دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه

تمایل دانشجویان ایرانی به مهاجرت تحصیلی به دانشگاه حاجت تپه در سالیان اخیر رشد عجیبی داشته است. البته باید به دانشجویان حق داد. وقتی کشورهای دیگر برای آنها شرایط تحصیلی بهتری را فراهم می‌کنند باید به فکر پیشرفت خودشان باشند. البته بسیاری از آنها پس از تحصیل به ایران برمی‌گردند و نهایتاً پیشرفت علمی این دانشجویان به نفع کشورمان هم تمام می‌شود. اگر از دانشجویان مختلف بپرسید که برای مهاجرت کدام کشور را دوست دارند احتمالاً نام‌هایی مثل آمریکا، کانادا، انگلیس و… را مطرح کنند. بهترین دانشگاه‌های دنیا در این کشورها هستند و شرایط زندگی در آنها هم کاملاً مشخص است. با این حال این رویا تا حد زیادی امکان‌پذیر نیست. دانشگاه‌های این کشورها برای جذب دانشجو شرایط بسیار سختی را در نظر می‌گیرند. با این حال رویا پردازی دانشجویان می‌تواند در مسیر دیگری ادامه داشته باشد. آنها می‌توانند روی گزینه‌های دیگری مثل دانشگاه حاجت تپه ترکیه فکر کنند. دانشگاهی که تاریخچه غنی دارد و می‌تواند پلی برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ در زندگی باشد.

دانشگاه حاجت تپه: معرفی و تاریخچه

حاجت تپه نام دانشگاهی است که در شهر آنکارا قرار گرفته و تاریخچه جذابی دارد. این دانشگاه در کشور ترکیه به عنوان یک مرکز معتبر تحقیقاتی و پژوهشی هم شناخته می‌شود. اگر برای شما مهم است که در یک دانشگاه تاپ درس بخوانید، حاجت تپه گزینه خوبی خواهد بود. این دانشگاه ترکیه‌ای در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و برای مقاطع کارشناسی و ارشد در رشته‌های مختلف پذیرش دانشجو دارد. هرچند برای دانشجویان ایرانی بیشتر رشته‌های پزشکی و علوم بهداشتی آن مورد توجه قرار می‌گیرند. دانشجویانی که به این دانشگاه وارد می‌شوند قرار نیست فقط با یکم حیط خشک مواجه شوند. مدیران حاجت تپه همیشه تلاش می‌کنند در کنار فضاهای آموزشی یک زندگی جذاب هم در پردیس‌های دانشجویی برای دانشجویان ایجاد نمایند. در حاجت تپه برای انواع رشته‌های ورزشی فضای مناسب طراحی شده است. البته هنرمندان هم در این دانشگاه می‌توانند موسیقی یا ادبیات مورد علاقه خود را دنبال کنند.

تاریخچه تأسیس دانشگاه حاجت تپه

طبیعتاً در انتخاب دانشگاه حاجت تپه نمی‌توان تاریخچه آن را نادیده گرفت. این دانشگاه تاریخچه جالبی دارد. برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ حاجت تپه به عنوان یک مرکز بهداشتی کودکان شناخته می‌شد. در سال ۱۹۶۱ دانشکده علوم بهداشتی آن تاسیس و در سال 1۹۶۳ تبدیل به دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی شد. با این حال به طور رسمی در سال ۱۹۶۷ این دانشگاه با ظرفیت ۵۰ هزار دانشجو فعالیت خود را آغاز کرد. از زمان تاسیس حاجت تپه تا به حال افراد مشهوری در آن تحصیل کرده‌اند. دکتر دوغان کاران و علی آرطغرل از جمله افراد مشهوری هستند که دوره علمی خود را در این دانشگاه پشت سر گذاشته‌اند. این تاریخچه غنی نشان می‌دهد که دانشگاه حاجت تپه مدام در حال پیشرفت بوده و در آینده هم به این مسیر ادامه خواهد داد. البته هدف گذاری مدیران این دانشگاه هم گویای همین موضوع هستند. آنها می‌خواهند متخصصان علمی روشنفکر و با مهارت بالا تربیت کنند. برای رسیدن به این هدف امکانات علمی و پرورشی حاجت تپه هر سال تغییرات وسیعی را تجربه می‌کند.

برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در حال حاضر برای طیف وسیعی از علوم دانشگاهی پذیرش دانشجو دارد. البته پیشینه این دانشگاه نشان می‌دهد که علوم پزشکی در آن جایگاه بالاتری داشته‌اند. به همین دلیل هم اگر به دانشکده‌های مختلف آن نگاه کنید متوجه می‌شوید که زیر شاخه‌های علوم تجربی قدرت بیشتری در این دانشگاه دارند. دانشکده‌هایی مثل پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری و علوم بهداشتی از جمله مراکز مرتبط با پزشکی در این دانشگاه هستند. در سال‌های اخیر دانشکده‌های دیگری مثل حقوق، ارتباطات، ادبیات، فنی و مهندسی و اقتصاد هم به دانشگاه حاجت تپه افزوده شده‌اند. با توجه به مسیری که حاجت تپه از زمان تاسیس طی کرده به نظر می‌رسد در آینده دانشکده‌های جدیدی هم در آن تاسیس شوند. این دانشگاه علاوه بر علوم دانشگاهی چند مدرسه و هنرستان را هم زیر نظر خود تاسیس کرده است.

تاریخچه تأسیس دانشگاه حاجت تپه

برنامه‌ تحصیلی کارشناسی در دانشگاه حاجت تپه

عمده پذیرش سالانه حاجت تپه مربوط به برنامه‌های کارشناسی این دانشگاه می‌شود. در حال حاضر ۳۷ هزار نفر از دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های مختلف کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. تعداد برنامه‌های کارشناسی حاجت تپه به عدد ۹۸ می‌رسد. ۱۶ دانشکده این دانشگاه برنامه‌های کارشناسی را برای دانشجویان ارائه می‌کنند. اگر به رشته‌های مرتبط با پزشکی و پیراپزشکی علاقه دارید در این دانشگاه گزینه‌های مختلف پیش روی شما وجود دارد. می‌توانید در مقطع کارشناسی رشته‌های داروسازی، پزشکی، پرستاری، آناتومی، جراحی پلاستیک و… تحصیل کنید. البته برای دکتر شدن می‌توانید سراغ رشته روانشناسی این دانشگاه هم بروید. اگر هم علاقه‌ای به رشته‌های پزشکی ندارید برنامه‌های دیگری هستند که می‌توانید از آنها هم استفاده کنید. رشته‌هایی مثل حسابداری، اقتصاد، زیست شناسی، نقشه برداری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معدن، مهندسی عمران و… شاید گزینه‌های مورد علاقه شما باشند.

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه دارای فضاهای آموزشی و تحقیقاتی بسیار وسیعی است. علاوه بر دانشکده‌هایی که تا اینجا خدمت شما معرفی کردیم حاجت تپه بیش از ۱۰۰ مرکز تحقیقاتی دارد. شاید به خاطر تاریخچه این دانشگاه تصور کنید بیشتر آنها مربوط به علوم پزشکی باشند. این تصور کاملاً غلط است چرا که در دانشگاه حاجت تپه علاوه بر علوم پزشکی مراکز تحقیقاتی در مورد علوم اجتماعی، انسانی و مهندسی هم فعالیت دارند. دانشکده‌های این مجموعه علمی نیز از اساتید ماهر و با تجربه‌ای برای تدریس استفاده می‌کنند. این اساتید در گرایش‌های علمی خود متخصص هستند و سال‌ها تجربه تدریس و تحقیق دارند. تحصیل زیر نظر آنها می‌تواند از هر کسی یک متخصص جدید در علوم مختلف بسازد. مقالات علمی متعددی که اساتید این دانشگاه منتشر کرده‌اند شاهدی بر این موضوع محسوب می‌شود. در مراکز تحقیقاتی حاجت تپه نیز امکانات مختلفی برای تولید علم طراحی شده است.

امکانات پژوهشی در دانشگاه حاجت تپه

اگر به عنوان یک دانشجوی ارشد یا دکتری می‌خواهید به حاجت تپه بروید باید در مورد امکانات پژوهشی آن اطلاعات کافی داشته باشید. حاجت تپه به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو شناخته می‌شود. به همین دلیل مشخص است که امکانات پژوهشی مختلفی در آن برای دانشجویان طراحی شده است. آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های گوناگونی وجود دارند که دانشجویان جهت تحقیقات خود می‌توانند سراغ آنها بروند. انواع مختلفی از تجهیزات پزشکی برای پژوهش در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرند. البته برای رشته‌های مهندسی و سایر رشته‌ها هم امکانات پژوهشی گوناگونی تدارک دیده شده است. در نظر داشته باشید که حاجت تپه از نظر تحقیقاتی برای کشور ترکیه دانشگاه مهمی است. به همین دلیل حمایت‌های خوبی از پژوهشگران آن انجام می‌شود. اگر واقعا دنبال تحقیق و پژوهش هستید دانشگاه حاجت تپه می‌تواند شما را به آرزوی خودتان برساند. شما می‌توانید پیچیده‌ترین پروژه‌های تحقیقاتی را هم در این مرکز علمی با موفقیت تمام کنید.

امکانات دانشگاه حاجت تپه برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان بین المللی از امکانات خوبی در دانشگاه حاجت تپه برخوردار هستند. این دانشگاه علاوه بر ارائه امکانات گوناگون رفاهی کمک هزینه‌های متنوعی را هم برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. دانشجویان رشته‌های علوم انسانی در این دانشگاه بورسیه خاصی به اسم ابن خلدون دارند. طبق این بورسیه آنها از پرداخت شهریه معاف هستند و از خدمات بیمه سلامت هم برخوردارند. همچنین هزینه شهریه از آنها دریافت نمی‌شود و می‌توانند به صورت رایگان در کلاس‌های زبان شرکت کنند. خوابگاه‌های دانشگاه حاجت تپه نیز از شرایط خوبی برای اسکان دانشجویان برخوردار می‌باشند. به طور کلی ۵ بلوک خوابگاهی در پردیس این دانشگاه ساخته شده‌اند که دارای به روزترین امکانات هستند. در هر طبقه خوابگاه‌های این دانشگاه اینترنت، سیستم خشکشویی، حمام و آشپزخانه وجود دارد. یکی از بزرگترین مراکز کتابخانه‌ای ترکیه نیز در این دانشگاه ساخته شده است. شاید جالب باشد بدانید که در این دانشگاه ۴ مرکز بیمارستانی و بهداشتی برای دانشجویان ساخته شده و خدمات مختلفی هم در آنها ارائه می‌شود. دانشجویان دانشگاه حاجت تپه ‌می‌توانند از رستوران و کافه‌های مختلفی که در محیط آن وجود دارند استفاده نمایند. سینما و سالن تئاتر جذابی هم در این دانشگاه وجود دارد که بهتر است دانشجویان این دانشگاه فرصت دیدن فیلم و نمایش در آنها را از دست ندهند.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه حاجت تپه

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد حاجت تپه، زندگی دانشجویی فوق العاده‌ای است که در آن جریان دارد. با توجه به ساختار بین‌المللی این دانشگاه شما با افراد مختلفی از سراسر جهان مواجه خواهید شد. این فرصت خوبی خواهد بود تا با فرهنگ‌ها و ملیت‌های گوناگون بیشتر آشنا شوید. از طرفی دانشجویان حاجت تپه می‌توانند در فعالیت‌های فوق برنامه شرکت کنند و زندگی با نشاطی را در کنار یکدیگر داشته باشند. اگر کار کردن کنار تحصیل را دوست دارید کافی است به اداره رفاه دانشجویان مراجعه کنید تا فرصت‌های شغلی در اختیار شما قرار دهند. وقتی در این دانشگاه مشغول به تحصیل باشید یعنی در شهر آنکارا زندگی می‌کنید. شهری که مقصد گردشگری بسیاری از توریست‌های بین‌المللی است و جاذبه‌های متعددی دارد. تماشای مقبره آتاتورک یکی از فرصت‌هایی است که زندگی در آنکارا به شما خواهد داد. البته جذابیت اصلی این شهر کنسرت‌ها و فستیوال‌هایی هستند که در طول سال برگزار می‌شوند. قطعاً اگر فوتبالی باشید این را می‌دانید که لیگ برتر ترکیه جذابیت زیادی دارد و تماشای مسابقات آن در آنکارا می‌تواند لحظات خوبی برای شما به همراه آورد. دانشجویان حاجت تپه می‌توانند از پیست یخ این دانشگاه هم استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من