دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم استانبول

امروزه تحصیل در دانشگاه گلیشیم استانبول میان دانشجویان مختلف به ویژه دانشجویان ایرانی رواج زیادی یافته است. نزدیکی به ایران، سطح بالای کیفیت آموزشی، هزینه پایین تحصیل در مقایسه با کشورهای اروپایی و کانادایی، قابلیت معادل سازی مدارک اخذ شده و … از دلایل تقاضای بالای دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل در ترکیه است. یکی از دانشگاه های خصوصی، جدیدالتاسیس و باکیفیت میان دانشگاه های ترکیه که متقاضیان زیادی دارد، دانشگاه گلیشیم استانبول است. این دانشگاه 5 دانشکده دارد و رشته های مختلف در این دانشکده ها به زبان ترکی و انگلیسی آموزش داده می شوند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه گلیشیم استانبول تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه و پیشینه دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه خصوصی گلیشیم ترکیه در سال 2010 در شهر استانبول تاسیس گردید. این دانشگاه نقش زیادی در رشد و پیشرفت ترکیه دارد لذا از دانشگاه گلیشیم به عنوان دانشگاه توسعه استانبول یاد می شود. دانشگاه گلیشیم خصوصی است و بر حسب نمره در آزمون یوس، ست و معدل دیپلم به پذیرش دانشجو اقدام می نماید. جهت پذیرش در این دانشگاه، حداقل نمره دانشجو در آزمون یوس می بایست 40 باشد و از 1600 نمره آزمون SAT حداقل می بایست نمره 1000 کسب شده باشد، همچنین حداقل معدل دیپلم دانشجو نیز از 20 می بایست 15 باشد تا متقاضی شرایط ورود به این دانشگاه را داشته باشد.

زبان تحصیل در رشته های مختلف این دانشگاه ترکی و انگلیسی است، لذا دانشجویان می بایست مدرک تومر زبان ترکی و مدرک تافل یا آیلتس برای زبان انگلیسی را اخذ کرده باشند. دانشگاه گلیشیم که به اختصار آن را IGU می نامند، در سال 2008 به عنوان یکی از مدارس حرفه ای ترکیه کار خود را آغاز نمود. این مدرسه حرفه ای از اواخر سال 2010 فعالیت خود به عنوان دانشگاه را توسعه داد. وجود 5 دانشکده، 2 مدرسه حرفه ای، 22 مرکز خدماتی و 63 باشگاه ورزشی از ویژگی های این دانشگاه به شمار می رود. رتبه جهانی این دانشگاه 3663 و رتبه داخلی آن میان دیگر دانشگاه های ترکیه، 72 است. 

برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم 5 دانشکده با رشته های مختلف دارد که افراد برای تحصیل در هر مقطعی از جمله کارشناسی ارشد می توانند رشته مورد علاقه خود را از میان رشته های ارائه شده این دانشکده ها پیدا کنند. دانشکده دندانپزشکی، هنرهای زیبا، اقتصاد و علوم اداری و اجتماعی، دانشکده فنی و مهندسی و در نهایت دانشکده علوم بهداشت از جمله دانشکده های این دانشگاه به شمار می روند. از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توان به کپی گذرنامه، کپی مدرک دیپلم و لیسانس، ریز نمرات دیپلم، لیسانس و کارشناسی، انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه از سوی اساتید مقطع کارشناسی، مدارک مربوط به زبان ترکی و انگلیسی، کسب نمره قبولی در آزمون یوس یا ست و … اشاره کرد. دانشگاه خصوصی گلیشیم استانبول 57 برنامه کارشناسی، 3 موسسه مربوط به تحصیلات تکمیلی، 4 مدرسه جهت کسب تخصص های مختلف، 2 مدرسه حرفه ای، 27 برنامه کارشناسی ارشد و 6 برنامه تحصیلی در مقطع دکتری دارد. شهریه مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دارند بین 3000 تا 4000 دلار است. متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در رشته هایی نظر مدیریت، هوانوردی، مدیریت بازرگانی، اقتصاد و دارایی، تغذیه، بهداشت و ایمنی شغلی، مدیریت بهداشت، جامعه شناسی، علوم سیاسی، لجستیک، علوم ورزشی، مدیریت مهندسی، مدیریت ورزشی و … ادامه تحصیل دهند.

امکانات تحقیقاتی و پژوهشی در دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم استانبول امکانات مختلفی دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • کتابخانه: کتابخانه این دانشگاه یکی از غنی ترین کتابخانه های استانبول است که بیشتر از 50000 نسخه چاپی و بیش از 180000 کتاب الکترونیکی دارد.
  • امکانات ورزشی: دانشگاه گلیشیم برای ارتقا سلامت دانشجویان خود باشگاه های ورزشی متعددی در رشته های ورزشی مختلف در دانشگاه بنا نهاده است.
  • خوابگاه دانشجویی: خوابگاه دانشگاه دارای اتاق های تک نفره و چند نفره تا  پنج نفر دارد و به دو صورت دخترانه و پسرانه در اختیار دانشجویان قرار داده می شود. خوابگاه انتیس سببی از خوابگاه های مورد استفاده دانشگاه است که تا دانشگاه فاصله بسیار کمی دارد.
  • آزمایشگاه های مجهز: دانشگاه گلیشیم استانبول آزمایشگاه های متعددی با تجهیزات فراوان دارد. آزمایشگاه کامپیوتر، دهان و دندان، مکاترونیک، آناتومی، کارگاه موتور، کارگاه سیستم هواپیما و … از مراکز علمی این دانشگاه محسوب می شوند. این دانشگاه بیش از 117 آزمایشگاه و کارگاه های آموزشی مختلف دارد.
  • رستوران، کافی شاپ و سالن های غذاخوری: وجود امکانات رستورانی در این دانشگاه سبب می گردد تا دانشجویان بیش از پیش احساس راحتی و آرامش کنند.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه گلیشیم استانبول

در دانشکده های دانشگاه گلیشیم استانبول رشته های مختلفی تدریس می گردد. از مهمترین رشته هایی که در این دانشکده ها تدریس می شوند می توان به رشته های دندانپزشکی، پرستاری، روانشناسی، تغذیه، معماری، شنوایی سنجی، مدیریت هوانوردی، مدیریت بازرگانی، مهندسی عمران، آموزش مربیگری، ارتباطات، مهندسی کامپیوتر، تبلیغات، مهندسی برق، تجارت الکترونیک، زبان انگلیسی، کاردرمانی، تربیت بدنی، آشپزی، اقتصاد، طراحی و گرافیک، مدیریت سلامت، مهندسی صنایع، فناوری اطلاعات، معماری داخلی، تجارت بین الملل، زبان و گفتار درمانی، مدیریت لجستیک، مدیریت تدارکات، سیستم های اطلاعات مدیریت، مکاترونیک و … اشاره کرد.

متقاضیان تحصیل در ترکیه از جمله دانشگاه گلیشیم استانبول لازم است تا پیش از اقدام به منظور تحصیل در این دانشگاه با مراکزی که زمینه های پذیرش دانشجویان در دانشگاه های مختلف ترکیه مشاوره می دهند، تماس حاصل فرمایند. یکی از بهترین مراکز در این زمینه آکادمی سایا گروپ است. این آکادمی که تحت لیسانس متروپل ترکیه کار می کند، بهترین مشاوره و راهنمایی را به متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ترکیه ارائه می دهد. علاوه بر خدمات راهنمایی و ارائه مشاوره، اخذ ویزای تحصیلی، اخذ اقامت ترکیه، ثبت نام در رشته و دانشگاه مورد نظر، گرفتن خوابگاه دانشجویی و … از خدمات آکادمی سایا گروپ است. متقاضیان تحصیل در ترکیه برای بهره مندی از خدمات یاد شده می توانند با شماره های 09122415617 و 09360136759 تماس حاصل فرمایند و از خدمات این رکت بهره مند شوند.

فضای آموزشی و تحقیقاتی در دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست و دانشجویان میتوانند پس از اتمام تحصیل به کمک طرقی مانند تحصیل در مقطع ارشد یا دکترا(phd) و یا از طریق سوابق کاری اقدام به معادل سازی مدرک خود در ایران کنند، اما مدارک این دانشگاه در هر مقطعی مورد تاییدیه اتحادیه اروپا است و افراد در تمامی کشورهای اروپایی می توانند مدارک خود را معادل سازی نمایند. شرکت های خصوصی زیادی در بسیاری از پروژه های دانشجویی این دانشگاه سرمایه گذاری می نمایند و دانشجویان حین تحصیل در آزمایشگاه ها و کارگاه های مختلف، به منظور رسیدن به اهداف پروژه های تعریف شده تلاش می کنند. در صورت حصول نتایج در این پروژه ها، شرکت های سرمایه گذار از نتایج به دست آمده جهت پیشبرد اهداف تجاری خود استفاده می کنند و این تحقیقات و کشفیات جدید به نام دانشجویان دانشگاه گلیشیم استانبول ثبت شده که این به منظور ارتقا رتبه علمی دانشگاه اهمیت زیادی دارد.

امکانات بین المللی دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم استانبول عضو برنامه آراسموس است. مطابق این برنامه دانشجویان برتر پس از پایان سال اول تحصیلی با در نظر گرفتن انتخاب  خود قادر خواهند بود تا به یکی از دانشگاه های معتبر و خارجی که در طرح آراسموس عضویت دارند، از سوی دانشگاه گلیشیم مراجعه کرده و یک تا دو نیمسال تحصیلی در آن دانشگاه ها به ادامه تحصیل بپردازد تا علاوه بر افزایش و ارتقا سطح علمی خود، سطح علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه را نیز ارتقا دهند. دانشگاه گلیشیم با بیش از 100 دانشگاه برتر دنیا ارتباط دارد و از این طریق سطح علمی و آموزشی خود را تقویت می کند.

از دیگر امکانات بین الملل دانشگاه گلیشیم، بورسیه تحصیلی است. این دانشگاه بورسیه های تحصیلی متفاوتی را به دانشجویان ارائه می دهد که عبارتند از:

  • بورسیه تحصیلی: این دانشگاه به دانشجویان موفق و پرتلاش خود که معدل دانشجویی بالایی دارند بورسیه موفقیت تحصیلی می دهد و از این طریق دانشجویان می توانند از تخفیفات دانشگاه استفاده نمایند.
  • بورسیه خواهر و برادر: اکر بیش از یکی از اعضای خانواده بطور همزمان در این دانشگاه تحصیل نمایند، حائز شرایط بورسیه خواهری و برادری خواهند شد که به هر کدام از نفرات در طول دوران تحصیلشان 5 درصد تخفیف داده می شود. 
  • بورسیه تحقیق و توسعه: در گلیشیم به دانشجویانی که پروژه های مبتکرانه و نوآورانه انجام می دهند بورسیه تحصیلی داده می شود تا از تخفیفات دانشجویی استفاده نمایند.

تجربه دانشجویی در دانشگاه گلیشیم استانبول

دانشگاه گلیشیم در قسمت اروپایی استانبول و در محله ای به نام جهانگیر قرار گرفته است. این دانشگاه با میدان تکسیم و خیابان استقلال حدود 40 دقیقه فاصله دارد. نزدیکی این دانشگاه با فرودگاه آتاتورک از دیگر محاسن این دانشگاه است که رفت و آمد را برای دانشجویان خارجی تسهیل می کند. دانشجویان دانشگاه گلیشیم از کیفیت بالای آموزشی، سطح علمی بالای اساتید، بهره مندی از امکانات مدرن و پیشرفته، داشتن برنامه های آموزشی مختلف و … استفاده می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من