دانشگاه ازمیر اکونومی

دانشگاه ازمیر اکونومی

تحصیل در دانشگاه های ترکیه میان ایرانیان رو به گسترش است. یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی که در شهر ازمیر ترکیه واقع شده است، دانشگاه ازمیر اکونومی یا اقتصاد این شهر است. دانشگاه اکونومی در سال 2001 تاسیس گردید و رشته های مختلفی در 8 دانشكده آن به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود. دانشگاه اقتصاد مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران نیز هست. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه اکونومی ازمیر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه ازمیر اکونومی: معرفی و تاریخچه

دانشگاه ازمیر اکونومی، دانشگاهی خصوصی در شهر ازمیر است. این دانشگاه در سال 2001 تاسیس شده و رشته های مختلفی در 8 دانشكده این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شوند. این دانشگاه تایید وزارت بهداشت و علوم ایران را دارد و بنا بر این تاییدیه دانشجویان ایرانی پس از اخذ مدارک در هز مقطعی از این دانشگاه می توانند پس از بازگشت به ایران مدارک خود را معادل سازی نمایند و مورد استفاده قرار دهند. این دانشگاه نیز نظیر سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه می تواند بدون آزمون و کنکور متقاضیان را پذیرش کند، کافی است تا متقاضیان معدل دیپلم و رزومه تحصیلی قابل قبولی داشته باشند تا بتوانند در این دانشگاه تحصیل نمایند. رتبه داخلی دانشگاه اقتصاد میان دانشگاه های ترکیه 75 و در سطح جهانی بالای 3996 است. 

برنامه های تحصیلی در دانشگاه ازمیر اکونومی

دانشگاه ازمیر اکونومی در ابتدا با 2 دانشکده، 5 مدرسه عالی و 5 موسسه تحصیلات تکمیلی کار خود را آغاز نمود، اما با توجه به رشد و توسعه دانشگاه، تعداد دانشکده های این دانشگاه به 8 عدد افزایش یافته است. در دانشکده های این دانشگاه 33 رشته کارشناسی، 24 رشته کاردانی، 27 رشته کارشناسی ارشد و 7 رشته دکتری آموزش داده می شود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه ازمیر می توانند بدون کنکور و آزمون ورودی وارد این دانشگاه شوند. کافی است دانشجویان حداقل معدل 14 را داشته باشند و از رزومه تحصیلی مناسبی برخوردار باشند. اگر متقاضیان از شرط معدل لازم برخوردار نباشند، لازم است تا در آزمون YOS یا SAT شرکت نمایند. داشتن مدرک تافل زبا انگلیسی و مدرک تومر زبان ترکی امکان پذیرش دانشجویان در این دانشگاه را افزایش می دهد.

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه ازمیر اکونومی

دانشگاه اقتصاد ازمیر 8 دانشکده دارد که رشته های مختلفی به زبان ترکی و انگلیسی در آنها تدریس می شود. این دانشکده ها عبارتند از:

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده علوم بهداشت
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده علوم و هنر
  • دانشکده هنرهای زیبا
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده ارتباطات
  • دانشکده کسب و کار

از مهمترین و پر تقاضا ترین رشته هایی که در دانشکده های دانشگاه اقتصاد ازمیر تدریس می گردد می توان به رشته ها پزشکی، هنر، روانشناسی، جامعه شناسی، هنرهای زیبا، معماری، طراحی صنعتی، معماری داخلی، نساجی، طراحی ارتباطات بصری، ارتباطات، سینما، روابط عمومی و تبلیغات، بازرگانی، حسابداری، مدیریت کسب و کار، اقتصاد، تجارت و امور بین الملل، مدیریت تدارکات، علوم سیاسی، مهندسی هوا و فضا، مهندسی پزشکی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق مهندسی ژنتیک، مهندسی صنایع، مهندس مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی بهداشت، فیزیوتراپی، مدیریت سلامت، پرستاری و … اشاره کرد.

دانشگاهای ازمیر اکونومی

امکانات دانشگاه ازمیر اکونومی برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه اکونومی ازمیر عضو برنامه اراسموس است. مطابق با این برنامه دانشجویان در صورت تمایل می توانند یک یا دو ترم را در یکی از دانشگاه های عضو اتحادیه اروپا که با دانشگاه اراسموس تعامل دارد بگذرانند.، البته این دانشجویان می بایست شرط معدل مناسبی داشته و از رزومه تحصیلی خوبی برخوردار باشند. تحصیل دانشجویان در دانشگاه های دیگر سبب ارتقا سطح علمی خود دانشجویان و در نتیجه سبب رشد علمی و توسعه دانشگاه می شود. دانشگاه اقتصاد با 165 دانشگاه از 25 کشور اروپایی تعامل دارد.

دانشگاه اکونومی ازمیر دارای 60 باشگاه دانشجویی است، تیم های قایقرانی و تنیس این دانشگاه در سطح بین المللی رقابت ورزشی دارد. باشگاه های ورزشی مختلف، وجود زمین بسکتبال، فوتبال و تنیس از دیگر امکانات ورزشی این دانشگاه است. 

دانشگاه اقتصاد جهت رفاه حال دانشجویان امکاناتی چون رستوران، کافی شاپ، آرایشگاه، بانك، سالن غذاخوری، کافه تریا و … را برای دانشجویان در نظر گرفته است.

دانشگاه اکونومی ازمیر دارای خوابگاه دانشجویی به گنجایش 471 نفر است. خوابگاه مربوط به خود دانشگاه است و دانشجویان می توانند از امکاناتی که در هر کدام از اتاق ها برای آنها فراهم شده است، استفاده نمایند. از 471 خوابگاه، 280 خوابگاه مربوط به دختران و 191 خوابگاه مربوط به پسران است. 

دانشگاه اقتصاد تخفیفات مختلفی را به صورت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در نظر گرفته است و بر اساس این بورسیه ها تخفیفات مختلفی را به دانشجویان ارائه می دهد. بورسیه های مربوط به شایستگی های تحصیلی، بورسیه خواهری و برادری، بورسیه های ورزشی، بورسیه مربوط به معلولان و … از جمله این تخفیفات هستند.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه ازمیر اکونومی

اگرچه نزدیکی کشور ترکیه به ایران از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی دانشجویان به ترکیه جهت ادامه تحصیل است، اما نباید شباهت های فرهنگی میان دو کشور را نادیده گرفت، به خصوص اینکه دو کشور از دین مشترکی برخوردار بوده و بسیاری از آداب و رسوم شبیه به یکدیگر دارند. پوشش مشترک و شبیه به یکدیگر، غذاهای مشترک، مراسم ازدواج و وفات شبیه به هم، احترام به دیگران به خصوص تکریم بزرگترها، کمک به همنوع و … از هنجارهای مشترک بین دو کشور است که زندگی دانشجویی برای دانشجویان خارجی را تسهیل می کند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بهتر است پیش از اقدام جهت پذیرش با موسسه و آکادمی سایا گروپ تماس حاصل فرمایند و از نظرات و راهنمایی های مشاوران این آکادمی استفاده نمایند. سایا گروپ که تحت لیسانس متروپل ترکیه فعالیت می کند بهترین خدمات در زمینه پذیرش دانشجویان در دانشگاه های ترکیه را در کوتاهترین زمان ممکن به آنها ارائه می دهند. علاوه بر اخذ پذیرش، اخذ اقامت ترکیه، معادل سازی مدارک، ترجمه مدارک، رزرو خوابگاه دانشجویی، اجاره سوئیت و … از دیگر خدماتی است که این آکادمی به متقاضیان تحصیل در ترکیه ارائه می دهند. متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه می توانند اقدامات مربوط به پذیرش را به آکادمی سایا گروپ واگذار نمایند و اطمینان داشته باشند تا این آکادمی در تمامی طول تحصیل به دانشجویان جهت تسهیل زندگی دانشجویی با کیفیت ترین خدمات را ارائه می دهد.

تاریخچه تاسیس دانشگاه ازمیر اکونومی

دانشگاه اقتصاد یا اکونومی ازمیر در سال 2001 توسط اتاق بازرگانی شهر ازمیر تاسیس گردید. دانشگاه اقتصاد را می توان اولین دانشگاه خصوصی در منطقه اژه در نظر گرفت. دانشگاه اکونومی به عنوان یکی از مجهزترین دانشگاه ها در حوزه علوم طبیعی و رشته های مهندسی فعالیت می کند. دانشگاه اقتصاد در منطقه بالچوا شهر ازمیر واقع شده و دارای آب و هوای بسیار خوب و ساحلی سرسبز است. دانشگاه با مرکز ازمیر حدود 11 کیلومتر فاصله دارد و دانشجویان می توانند با وسایل نقلیه عمومی به راحتی به دانشگاه دسترسی داشته باشند. این دانشگاه دارای 8 دانشکده، 2 کالج و 3 مدرسه فنی و حرفه ای است. 

دانشگاه ازمیر اکونومی

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه ازمیر اکونومی

دانشگاه امیر اکونومی مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است و دانشجویان می توانند مدارک اخذ شده از این دانشگاه در مقاطع مختلف را در ایران معادل سازی کرده و مورد استفاده قرار دهند. جهت پذیرش در دوره کارشناسی دانشجویان می توانند بدون کنکور و آزمون ورودی و تنها بر حسب شرط معدل و رزومه تحصیلی مناسب وارد دانشگاه شوند. حداقل معدل 14 جهت ورود به این دانشگاه لازم است و در صورت عدم وجود این شرط لازم است تا دانشجویان در آزمون YOS یا SAT شرکت نمایند. حداقل نمره جهت پذیرش در دانشگاه از طریق این آزمون ها در آزمون YOS نمره 60 از 100 و در آزمون SAT نمره 1000 از 1600 است. 

امکانات پژوهشی در دانشگاه ازمیر اکونومی

از مهمترین امکانات پژوهشی در هر دانشگاهی، کتابخانه است. کتابخانه IUE دانشگاه اکونومی با انواع کتب فیزیکی و مجلات و مقالات فیزیکی و الکترونیکی مجهز است و دانشجویان می توانند به صورت 24 ساعته از خدمات کتابخانه ای دانشگاه و سالن مطالعه آن استفاده نمایند. کتابخانه دانشگاه نزدیک به 58 هزار نسخه چاپی از کتاب ها، 49 هزار نسخه الکترونیکی کتاب و بیش از 500 هزار مقاله و مجله الکترونیکی دارد.

دانشگاه اقتصاد ازمیر به منظور پژوهش در محدوده رشته های پزشکی آزمایشگاه های مجهزی دارد و دانشجویان جهت تحقیق و پژوهش بیشتر می توانند از این دانشگاه های استفاده نمایند.

سرمایه گذاران مختلفی جهت انجام پروژه های دانشجویی در این دانشگاه سرمایه گذاری می کنند تا از نتایج تحقیقات به دست آمده جهت پیشبرد و رشد کسب و کار خود استفاده کرده و سود بیشتری کسب کنند، دانشگاه نیز با انجام پروژه ها و پژوهش های علمی مختلف، جایگاه علمی خود را رشد و ارتقا می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 13 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من