دنکلیک یا معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه همان معادل سازی مدرک تحصیلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه است. به منظور معادل سازی مدرک اخذ شده در ایران لازم است از دانشگاه مورد پذیرش و سازمان آموزش عالی در ترکیه تاییدیه گرفته شود. مدت زمان تقریبی برای دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه مشخص نیست و از 3 تا 12 ماه بسته به سطح مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه مورد پذیرش زمان خواهد برد. به منظور معادل سازی لازم است تا فرد اصل مدارک تحصیلی خود را در زمان مشخص به سازمان آموزش عالی ترکیه ارائه دهد تا نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش مدارک برای افراد ایمیل گردد، کافی است نامه تاییدیه معادل سازی را به دانشگاه مورد پذیرش ارائه شود تا امکان ادامه تحصیل در سطح مقطع بالاتر برای افراد فراهم شود. دنکلیک یا معادل سازی مدرک تحصیلی تنها برای ادامه تحصیل انجام نمی گیرد و افراد برای کار و اشتغال در ترکیه نیز به معادل سازی مدارک تحصیلی خود نیاز دارند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دنکلیک یا معادل سازی کلیه مدارک تحصیلی در ترکیه افرادی که قصد تحصیل در ترکیه (در تمام مقاطع تحصیلی) را دارند، می‌بایستی برای معادل‌سازی مدارک خود اقدام کنند. به این معادل‌سازی مدارک در ترکیه دنکلیک گفته می‌شود؛ که عموما توسط وزارت آموزش و پروش ترکیه برای متقاضیان تطبیق دروس خود از دوره ابتدایی تا دبیرستان و همچنین سازمان آموزش عالی ترکیه (yok) برای متقاضیان تطبیق واحدهای دانشگاهی انجام می‌گیرد.

در بسیاری از موارد افرادی که به قصد ادامه تحصیل و یا حتی کار در ترکیه به این کشور مهاجرت می‌کنند نیازمند دنکلیک مدارک خود هستن که نشان دهند مدارک تحصیلیشان در ترکیه به رسمیت شناخته شده است.

برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه کجا بریم؟

برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه، باید به دو سازمان دولتی مراجعه کنید:

1. مرکز ملی ارزشیابی و اعتبارسنجی مدارک تحصیلی (YÖK)

2. وزارت آموزش ملی (MEB)

معادل سازی کلیه مدارک تحصیلی در ترکیه

دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه

دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه یا معادل سازی مدارک دریافتی از دانشگاه های ترکیه زمانی امکان پذیر است که دانشگاه مورد نظر تاییدیه وزارت بهداشت یا علوم ایران را داشته باشند. معادل سازی یا دنکلیک به این معنا است که مدرک دریافتی در دانشگاه های ترکیه در هر مقطع تحصیلی در ایران معادل سازی شده و در همان مقطع و همان رشته در ایران قابل پذیرش است. به منظور معادل سازی لازم است تا مدارک مربوطه به همراه ریز نمرات آنها به واحد مربوطه ارائه گردد تا بررسی های لازم صورت پذیرد. ارزیابی های انجام شده نشان می دهد که آیا مدرک تحصیلی اخذ شده با استانداردهای آموزشی همخوانی دارند و یا خیر. پس از معادل سازی و تایید مدرک فرد می تواند مدرک دریافتی برای اهداف مختلف استفاده نماید. به منظور دنکلیک مدرک تحصیلی اخذ شده در ایران و ادامه تحصیل در کشور ترکیه لازم است تا مدارک لازم از جمله آخرین مدرک تحصیلی کسب شده ترجمه شود. مدرک تحصیلی ترجمه شده به زبان ترکی یا انگلیسی مورد پذیرش است، اما جهت دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه لازم است تا آخرین مدرک تحصیلی نیز ارائه گردد. آخرین مدرک تحصیلی در ایران می بایست به زبان ترکی ترجمه گردد. سپس دادگستری، وزارت امور خارجه و سفارت ترکیه در ایران و کنسولگری ایران در ترکیه می بایست اصل مدارک ترجمه شده را تایید کنند. در نهایت این مدارک در سایت آموزش عالی کشور ترکیه درج می گردد تا با استفاده از کد رهگیری که به متقاضیان داده می شود در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش معادل سازی به متقاضی اطلاع رسانی شود.

در ترکیه تحصیلات قبل از دانشگاه از ۱۲ پایه تحصیلی تشکیل شده است. بنابراین در نظر داشته باشید، در صورتی که نظام قدیم هستید ارایه دیپلم و پیش‌دانشگاهی شما برای تطبیق مدارکتان در ترکیه الزامی می‌باشد.

ولی در صورتی که فارغ‌التحصیل نظام جدید هستید، ارایه دانشنامه و ریزنمرات پایه دوازدهم تحصیلی برای امور مربوط به دنکلیک کفایت می‌کند. توجه کنید که برای امور مربوط به تطبیق واحد ارایه دانشنامه و ریزنمرات الزامی می‌باشد.

دنکلیک مدارک دانشگاهی

در صورتی که در نظر داشته باشید برای مقاطع بالاتر تحصیلی اقدام کنید و یا در جایی مشغول به کار شوید لازم است که در ابتدا مدارک دانشگاهی خود را تطبیق دهید.

تطبیق مدارک دانشگاهی در ترکیه توسط سازمان آموزش عالی این کشور که معروف به yok می‌باشد انجام می‌پذیرد.

مدت زمانی که برای دنکلیک مدارک دانشگاهی باید در نظر بگیرید با توجه به رشته تحصیلی متفاوت است. مثلا برای رشته‌های پزشکی و زیرمجموعه آنها عموما تا یکسال نیز ممکن است پروسه تطبیق مدارک به طول انجامد. این در حالی است که برای سایر رشته‌ها بین ۳ الی ۶ ماه کفایت می‌کند.

دنکلیک مدارک دانشگاهی

هزینه معادل سازی یا دنکلیک مدارک تحصیلی در ترکیه

هزینه معادل سازی یا دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه بر حسب رشته، سطح مقطع و دانشگاه مورد پذیرش متفاوت است. در یکی از مراحل فرایند معادل سازی لازم است تا فرد مدرک تحصیلی خود را به تایید وزارت دادگستری ایران، وزارت خارجه ایران و سفارت ایران در ترکیه برساند. لازم به ذکر است اصل مدرک فوق می بایست به ترکی ترجمه شده باشد. سفارت ترکیه در ایران به منظور تایید هرکدام از صفحات مدرک هزینه ای برابر با 20 دلار از افراد دریافت خواهد کرد. همانطور که گفته شده هزینه معادل سازی برای مقاطع مختلف متفاوت است، برای مثال هزینه دنکلیک برای مدرک پیش دانشگاهی برابر 500 لیر و هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه و بسیاری از کشورها برابر با 200 یورو است.

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

قبل از این که پروسه تطبیق مدارک تحصیلی خود را شروع کنید موارد زیر را آماده کنید:

 • اصل دیپلم و یا کپی برابر اصل آن که به صورت محضری آماده شده باشد.

نکته: در اینجا منظور از دیپلم دانشنامه می‌باشد که می‌تواند دیپلم، مدرک پیش‌دانشگاهی، دانشنامه کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

 • ترجمه رسمی به زبان ترکی اصل دیپلم
 • کپی از اصل دیپلم و ترجمه‌های رسمی آن

برای دنکلیک یا معادل سازی کلیه مدارک تحصیلی در ترکیه که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اخذ شده باشد علاوه بر اصل دانشنامه ضمایم رسمی و محضری آنها نیز لازم می‌باشد.

 • کارت اقامت یا برگه راندوو
 • اصل پاسپورت
 • پر کردن فرم دنکلیک
 • یک سری کپی از تمام موارد ذکر شده
 • یک قطعه عکس
 • واریز هزینه‌های دنکلیک

مدت زمان معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

مدت زمان معادل سازی یا دنکلیک در ترکیه مشخص نبوده و زمان دقیقی ندارد و بر حسب رشته تحصیلی و سطح مقطع مدرک متفاوت است، اما اغلب دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه یا معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه بین 3 تا 6 ماه زمان خواهد برد. این زمان برای رشته های پزشکی و زیرمجموعه آن می تواند تا یکسال افزایش یابد. همچنین افراد بدون معادل سازی مدارک خود امکان کار در شرکت ها و ادارات دولتی و خصوصی ترکیه را نخواهند داشت. عدم حضور در پروژه های عمرانی و عدم پذیرش در نظام مهندسی ترکیه از دیگر معایب عدم دنکلیک یا معادل سازی برای افراد به شمار می رود.

نحوه معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

به منظور دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه یا معادل سازی مدرک تحصیلی انجام مراحل ذیل لازم است:

 • ارائه اصل مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی یا ترکی به دانشگاه مورد نظر
 • ترجمه مدارک به زبان ترکی در دارالترجمه های لزوما داخل ایران
 • تاییدیه وزارت دادگستری ایران بر مدارک ترجمه شده به زبان ترکی
 • تاییدیه وزارت خارجه ایران بر مدارک ترجمه شده به زبان ترکی
 • تاییدیه سفارت ترکیه در ایران بر مدارک ترجمه شده به زبان ترکی
 • تاییدیه کنسولگری ایران در ترکیه بر مدارک ترجمه شده به زبان ترکی
 • ثبت مشخصات در سازمان آموزش عالی ترکیه به نشانی edenklik.meb.gov.tr
 • مشخص کردن روز و زمان ملاقات فرد در سازمان آموزش عالی ترکیه
 • تحویل اصل تمامی مدارک به سازمان آموزش عالی ترکیه در زمان مشخص شده و دریافت کد رهگیری، لازم است که فرد شخصا به سازمان مورد نظر مراجعه کند.
 • پیگیری تاییدیه سازمان آموزش عالی کشور ترکیه با استفاده از کد رهگیری اخذ شده در سایت edenklik.meb.gov.tr
 • ارائه تاییدیه سازمان آموزش عالی کشور ترکیه بر مدارک معادل سازی شده به دانشگاه مورد نظر

شرایط دنکلیک ترکیه

جهت دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه یا معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه دو نهاد دانشگاه و سازمان آموزش عالی ترکیه نقش دارند. دانشگاه مورد نظر ترجمه شده آخرین مدرک تحصیلی را از افراد طلب می کند، این مدارک می توانند به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده باشند، اما سازمان آموزش عالی ترکیه تنها ترجمه ترکی مدارک اخذ شده توسط دانشجویان را می پذیرد. این سازمان تاکید خواهد داشت که ترجمه مدرک تحصیلی باید در ایران انجام پذیرفته باشد. افراد می بایست بعد از ترجمه مدارک در دارالترجمه های ایران از وزارت دادگستری تاییدیه مدارک را بگیرند و در ادامه لازم است تا تاییدیه وزارت امور خارجه نیز در خصوص مدارک ترجمه شده گرفته شود. در انتها کافی است سفارت ترکیه در ایران نیز مدارک فوق را تایید کند. سفارت ترکیه در ایران به منظور تایید هر برگی از مدرک برابر 20 دلار از متقاضیان دریافت خواهد کرد. در آخرین مرحله در هر کدام از شهرهای ترکیه می بایست مهر کنسولگری ایران در ترکیه بر روی مدارک زده شود تا مدارک اعتبار پیدا کنند. 

متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ترکیه جهت بارگذاری مدارک اخذ شده لازم است تا به وب سایت Edenklik.meb.gov.ir مراجعه نمایند و مشخصات خود را در سایت مربوطه وارد نمایید. آدرس و شماره تلفن خواسته شده در این سایت می تواند همان آدرس و شماره تلفن افراد در داخل ایران باشد، تنها آدرس ایمیلی که در این قسمت وارد می گردد بسیار مهم است و می بایست به درستی وارد شود. تنها راه ارتباطی آموزش عالی ترکیه با متقاضیان دنکلیک مدرک در ترکیه ایمیل وارد شده خواهد بود. علاوه بر مشخصات لازم است تا اسکن مدارک مورد نظر بارگذاری گردد. 

در حین وارد کردن مشخصات مورد نظر لازم است زمان راندوو مشخص گردد. راندوو همان زمان ملاقات است و تاریخ و زمان ملاقات یا راندوو را می بایست در فرم مشخصات وارد شود. در انتهای فرایند ثبت مشخصات، ایمیلی به آدرس ایمیل مشخص شده ارسال خواهد شد. لازم است تا در روز و زمان مشخص شده تمامی اصل مدارک، پیش دانشگاهی، دیپلم، ریز نمرات و … را به سازمان آموزش عالی ترکیه تحویل دهید. سازمان مربوطه پس از تحویل مدارک کد رهگیری به افراد می دهد و متقاضیان دنکلیک در ترکیه می توانند به سایت Edenklik.meb.gov.ir مراجعه کرده و فرایند ارزیابی مدارک خود جهت معادل سازی را با استفاده از کد رهگیری دریافت شده دنبال نمایند. پس از اخذ تاییدیه از سایت مربوطه لازم است تا پاسخ به دانشگاهی که قرار است در آن ادامه تحصیل دهید ارسال شود تا امکان و اجازه ادامه تحصیل در مقطعی بالاتر و در همان دانشگاه به شما داده شود.

معادل سازی مدرک تحصیلی

معادل سازی مدرک تحصیلی در رشته های مختلف ترکیه

به منظور دنکلیک مدرک تحصیلی در ترکیه یا معادل سازی مدارک در رشته های پزشکی برای ادامه تحصیل و یا تاسیس مطب در ترکیه فرایند به صورت ذیل است:

 • گرفتن وقت یا راندوو برای ارائه اصل مدارک به سازمان آموزش عالی ترکیه جهت معادل سازی
 • ترجمه مدارک دانشگاهی به ترکی که به تایید وزارت دادگستری، وزارت خارجه ایران و سفارت ایران در ترکیه رسیده است و می بایست به تایید کنسولگری ایران در ترکیه نیز برسد.
 • ثبت نام و شرکت در آزمون STS
 • قبولی در آزمون STS

تمامی مراحل معادلسازی در خاک کشور ترکیه انجام می گیرد. آزمون STS آزمونی است که برای فارغ التحصیلان پزشکی و دندانپزشکی برگزار می گردد در صورتی که افراد قصد ادامه تحصیل یا تاسیس مطب در ترکیه را داشته باشند لازم است تا در آزمون STS ثبت نام کرده و حداقل نمره قبولی برای ادامه تحصیل در ترکیه را کسب نمایند. در این آزمون دروس پایه و بالینی متقاضیان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. زبان آزمون STS ترکی است و لازم است تا متقاضیان به زبان ترکی تسلط داشته باشند. ماکزیمم نمره این آزمون 100 بوده و لازم است تا افراد برای کسب نمره قبولی حداقل نمره 40 را کسب نمایند. این آزمون توسط سازمان سنجش کشور ترکیه انجام می گیرد. افراد برای معادل سازی مدارک غیر پزشکی لازم است تا مراحل زیر را انجام دهند:

 • اخذ مدرک ارزشیابی
 • اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه جهت ارزشیابی
 • سازمان YOK ارزشیابی مورد نظر را انجام می دهد.
 • افراد با مدرک مهندسی و معماری لازم است تا در آزمون STS-2 شرکت نمایند و حداقل نمره قابل قبول را در آزمون کسب نمایند.

افراد جهت دنکلیک و معادل سازی مدارک تحصیلی خود می توانند از سایا گروپ مشاوره گرفته و تمامی مراحل انجام کار را به این گروه واگذار نمایند. دنکلیک یا معادل سازی در ترکیه یکی از خدماتی است که توسط گروه سایا انجام می گیرد. افرادی که قصد ادامه تحصیل و یا کار در ترکیه را دارند نیاز است تا دنکلیک یا معادل سازی مدارک خود را انجام دهند. تاییدیه دانشگاه مورد پذیرش و سازمان آموزش عالی در ترکیه یا YOK از جمله سازمان های لازم برای دنکلیک یا معادل سازی در ترکیه به شمار می روند. گروه سایا جهت اقامت و مهاجرت در کشور ترکیه تمامی اقدامات لازم از جمله دنکلیک مدرک تحصیلی را انجام می دهد.

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه مقاطع مختلف 

جهت معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه، دانشجویان رشته های پزشکی می بایست در آزمون STS و دانشجویان غیر پزشکی می بایست در آزمون SAT شرکت نمایند. این آزمون ها به زبان ترکی برگزار می گردد و تسلط بر زبان ترکی به منظور کسب نمره مورد نیاز در این آزمون ها لازم است. متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه لازم است تا مدارک کسب شده خود در دوره پیش دانشگاهی، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و پزشکی متخصص را معادل سازی نمایند تا بتوانند در دانشگاه مورد پذیرش ادامه تحصیل داده و یا مدرک مورد نظر را جهت کار و اشتغال در ترکیه ارائه نمایند.

جهت پذیرش در آزمون STS در رشته های پزشکی کسب حداقل 40 از 100 نمره جهت قبول شدن در امتحان کافی است. جهت پذیرش در آزمون SAT در رشته های غیر پزشکی و کسب حداقل 40 از 100 نمره جهت پذیرش در رشته های غیر پزشکی مورد نیاز است.

به منظور دریافت مشاوره رایگان و تسریع در کارهای معادل‌سازی مدارک خود، فقط کافیست به مشاوران ما پیام دهید.

 و یا فرم مشخصات را پر کرده تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم مشخصات