دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشجویان ایرانی به دلایل زیادی تمایل دارند تا در کشور ترکیه تحصیل نمایند. نزدیک بودن ترکیه به ایران، پایین بودن هزینه های تحصیل در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، شباهت های فرهنگی میان دو کشور، کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های ترکیه و … از دلایلی است که سبب مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به ترکیه می گردد. یکی از بهترین دانشگاه های دولتی استانبول که دانشجویان برای پذیرش در آن می توانند از طریق آزمون ورودی اقدام نمایند، دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه ییلدیز فنی استانبول تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول: معرفی و تاریخچه

دانشگاه ییلدیز تکنیک دانشگاهی دولتی است که در سال 1911 در شهر استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه تاییدیه وزارت علوم ایران را دارد و دانشجویان ایرانی پس از بازگشت به ایران می توانند مدارک خود در هر مقطع و هر رشته ای را معادل سازی نمایند. دانشگاه ییلدیز دارای 11 دانشکده است که رشته های مختلفی در آنها به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود. ییلدیز از باکیفیت ترین دانشگاه های ترکیه است و رتبه 15 را میان دانشگاه های ترکیه در اختیار دارد. این دانشگاه سومین دانشگاه با قدمت در ترکیه است. دانشگاه ییلدیز تکنیک در سطح جهانی رتبه 1158 را دارد.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشگاه ییلدیز تکنیک دانشکده هایی دارد که در هرکدام رشته هایی به شرح زیر در آن ها آموزش داده می شود:

 • دانشکده آموزش: رشته های کامپیوتر و تکنولوژی ساخت، علوم آموزشی، آموزش علوم و ریاضیات، آموزش زبان ترکی، آموزش زبان های خارجی و … در این دانشکده آموزش داده می شوند. 
 • دانشکده الکترونیک: رشته هایی مانند مهندسی کامپیوتر، الکترونیک، ارتباطات، کنترل و اتوماسیون و … در این دانشکده آموزش داده می شوند.
 • دانشکده علوم و  هنر: رشته هایی مانند ادبیات و زبان های غربی، ژنتیک و بیولوژی، فیزیک، آمار، شیمی، ریاضیات، ادبیات و زبان ترکی، علوم اجتماعی، فلسفه و … در این دانشکده آموزش داده می شوند.
 • دانشکده دریانوردی: رشته های مهندسی دریانوردی و معماری کشتی و مهندسی دریانوردی و کشتیرانی در این دانشگاه آموزش داده می شوند.
 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت: رشته های اقتصاد، مدیریت کسب و کار، علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشکده اقتصاد و علوم مدیریت آموزش داده می شوند.
 • دانشکده مهندسی عمران: رشته های مهندسی عمران، مهندسی ژئومتریک و مهندسی محیط زیست در دانشکده مهندسی عمران ارائه می گردند.
 • دانشکده مهندسی شیمی: رشته های مهندسی شیمی، ریاضی، مهندسی استخراج و ذوب فلزات، مهندسی زیست و مهندسی غذا در این دانشکده عرضه می گردد. 
 • دانشکده مهندسی مکانیک: رشته های مهندسی مکانیک، صنایع و مکاترونیک در این دانشکده به دانشجویان ارائه می شوند.
 • دانشکده معماری: رشته های معماری، برنامه ریزی شهری و دپارتمان حفاظت و نوسازی میراث فرهنگی در دانشکده معماری به دانشجویان ارائه می گردد.
 • دانشکده هنر و طراحی: رشته های هنر، طراحی ارتباطات و موسیقی در این دانشکده عرضه می شود.
 • دانشکده علوم کاربردی: رشته الکترونیک هوایی در این دانشکده تدریس می شود.

از میان رشته های فوق، رشته های فنی و مهندسی علاوه بر جایگاه مناسب جهانی، از رواج بالاتری نیز برخوردار هستند. رشته های مهندسی این دانشگاه در سطح جهانی رتبه 758 را دارند، فیزیک این دانشگاه در سطح جهانی رتبه 845 و در نهایت علوم کامپیوتر این دانشگاه در سطح جهانی رتبه 973 را دارد. 

شهره دانشگاه دولتی ییلدیز در مقایسه با دانشگاه های خصوصی به مراتب کمتر بوده و به صورت لیر از دانشجویان دریافت می گردد. 

دانشگاه ییلدیز تکنیک

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشجویان جهت ورود و پذیرش در این دانشگاه می بایست حداقل نمره قبول را در آزمون ورودی کسب نمایند و مدارکی مانند دیپلم خود به همراه کپی آن، معادل سازی مدرک دیپلم، ریز نمرات به همراه ترجمه، مدرک مبتنی بر قبولی در آزمون ورودی، مدرک مربوط به زبان ترکی تومی، پاسپورت معتبر، عکس، فیش پرداخت شهریه و … را برای دانشگاه ارسال نمایند.

امکانات دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول برای دانشجویان بین المللی

یکی از نیازهای دانشجویان بین المللی اقامت و خوابگاه دانشجویی است. دانشجویان خارجی می توانند در هتل های اطراف دانشگاه ییلدیز اقامت داشته باشند. هتل چیا بشیکتاش، هتل قصر چیرگان، هتل بوسفورس استانبول، سراچه های سان رایس، سوئیت های چاکرا، هتل رویال بشیکتاش، هتل مسکونی چیرگان کناک، مجتمع مسکونی باربارا، کاشانه های خانه های لیندن، هتل بیچر و سوئیت های بلو از هتل های اطراف دانشگاه است که دانشجویان می توانند در آنها اقامت داشته باشند. دانشگاه ییلدیز خوابگاه دانشجویی نیز دارد. این خوابگاه در نزدیکی پردیس داوود پاشا قرار دارد. اتاق های خوابگاه 3 نفره بوده و امکاناتی چون حمام، سرویس بهداشتی، کمد، اینترنت پر سرعت و … دارند.  ظرفیت این خوابگاه 72 نفر است. خوابگاه دیگر به نام خوابگاه شهیده ترکان است که ظرفیتی 24 نفره دارد. خوابگاه دخترانه استانبول در نزدیکی این دانشگاه نیز ظرفیتی 42 نفره دارد و دانشجویان می توانند از آن استفاده نمایند.

دانشگاه ییلدیز برای رفاه حال دانشجویان رستوران،  کافه تریا، بانک، پارک و محوطه ای زیبا را برای دانشجویان اختصاص داده است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقایسه با دانشگاه های خصوصی به مراتب کمتر است، اما دانشگاه ییلدیز برای تسهیل دانشجویان تخفیفات مختلفی را از طریق بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان لحاظ می کند. با استفاده از این بورسیه ها دانشجویان می توانند از تخفیفاتی در شهریه دانشگاه، اجاره خوابگاه و … استفاده نمایند.

دانشگاه ییلدیز عضو برنامه اراسموس نیز هست. با توجه به این برنامه دانشجویان در صورت تمایل و با داشتن معدل مناسب و شرایط تحصیلی خوب در پایان سال اول تحصیلی خود می توانند یکی یا دو ترم را در دانشگاه اروپایی دیگری که با دانشگاه ییلدیز تعامل دارد، سپری نمایند و برخی از دروس مربوط به رشته خود را در آن دانشگاه تحصیل کنند. برنامه اراسموس سبب ارتقا سطح علمی دانشجویان و رشد و توسعه علمی دانشگاه خواهد شد.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

اگرچه نزدیکی کشور ترکیه به ایران از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به ترکیه است، اما شباهت های فرهنگی میان دو کشور نیز بی تاثیر نیست. هنجارهای مشترک میان مردم دو کشور وجود دارد که زندگی دانشجویی برای دانشجویان ایرانی را تسهیل می کند. احترام به دیگران به خصوص احترام به بزرگترها، کمک به دیگران، رعایت نظافت، پاکیزگی و آراستگی، وجود آداب و رسوم مشترک در مراسم شادی و غمی همچون ازدواج و وفات، غذاهای مشترک، نحوه لباس پوشیدن مشابه و … از دلایل علاقمندی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ترکیه است. 

توصیه می گردد تا دانشجویان پیش از اقدام برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه با موسسه و آکادمی سایا گروپ تماس حاصل فرمایند. آکادمی سایا گروپ دانشجویان را جهت پذیرش در دانشگاه های ترکیه هدایت کرده و به آن ها مشاوره می دهند. خدماتی چون معادل سازی و دنکلیک مدارک، افتتاح حساب بانکی، رزرو خوابگاه دانشجویی، اجاره هتل و سوییت، اخذ ویزای دانشجویی، اخذ اقامت ترکیه و … از خدماتی است که آکادمی سایا گروپ به متقاضیان ارائه می دهد. این موسسه تحت لیسانس متروپل ترکیه فعالیت می کند و بهترین خدمات را در کوتاه ترین زمان به متقاضیان ارائه می دهد. دانشجویانی که اخذ پذیرش خود در دانشگاه های ترکیه را به این موسسه واگذار کنند، اطمینان خواهند داشت که فرایند پذیرش آن ها در کوتاهترین زمان ممکن انجام می گیرد، همچنین آکادمی سایا گروپ در تمامی مراحل تحصیل به عنوان پشتیبان دانشجویان را در زمینه های مختلف یاری و مشاوره می دهد.

تاریخچه تاسیس دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشگاه ییلدیز تکنیک در سال 1911 با شعار دانشگاه پیشرو در آموزش، علم و توسعه تکنولوژی در شهر استانبول تاسیس گردید. این دانشگاه را سومین دانشگاه قدمت دار ترکیه در نظر می گیرند. ییلدیز 11 دانشكده، 3 مدرسه و 2 موسسه دارد. دانشگاه ییلدیز داروی دو پردیس است. پردیس ییلدیز و داوودپاشا دو پردیس این دانشگاه هستند و تنها دو دانشکده معماری و دریانوردی در پردیس ییلدیز قرار داشته و مابقی در پردیس داوود پاشا قرار دارند. 

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشجویان برای ورود به رشته های مختلف دانشگاه ییلدیز لازم است تا در آزمون ورودی شرکت کرده و حداقل نمره قبولی را کسب نمایند. آزمون یوس و اس ای تی از آزمون های ورودی این دانشگاه است. دانشجویان خارجی برای ورود به این دانشگاه در آزمون تومر می بایست حداقل نمره C1 را کسب کرده باشند.

امکانات پژوهشی در دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول

دانشگاه ییلدیز استانبول به کتابخانه هایی غنی و مملو از کتب، مقالات و مجلات علمی به صورت نسخ فیزیکی و الکترونیکی مجهز است. سالن های زیادی در این دانشگاه برای مطالعه دانشجویان اختصاص داده شده اند. این دانشگاه برای تحقیق در زمینه های فنی نیز آزمایشگاه هایی پشرفته و مجهز دارد. این دانشگاه سالن کنفرانس های متعددی دارد که در هر دوره سمینارها و کنفرانس های زیادی برای ارتقا و توسعه علوم در آنجا برگزار می گردد. تحقیقات و پژوهش در این دانشگاه از چنان اهمیتی برخوردار است که دانشجویان دانشکده مهندسی این دانشگاه در سال 2015 توانستند تمامی قطعات مربوط به یک خودروی فرمول یک را خود طراحی و تولید نمایند. این دانشگاه پارکی به نام پارک فناوری دارد و هدف از تاسیس آن مرتبط ساختن فیلد صنعت و دانش است. سرمایه گذاران زیادی برای ارتقا و کسب سودآوری بیشتر در پروژه های علمی و تحقیقاتی انجام این دانشگاه سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند از نتایج تحقیقات در کسب و کار خود برای بالا بردن سودآوری خود استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 18 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من