دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و سطح کیفی بالا خاستگاه ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان ایرانی هستند. دانشگاه های ترکیه را می توان در دو دسته دولتی و خصوصی طبقه بندی کرد و سطح کیفی، هزینه، قابلیت معادل سازی مدرک و … در دانشگاه های مختلف متفاوت است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

پیش از معرفی دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه، این سوال مطرح می گردد که اگر دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت نباشد، دانشگاهی بدون اعتبار است؟ هر ساله وزارت بهداشت لیستی از دانشگاه های معتبر جهان را در لیست خود ارائه می دهد، در این لیست تعدادی از دانشگاه های معتبر ترکیه نیز وجود دارد. این دانشگاه ها در تعامل با دانشگاه های اروپایی و آمریکایی هستند و درجه علمی بالاتری دارند. در صورتیکه دانشگاهی در لیست وزارت بهداشت نباشد این به معنای بی اعتباری دانشگاه نیست و تنها درجه اعتبار دانشگاه در مقایسه با دانشگاه های موجود در لیست وزارت بهداشت کمتر خواهد بود. دانشگاه های خصوصی در لیست وزارت بهداشت قرار دارند دارای این مزیت هستند که افراد در هر رشته و هر مقطعی مدرکی بگیرند، مدرک آنها قابلیت معادل سازی در داخل کشور را خواهد داشت، لذا افرادی که تمایل برگشت به داخل کشور را دارند می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل نمایند. نکته دیگر آن است که افرادی که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و پیراپزشکی را دارند می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل نمایند تا مدرکی با قابلیت معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه داشته باشند و دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های فنی و مهندسی و هنر را دارند می بایست در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم تحصیل نمایند تا مدرک آن ها در داخل کشور قابلیت معادل سازی داشته باشد.

اینجا ی لیست دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه نام میبریم

 • دانشگاه کوچ یا Koc University
 • دانشگاه باهچه شهیر یا Bahçeşehir University
 • دانشگاه باشکنت Başkent University
 • دانشگاه یدی تپه Yeditepe University
 • دانشگاه آجی بادام Acıbadem University
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه مدیپول استانبول

دانشگاه های فوق علاوه بر تایید وزارت بهداشت مورد تایید اتحادیه اروپا نیز می باشند و از درجه اعتبار بالاتری برخوردار هستند.جالب اینجاست که برخی از دانشگاه های بدون کنکور ترکیه میتوانید شما در اون تحصیل کنید

دانشگاه های ترکیه را می توان در دو دسته دولتی و خصوصی طبقه بندی کرد. دانشگاههای دولتی همراه با آزمون ورودی بوده و شرایط خاصی برای پذیرش دارند، اما دانشگاه های خصوصی اغلب سوابق تحصیلی افراد را ملاک پذیرش قرار می دهند. برخی از دانشگاه های خصوصی جهت پذیرش افراد در رشته هایی خاص شرط سن و معدل خواهند داشت. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به مراتب پایین تر از دانشگاه های خصوصی ترکیه است، البته دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان ممتاز شرایط ویژه ای را در نظر گرفته و با استفاده از بورسیه تحصیلی در دانشگاه های خصوصی ترکیه هزینه تحصیل برای این افراد را نیز به حد قابل توجهی کاهش می دهد.علاقه مندان برای فهمیدن هزینه تحصیل در ترکیه به تومان به مقاله مربوط وارد شوید

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران

افراد به منظور ادامه تحصیل در رشته های هنر و فنی و مهندسی بهتر است در دانشگاهی ادامه تحصیل نمایند تا تاییدیه وزارت علوم را داشته باشد. تاییدیه وزارت علوم بر مدارک این دانشگاه ها سبب می گردد تا مدارک در ایران قابلیت معادل سازی داشته باشند و افراد بتوانند از مدارک در ایران نیز استفاده نمایند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه سه سه سطح الف، ب و ج رتبه بندی می شوند. از جمله دانشگاه های گروه الف مورد تایید وزارت علوم عبارتند از:

 • دانشگاه بیلکنت یا Bilkent
 • دانشگاه بغازیچی یا Bogazici
 • دانشگاه حاجت تپه یا Hacettepe
 • دانشگاه کوچ یا Koc
 • دانشگاه خاورمیانه یا Orta Doga Teknik
 • دانشگاه سابانجی یا Sabanci

دانشگاه های دیگر در گروه ب طبقه بندی می شوند که سطح علمی و کیفی پایین تر از گروه الف دارند. از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم که در دسته ب قرار می گیرند عبارتند از:

 • دانشگاه آنکارا یا Ankara
 • دانشگاه چانکایا یا Cankaya
 • دانشگاه چوکوروا یا Cukurova
 • دانشگاه دوکوز ایلول یا Dokuz
 • دانشگاه اگه یا Ege
 • دانشگاه ارجیس یا Ercyes
 • دانشگاه قاضی یا Gazi

دانشگاه های گروه ج که مورد تایید وزارت علوم ایران بوده، اما درجه و سطح علمی پایین تری در مقایسه با دو دسته قبلی دارند عبارتند از:

سه گروه دانشگاه های فوق برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران را پوشش می دهند و از برترین دانشگاه های در هر کدام از دسته ها هستند.

دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه از سوی وزارت بهداشت و وزارت علوم مورد تایید قرار می گیرند. وزارت بهداشت دانشگاه های مختلف در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و پیراپزشکی را پوشش می دهد و وزارت علوم دانشگاه هایی با رشته های فنی و مهندسی و هنر را پوشش خواهند داد. اگر دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران باشند مدارکی با قابلیت معادل سازی را به دانشجویان ارائه می دهند به طوریکه دانشجویان در هر رشته و در هر مقطعی، مدرکی کسب نمایند می توانند پس از بازگشت به ایران مدرک خود را معادل سازی کرده و مدرک آنها در ایران از اعتبار کافی برخوردار خواهد بود.

شرایط ورود به دانشگاه های خصوصی در ترکیه

مدرک تحصیلی مورد قابل قبول با توجه به رشته تحصیلی

 • پذیرش در آزمون های ورودی
 • داشتن مهارت های زبانی
 • CV یا رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
  نامه های توصیه
  مدارک هویتی
  عکس پرسنلی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

پذیرش در دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت علوم ایران

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت(تحصیل در ترکیه) در ابتدا می بایست رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند. متقاضیان می بایست این نکته را در نظر داشته باشند تا در صورت بازگشت به ایران حتما در بهترین دانشگاه های ترکیه تحصیل نمایند تا دارک آنها قابلیت معادل سازی داشته باشد. به منظور پذیرش در دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت، متقاضیان می توانند فرایند زیر را طی نمایند:

 • انتخاب رشته مورد نظر: متقاضیان تحصیل لازم است تا با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی مانند سطح شغلی، میزان درآمد، علاقه، روحیه و … رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.
 • تهیه لیستی کامل از دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت: افراد می توانند از لیست دانشگاه های بالا که مورد تایید وزارت بهداشت است استفاده نمایند.
 • ارسال درخواست: متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها می توانند به سایت رسمی دانشگاه ها مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش خود را ارسال نمایند.
 • آزمون گزینش: دانشگاه های خصوصی آزمون ندارند و پس از تایید سوابق تحصیلی افراد را جهت ادامه تحصیل انتخاب می کنند اما برخی از دانشگاه ها آزمون گزینشی دارند و افراد جهت حضور و ادامه تحصیل در دانشگاه پس از تاییدیه اولیه مدارک می بایست در آزمون ورودی و گزینشی خود دانشگاه نیز شرکت نماید. اغلب این آزمون ها آزمون هایی مهارتی، روانی و هوش خواهد بود.
 • نهایی کردن ثبت نام: بعد از قبولی در آزمون های گزینشی و تایید مدارک و سوابق تحصیلی متقاضیان، لازم است تا افراد هزینه و شهریه دانشگاه های خصوصی در ترکیه ثبت نام را پرداخت کرده و از این طریق در دانشگاه ثبت نام کرده و حضور خود در دانشگاه را قطعی نمایند.

از جمله مدارک لازم که افراد ضمن ارسال درخواست به دانشگاه ها می بایست به آن ها ارسال نمایند می توان به مدارکی چون دیپلم ترجمه شده افراد، ریز نمرات سه سال آخر تحصیلی افراد، رزومه تحصیلی، توصیه نامه، انگیزه نامه، پاسپورت معتبر و عکس افراد اشاره کرد. مدارک مربوط به مهارت در زبان ترکی و زبان انگلیسی برای پذیرش در برخی از دانشگاه ها لازم است.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت جهت مشاوره و انجام فرایند ثبت نام می توانند از شرکت ها و مشاورانی زبده و متبحر در این زمینه بهره بگیرند. یکی از بهترین آکادمی ها که کار مشاوره و ثبت نام دانشجویان در دانشگاه های ترکیه را انجام می دهد آکادمی سایا است. گروه سایا با اخذ نمایندگی از گروه متروپل ترکیه سال ها است که به خدماتی چون مشاوره و اعزام دانشجو به ترکیه جهت ادامه تحصیل اقدام می کند. علاوه بر این موارد اخذ اقامت، شهروندی ترکیه، رزرو خوابگاه دانشجویی، اجاره خانه و سوییت، افتتاح حساب بانکی و … از دیگر خدمات ارائه شده از سوی گروه سایا است.

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت در رشته ها، مقاطع و دانشگاه های مختلف متفاوت است. همچنین هزینه تحصیل به زبان انگلیسی یا ترکی نیز متفاوت خواهد بود و هزینه تحصیل به زبان ترکی پایین تر از هزینه تحصیل به زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر مورد تایید وزارت بهداشت مطابق جدول  زیر است:

 

رشتههزینه سالانه به دلار
پزشکی25000
دندانپزشکی20000
مهندسی8200
داروسازی15000

دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت

هزینه تحصیل در دانشگاه باشکنت مورد تایید وزارت بهداشت مطابق جدول زیر است:

 

رشتههزینه سالانه به لیر
پزشکی140000 
دندانپزشکی140000 
داروسازی120000 
مهندسی105000 
هنر، طراحی و معماری105000 
حقوق105000 
ارتباطات98000 

 

هزینه تحصیل در دانشگاه یدی تپه مورد تایید وزارت بهداشت مطابق جدول زیر است:

 

رشتههزینه سالانه به دلار
پزشکی27500
دندانپزشکی27500
داروسازی18500
پرستاری، فیزیوتراپی و توانبخشی8500
مهندسی12500

هزینه تحصیل در دانشگاه آجی بادام مورد تایید وزارت بهداشت مطابق جدول زیر است:

 

رشتههزینه سالانه به دلار
پزشکی27000 
داروسازی15000 
فیزیوتراپی، توانبخشی و پرستاری7000 
مهندسی12500 

هزینه تحصیل در دانشگاه مدیپول استانبول مورد تایید وزارت بهداشت مطابق جدول زیر است:

 

رشتههزینه سالانه به دلار
پزشکی30000
دندانپزشکی27000
داروسازی22000
مهندسی پزشکی9500
پرستاری7500
حقوق9028
فیزیوتراپی و توانبخشی9000

هزینه تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول مورد تایید وزارت بهداشت مطابق جدول زیر است:

 

رشتههزینه سالانه به دلار
دندانپزشکی20000
مهندسی6000
طراحی و معماری6000
پزشکی22000

هزینه های بالا مربوط به زبان تحصیل انگلیسی است و در صورتیکه زبان تحصیل به ترکی باشد، هزینه تحصیل مقداری کمتر خواهد بود.

معیارهای لازم برای تایید شدن دانشگاه خصوصی ترکیه از سوی وزارت بهداشت

دانشگاه های ترکیه را علاوه بر اینکه می توان در دو دسته دولتی و خصوصی طبقه بندی کرد، می توان این دانشگاه ها را نیز به دو دسته مورد تایید وزارت بهداشت یا عدم تایید وزارت بهداشت طبقه بندی کرد. دانشگاه های خصوصی در هر مقطع و هر رشته ای مدرکی با قابلیت معادل سازی خواهند داشت و افراد می توانند پس از بازگشت به ایران از مدرک فوق استفاده نمایند. برخی از معیارهای لازم برای تایید شدن دانشگاه های خصوصی ترکیه در لیست وزارت بهداشت ایران شامل موارد زیر است:

 • داشتن رتبه بالا در سایت اعتبارسنجی QS، تایمز و شانگهای
 • وزارت بهداشت دانشگاه هایی را مورد تایید قرار می دهد که رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی را داشته و دانشکده مخصوص به آن ها داشته باشند.
 • اگر دروس پایه پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه مورد آموزش قرار گیرد، برای مثال دروس بیوشیمی، فیزیولوژی و … آن دانشگاه پتانسیل بالاتری جهت مورد تایید قرار گرفتن وزارت بهداشت را خواهد داشت.
 • در اختیار داشتن اساتید با تجربه که سبب بالا رفتن کیفیت آموزشی دانشگاه می شود.
 • در اختیار داشتن امکانات آموزشی بهتر نظیر بیمارستان ها، کلینیک ها، آزمایشگاه ها با امکانات و تجهیزات پیشرفته
 • در نظر گرفتن معیارهای اخلاقی و حقوقی در دانشگاه که به بعد معنوی دانشجویان توجه ویژه ای خواهند داشت.

سوالات متداول دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

آیا وزارت بهداشت ترکیه لیستی از دانشگاه‌های خصوصی مورد تایید ارائه می‌دهد؟

بله، وزارت بهداشت ترکیه لیستی از دانشگاه‌های خصوصی مورد تایید را منتشر می‌کند که داوطلبان می‌توانند از طریق وب‌سایت رسمی وزارت بهداشت به آن دسترسی پیدا کنند.

آیا اعتبار دانشگاه خصوصی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مهم است؟

 بله، اعتبار دانشگاه خصوصی می‌تواند نقش مهمی در اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ایفا کند. سفارتخانه ترکیه ممکن است از وجود پذیرش دانشگاه تایید شده برای صدور ویزا بپرسد

آیا دانشگاه‌های خصوصی تایید شده در لیست وزارت بهداشت دانشگاه‌های معتبری هستند؟

بله، دانشگاه‌های خصوصی که در لیست تایید وزارت بهداشت قرار دارند، معمولاً دارای استانداردهای آموزشی بالا و اعتبار مناسبی در ترکیه هستند.

چگونه می‌توانم لیست دانشگاه‌های خصوصی مورد تایید را بیابم؟

 برای دسترسی به لیست دانشگاه‌های خصوصی مورد تایید توسط وزارت بهداشت ترکیه، می‌توانید به وب‌سایت رسمی سایا گروپ مراجعه کنید و جستجوی مربوطه را انجام دهید.

 آیا دانشگاه‌های خصوصی تایید شده میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند؟

 بله، بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی تایید شده در ترکیه، دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌دهند و برنامه‌های تحصیلی مختلفی را برای آن‌ها ارائه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من