آزمون گوته 

این نوع آزمون مانند تست داف، از انواع آزمون گوته آلمان است که مورد نیاز برای افرادی است که تصمیم دارند در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند یا قصد زندگی و کار در آلمان را دارند. آزمون گوته در واقع گواهینامه همان سطح B1 به‌عنوان ششمین سطح از مرجع مشترک سطوح زبان در اروپا می‌باشد.

افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند، می‌توانند با شرکت در این آزمون، دانش و مهارت زبانی خود را به مؤسسات آلمانی اثبات کنند. درواقع افرادی که دارای سطح زبان آلمانی B1 هستند می‌توانند راجع به مسائل تخصصی درزمینه تحصیلی و کاری خود با اتباع آلمانی بدون مشکل تبادل‌نظر  کنند.

علاوه بر کشور آلمان، متقاضیان تحصیل در کشورهای سوئیس، اتریش و لیختن‌اشتاین نیز می‌بایست در آزمون گوته شرکت کنند. همان‌طور که آزمون آیلتس در کشورهای انگلیسی‌زبان نشان‌دهنده مهارت افراد خارجی بر زبان انگلیسی است، این آزمون در کشورهای آلمانی‌زبان برای سنجش مهارت برگزار می‌شود.

این آزمون بین‌المللی در سطح‌های مختلف A1 تا C2 برگزار می‌شود و شرکت در آن برای تمامی افراد آزاد است. این آزمون که در داخل ایران نیز توسط موسسه گوته آلمان و همچنین سفارت این کشور برگزار می‌گردد.

صرف‌نظر از این‌که متقاضیان آموزش زبان آلمانی در کجا آموزش‌دیده‌اند، درنهایت می‌بایست با مراجعه به سفارت آلمان در این آزمون شرکت کنند. این افراد می‌توانند بسته به ایالت موردنظر، شهر، رشته و یا موقعیت شغلی در سطوح مختلف آزمون شركت نمایند.

مراحل و ثبت‌نام در آزمون

افرادی که تمايل به شركت در این آزمون رادارند، می‌توانند با چک کردن سایت موسسه گوته آلمان از زمان برگزاری آزمون‌ها مطلع شده و در آن‌ها ثبت‌نام نمایند. زمان ثبت‌نام هر آزمون از چندين هفته قبل از برگزارى امتحان اطلاع داده می‌شود. به همراه داشتن مدرک شناسایی در روز آزمون الزامی است.

ثبت‌نام در آزمون گوته به‌صورت اینترنتی و از طریق وب‌سایت موسسه گوته انجام می‌شود و روال برگزاری آن به دو صورت است. اولین حالت اینکه هر چهار مرحله آزمون در یک روز انجام ‌شود و در حالت دوم، متقاضی هر مرحله را در یک روز به پایان برساند.

با توجه به تعداد زیاد متقاضیان شرکت در این آزمون، پیشنهاد می‌شود افرادی که تابه‌حال در این آزمون شرکت نکرده‌اند و یا در قبلاً در آن مردود شده‌اند، تمامی مراحل را در یک روز انجام دهند.

سطح آزمون گوته

آزمون گوته یک آزمون سنجش سطح زبان آلمانی است که توسط موسسه گوته و سفارت آلمان برگزار می‌شود. این آزمون دارای سطح‌های مبتدی تا پیشرفته است. ابتدایی‌ترین سطح A1 و بالاترین سطحC2  است. مدرک این آزمون فارغ از سطح آن، دارای اعتبار مادام‌العمر بوده و منقضی نمی‌شود. در ادامه به بررسی سطوح مختلف زبان آلمانی خواهیم پرداخت.

سطح A1

پایین‌ترین سطح آزمون A1 است. در این سطح فرد می‌تواند بر جملات ابتدایی و کلمات روزمره مسلط باشد. افرادی که قصد پیوستن به خانواده رادارند، می‌توانند با گذراندن دو ترم آلمانی این نمره را اخذ نمایند.

سطح A2

فردی که در سطح A2 قرار دارد، تسلط بر دایره کلمات وسیع‌تری دارد، می‌تواند ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار کند و در موقعیت‌های ساده توانایی بیان نظرات و درخواست‌های خود را دارد. این نمره با گذراندن چهار ترم آلمانی قابل اخذ است.

سطح B1

گفت‌و‌گو در مورد تمام مسائل روزمره، درک نکات اصلی صحبت‌ها و صحبت در مورد بیشتر مواردی که در آلمان با آن روبرو خواهد شد، از مهارت‌هایی است که فرد با داشتن سطح B1 به دست می‌آورد. این سطح از زبان آلمانی موردقبول برای ورود به آلمان است و شانس قبولی درخواست ویزا را بالا می‌برد. این نمره پس از ٦ ترم خواندن آلمانی قابل اخذ است.

سطح B2

فردی که دارای سطح B2 است به‌راحتی می‌تواند متون تخصصی را درک نماید و در مورد مسائل تخصصی رشته تحصیلی خود بحث و گفت‌وگو کند. بسیاری از دانشگاه‌های آلمانی که هزینه تحصیل آن‌ها رایگان است، شرط ورود را داشتن سطح B2 قرار داده‌اند. این نمره پس از گذراندن 11 ترم آلمانی قابل اخذ است.

سطح C1

سطح C1 از مراحل پیشرفته این آزمون است. فرد دارای این سطح بدون تمرکز می‌تواند آلمانی را به‌صورت سلیس و بدون مکث صحبت کند. این سطح برای پزشکان و یک سری رشته‌های تخصصی در مقاطع بالا موردنیاز است. این سطح پس از 15 ترم خواندن زبان آلمانی قابل اخذ است.

سطح C

فرد دارای سطح C2 بدون هیچ‌گونه مشکلی و همانند یک فرد آلمانی‌تبار می‌تواند صحبت کند. این فرد می‌تواند اطلاعات متعددی را از منابع مختلف جمع‌آوری کرده و خلاصه‌ درک شده‌ای ازآنچه می‌خواهد را بنویسد. این سطح پس از 20 ترم خواندن زبان آلمانی قابل اخذ بوده و بیشتر برای اساتید زبان آلمانی مناسب است.

بخش‌های مختلف آزمون

آزمون گوته همانند تمامی آزمون‌های تعیین سطح و ارزیابی بین‌المللی دارای بخش‌های متعددی است که متقاضی می‌بایست در هر بخش حداقل نمره قابل‌قبول را اخذ نماید. این بخش‌ها به شرح زیر هستند.

 • بخش درک مطلب یا لزن (lesen)
 • بخش شنیداری یا هوقن (Hören)
 • بخش نوشتاری یا شریبن (Schreiben)
 • بخش صحبت کردن یا اشپرشن (Sprechen)

هزینه شرکت در آزمون گوته چقدر است؟

هزینه هر سطح از آزمون گوته با دیگر سطوح آن تفاوت دارد ولی در سرتاسر دنیا با هزینه‌ای یکسان برگزار می‌شود. با افزایش سطح آزمون، هزینه شرکت در آن نیز افزایش خواهد یافت. این هزینه‌ها به شرح زیر هستند:

 • سطح A1 : مبلغ آزمون 105 یورو
 • سطح : A2  مبلغ آزمون 125 یورو
 • سطح : B1 مبلغ آزمون 210 یورو
 • سطح  B2:  مبلغ آزمون 240 یورو
 • سطح : C1 مبلغ آزمون 270 یورو
 • سطح C2 : مبلغ آزمون 295 یورو

این آزمون به‌صورت ماهانه در مراکز مجاز برگزار می‌گردد و زمان برگزاری آن ازنظر زمانی، انتهای هرماه شمسی خواهد بود. آزمون گوته در داخل ایران در موسسه گوته (DSIT) و سفارت آلمان برگزار می‌شود.

آزمون تست داف چیست؟

آزمون تست داف (TestDaF) که مخفف Test Deutsch als Fremdsprache است؛ همچون آزمون تست اس یک آزمون استانداردسازی شده برای سنجش سطح زبان داوطلبان غیر آلمانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند، می‌باشد. این متقاضیان به مدرکی نیاز دارند تا نشان دهنده تسلط کافی آنان به زبان آلممانی باشد. سوالات این آزمون در کشور آلمان طراحی می‌گردد و نمرات آن نیز در همین کشور ارزیابی می‌شود.

این آزمون از 4 بخش مهارت خواندن (Leseverstehen)، شنیدن (Hörverstehen)، نوشتن (Schriftlicher Ausdruck)  و صحبت کردن (Mündlicher Ausdruck) تشکیل‌شده است و مورد تائید تمامی دانشگاه‌های آلمان برای سنجش سطح زبان آلمانی متقاضیان می‌باشد.

آزمون مذکور زیرنظر انستیتو تست داف (TestDaF-institut) واقع در شهر هاگن آلمان برگزار می گردد. تست داف در 95 كشور جهان بطور هم زمان در مراكز رسمی و مجاز در حال برگذاری است. سوالات قابل پاسخگویی در این آزمون برای تمامی شرکت کنندگان یکسان است بوده و نتایج توسط افراد دوره دیده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نتایج آزمون در 3 سطح ارائه می‌گردد و معادل سطح بندی اروپا B2 تا C1 یا C2 است. مدرک زبان تست داف زمان انقضا ندارد.

 • سطح تست داف 5 (TDN 5)
 • سطح تست داف 4 (TDN 4)
 • سطح تست داف 3 (TDN 3)

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوان به دفاتر تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) ، آموزشگاه‌های رسمی زبان آلمانی و سفارت آلمان مراجعه نمود.

ساختار و فرمت آزمون

آزمون تست داف مختص متقاضیان تحصیل در دانشگاه در رشته های مختلف می باشد؛ بنابراین مهارت های موردنیاز زبان آلمانی برای تحصیل با مطالب علمی و مسائل مربوط به دانشگاه را می آزماید. بخش های تشکیل دهنده آزمون، 4 مورد درک مطلب، شنیداری، شفاهی و نوشتاری هستند و آزمون در زمان 3 ساعت و 10 دقیقه برگزار می شود.

بخش درک مطلب (Reading Comprehension)

در این بخش متقاضیان شرکت در آزمون می بایست توانایی درک متون علمی و دانشگاهی را داشته باشند. مطالب این بخش شامل 3 متن برگرفته از مقالات، روزنامه ها، مجلات و ژورنال های علمی است که دارای درجه سختی متفاوتی هستند.

بخش شنیداری (Listening Comprehension)

در این بخش افراد شرکت کننده در آزمون می بایست بتوانند از میان سه فایلی که پخش می شود، بتوانند متوجه صحبت هایی که در مورد مطالب علمی و تحصیلات عالی می شود، بشوند.

بخش نوشتار (Written Production)

در بخش نوشتار، آزمون دهندگان باید بتوانند آمار و گزارشی که به صورت نمودار، شکل و جدول در آغاز نوشته آورده شده است را تحلیل و توصیف کرده و در خصوص ارتباط میان نمودارها و سوال پرسیده شده نظرات خود را بیان کنند.

بخش شفاهی (Oral Production)

در این بخش داوطلبان آزمون باید بتوانند در مورد ارتباط میان وضعیت های دانشگاهی، مسائل علمی، توصیف نمودار و جداول، انجام مکالمات با سایر دانشجویان و ارائه توضیحات در مورد مسائل صحبت کنند.

چه كسانی می‌توانند در این آزمون شركت كنند؟

 • تمامی افرادی که مایل به ادامه تحصیل در کشور آلمان باشند، می بایست بنابر قوانین موجود در این کشور، برای اثبات توانایی های خود در زبان آلمانی، مدرک آزمون تست داف را ارئه دهند.
 • افراد تحصیل کرده ای که قصد اثبات سطح زبان آلمانی خود را دارند.
 • افرادی که برای اشتغال به کار، نیازمند ارائه مدارک برای اثبات سطح زبان آلمانی خود هستند.
 • تمامی افرادی که معلومات آلمانی آنها در حد خوب و پیشرفته بوده و میل به محک زدن مهارت های خویش باشند. (در صورتی که یک زبان آموز تازه کار هستید، بهتر است برای شرکت در این آزمون کمی تحمل کرده تا زمانی که بر اطلاعات و آموخته های تان کمی افزوده شود.)

در صورتی که تمایل دارید بدانید آیا آمادگی شركت در آزمون تست داف را دارید؟ شرکت در آزمون تعیین سطح موجود در سایت برگزاری آزمون تست‌داف، بهترین پیشنهاد است. از این طریق می توانید درر حدود 10 دقیقه به یک جمع بندی کلی در مورد اطلاعات کلی خود در زبان آلمانی دست یابید.

به منظور دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در کلاس‌ها و آزمون گوته (GOETHE)، فقط کافیست به مشاوران ما پیام دهید.

 و یا فرم مشخصات را پر کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشخصات