط بین الملل و … از رشته های مورد تدریس در این دانشکده است.

بیلگی استانبول

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه بیلگی استانبول

علاوه بر دوره کارشناسی، دوره های تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری نیز در این دانشگاه تدریس می گردد. دانشگاه بیلگی جوایز متعددی در خصوص کیفیت و اعتبار از موسسات معتبر جهانی دریافت کرده است. دانشجویان بیلگی استانبول در شرایطی دوستانه اما رقابتی با یکدیگر در این دانشگاه به تحصیل می پردازند تا علاوه بر کسب مدارج علمی بالاتر سبب رشد و توسعه علمی دانشگاه شوند. دانشجویان ایرانی در هر مقطعی، در هر رشته ای می توانند پس از بازگشت به ایران مدارک اخذ شده از این دانشگاه را معادل سازی کرده و از آن استفاده نمایند.

امکانات دانشگاه بیلگی استانبول برای دانشجویان بین المللی

یکی از امکانات این دانشگاه مجهز بودن آن به مرکزی برای راهنمایی استعدادهای درخشان است. این مرکز به راهنمایی هرچه بهتر و بیشتر دانشجویان برای دستیابی به منابع شغلی و تحقیقاتی کمک می کند. 

دانشگاه بیلگی عضو سیستم اراسموس است. متناسب با این برنامه دانشجویان به میل خود و با داشتن شرایط تحصیلی و معدل مناسب می توانند در پایان سال اول تحصیلی خود، یک یا دو ترم را در دانشگاه های اروپایی دیگری که با دانشگاه بیلگی تعامل دارند، سپری نمایند. برنامه اراسموس سبب ارتقا وضعیت تحصیلی دانشجویان و دانشگاه می گردد. دانشگاه بیلگی با حدود 27 دانشگاه اروپایی تعامل دارد. 

یکی از امکانات مورد نیاز دانشجویان به ویژه دانشجویان خارجی، خوابگاه دانشجویی است. دانشگاه بیلگی به طور مستقل خوابگاه دانشجویی ندارد اما جهت رفاه حال دانشجویان خود قراردادهایی  را با خوابگاه های اطراف دانشگاه منعقد کرده است و با توجه به آن دانشجویان با اطمینان می توانند از خوابگاه های تک نفره، دو یا چهار نفره که اغلب در نزدیکی پردیس دانشگاه قرار دارند استفاده نمایند. از جمله خوابگاه های طرف قرارداد با دانشگاه می توان به خوابگاه سانترال اشاره کرد که 9 مدل اتاق با امکانات کامل دارد. این خوابگاه در نزدیکی پردیس دانشگاه قرار دارد. خوابگاه دخترانه اویستانبول خوابگاه دیگری است که ظرفیت 50 دانشجوی دختر را دارد و دارای اتاق های تک، دو و سه نفره است. خوابگاه رپوبلیکا خوابگاه بزرگ دیگری است که ظرفیت 629 نفر را دارد و در خوابگاه های یک، دو یا سه نفره امکانات مختلف و کاملی را به دانشجویان ارائه می دهد.

از دیگر امکانات این دانشگاه بورسیه آن است. بورسیه پیشرفت تحصیلی، بورسیه تحصیلات تکمیلی، بورسیه خواهری و برادری و … از انواع بورسیه مورد استفاده این دانشگاه است که دانشجویان می توانند از تخفیفات این بورسیه ها استفاده نمایند. 

دانشگاه بیلگی علاوه بر امکانات تحصیلی که برای دانشجویان فراهم می آورد، امکانات رفاهی چون انواع رستوران، کافی شاپ، باشگاه ورزشی، استخر و … را برای دانشجویان فراهم می آورد. باشگاه های دانشجویی، انتشارات، بانک، فروشگاه، پارک دانشجویی، سلف و … از دیگر امکانات رفاهی دانشگاه بیلگی است.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه بیلگی استانبول

یکی از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به ترکیه جهت تحصیل در این کشور، علاوه بر نزدیکی به ایران، شباهت های فرهنگی میان دو کشور است. هنجارهای زیادی میان دو کشور وجود دارد که زندگی دانشجویی را برای دانشجویان ایران تسهیل می کند. برخی آداب و رسوم مشترک، غذاهای مشابه، نحوه لباس پوشیدن مشابه، هنجار کمک به دیگران، احترام به بزرگتر و … برخی از هنجارهای مشترک میان مردم دو کشور به شمار می رود. توصیه می گردد تا دانشجویان جهت پذیرش در این دانشگاه پیش از اف=قدام با آکادمی سایا گروپ تماس حاصل فرمایند و بعد از اخذ مشاوره از کارشناسان این کشور نسبت به پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدام کنند. آکادمی سایا گروپ تحت لیسانس متروپل ترکیه است و خدمات زیادی را به متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می کند تا تحصیل و زندگی برای دانشجویان ایرانی در ترکیه تسهیل گردد. دنکلیک یا معادل سازی مدرک، ترجمه انواع مدارک تحصیلی، اخذ اقامت از ترکیه، اخذ ویزای دانشجویی، گرفتن و رزرو خوابگاه دانشجویی، اجاره سوییت، پذیرش از دانشگاه های مختلف ترکیه با توجه به شرایط تحصیلی متقاضیان و … از خدماتی است که این موسسه به متقاضیان خود ارائه می دهد. توصیه می گردد تا متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدامات مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه را به آکادمی سایا گروپ واگذار نمایند و اطمینان داشته باشند که این موسسه بهترین خدمات را در کوتاه ترین زمان ممکن به متقاضیان ارائه داده و در تمامی مراحل تحصیل در ترکیه دانشجویان ایرانی را کمک کرده و تحصیل و زندگی در ترکیه را برای آن ها آسان خواهد کرد.

تاریخچه تاسیس دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول در سال 1996 توسط بنیاد آموزش و فرهنگ بیلگی تاسیس گردید. در سال 1997 پردیس کوش تپه این دانشگاه با 3 دانشکده، 2 موسسه آموزشی و 12 برنامه فعالیت خود را آغاز نمود. در سال 2000 سایر برنامه های این دانشگاه در پردیس دولاپ دره آغاز گردید. سومین پردیس این دانشگاه به نام سانترال در سال 2007 تاسیس گردید. در سال 2015 چهارمین پردیس این دانشگاه با نام کیاتازگی در قسمت آسیایی استانبول بنا نهاده شد. شعار دانشگاه بیلگی با مفهوم یادگیری نه برای مدرسه بلکه یادگیری برای زندگی سرلوحه زندگی دانشجویی دانشجویان این دانشگاه است.

دانشگاه خصوصی بیلگی استانبول

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی بیشتر از 150 برنامه آموزشی دارد که در 7 دانشكده، 3 موسسه آموزشی، 4 مدرسه و 3 مدرسه فنی و حرفه ای برنامه های خود را ارائه می دهد. دانشجویان جهت تحصیل در این دانشگاه خصوصی می توانند بدون آزمون و کنکور وارد دانشگاه شوند. در صورتی که حداقل معدل متقاضی 12 باشد و رزومه تحصیلی مناسبی داشته باشند می توانند جهت پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند. داشتن مدرک تافل برای زبان انگلیسی و داشتن مدرک تومر برای زبان ترکی از مدارکی است که افراد در صورت داشتن آنها راحت تر می توانند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرند. 

امکانات پژوهشی در دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی از دانشگاه های مجهز به کتابخانه است که انواع کتاب ها در نسخ کاغذی و الکترونیک به همراه حجم بالایی از مقالات و مجلات علمی در این کتابخانه به دانشجویان ارائه می گردد. آزمایشگاه های زیادی در این دانشگاه قرار دارند که مجهز به به روزترین تجهیزات و امکانات هستند و جهت انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کسب و کارها در انجام پروژه های علمی دانشجویی سرمایه گذاری می کنند تا از نتایح تحقیقات برای توسعه کسب و کار خود استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شش =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من