دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه مدیپل آنکارا

تحصیل در ترکیه میان دانشجویان ایران روبه گسترش است. کیفیت بالای آموزشی این دانشگاه ها، نزدیکی به ایران، شباهت های فرهنگی زیاد میان ایران و ترکیه، هزینه بسیار پایین تحصیل و زندگی در   این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی و … از دلایل مهاجرت تحصیلی دانشجویان به ترکیه به شمار می رود. یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی و جدیدالتاسیس ترکیه که در سال 2018 به عنوان دانشگاه کار خود را آغاز کرده است، دانشگاه مدیپل آنکارا است. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه خصوصی می توانند بدون کنکور و آزمون ورودی و تنها بر حسب شرط معدل و رزومه تحصیلی خوب وارد این دانشگاه شوند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه مدیپل آنکارا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه مدیپل آنکارا: معرفی و تاریخچه

دانشگاه مدیپل آنکارا دانشگاهی خصوصی در شهر آنکارا ترکیه است که در سال 2018 تاسیس شده است.اگر پس از تحصیل در دانشگاههایی که مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ایران نیستند
قصد کار و تطبیق مدرکتان در ایران راداشتید. طی فرآیندهای مختلفی میتوانید این کار را انجام دهید که از مهمترین آنها داشتن حداقل یک سال سابقه ی کار مرتبط با رشته ی تحصیلیتان در ترکیه و یا تحصیل دو مقطع پشت سرهم مانند (پزشکی عمومی و تخصص) فیزیوتراپی و ارشد فیزیوتراپی میتوانید اقدام به تطبیق مدرک تحصیلی خود در ایران و شروع فعالیت کاری خود کنید . دانشگاه مدیپل آنکارا 10 دانشکده دارد و رشته های مختلفی به زبان ترکی و یا انگلیسی در آن ها تدریس می گردد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه خصوص می توانند بدون آزمون ورودی و کنکور تنها بر حسب شرط معدل و رزومه تحصیلی وارد این دانشگاه شود و از امکانات آن استفاده نمایند. دانشگاه مدیپل میان دانشگاه های ترکیه رتبه 181 و در سطح جهانی رتبه 10828 را دارد.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه مدیپل آنکارا

متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می توانند با حداقل معدل 15 دیپلم و داشتن رزومه تحصیلی مناسب وارد دانشگاه شوند، البته داشتن مدرک تافل زبان انگلیسی و تومر زبان ترکی در جذب دانشجویان موثر است. در صورتیکه متقاضیان شرایط اعلامی را نداشته باشند می توانند از طریق آزمون های ورودی SAT و YOS وارد دانشگاه شوند. جهت پذیرش لازم است تا در آزمون YOS از 100، حداقل نمره 60 و در آزمون SAT از 1000 حداقل نمره 600 گرفته شود. از میان رشته های دانشگاه مدیپل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، حقوق، داروسازی، تغذیه، گفتار درمانی، مامایی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، پرستاری و …  جزو پرتقاضاترین رشته های دانشگاه به شمار می روند. 

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه مدیپل آنکارا علاوه بر مقطع کارشناسی، در مقاطع کاردانی و تحصیلات تکمیلی نیز رشته هایی را به دانشجویان ارائه می دهد. دانشکده دندانپزشکی، داروسازی، هنرهای زیبا، حقوق، اقتصاد، ارتباطات، علوم بهداشت، فنی و مهندسی، علوم سیاسی و پزشکی از مهمترین دانشکده های دانشگاه مدیپل آنکارا است.

اغلب رشته های پرطرفدار پزشکی شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود. 

دانشگاه مدیپل آنکارا

امکانات دانشگاه مدیپل آنکارا برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های تحصیلی مختلف یکی از امکانات است که دانشگاه برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. با استفاده از این بورسیه ها دانشجویان می توانند از تخفیفاتی در شهریه بهره مند شوند.  بورسیه خواهر برادری، بورسیه معلولین، قهرمانان ورزشی، بورسیه پیشرفت تحصیلی و بورسیه برای دانشجویان برتر از جمله انواع بورسیه های این دانشگاه است. 

از امکانات رفاهی دانشگاه که زندگی دانشجویی را برای دانشجویان تسهیل می کند می توان به وجود بانک، پارکینگ، سالن غذاخوری، اینترنت پر سرعت، کافی شاپ، سالن های ورزشی، باشگاه دانشجویی و … اشاره کرد.

یکی از مهمترین نیازمندی های دانشجویان بین المللی و خارجی، خوابگاه دانشجویی است. دانشگاه مدیپل آنکارا خوابگاهی دخترانه و پسرانه با 450 نفر ظرفیت دارد. خوابگاه دانشگاه به امکانات رفاهی مجهز بوده و دانشجویان در این خوابگاه ها می توانند به راحتی به زندگی دانشجویی بپردازند.

دانشگاه مدیپل عضو برنامه اراسموس است. برنامه اراسموس این امکان را به دانشجویان میدهد که در صورت تمایل و با داشتن معدل و شرایط تحصیلی مناسب، بتوانند در پایان سال اول تحصیلی مدت زمان یک یا دو ترم را در دانشگاه اروپایی دیگری که عضو برنامه اراسموس بوده و با دانشگاه مدیپل تعامل دارد، سپری کرده و برخی از دروس رشته های خود را در آن دانشگاه سپری نمایند. برنامه اراسموس سبب ارتقا سطح علمی دانشجویان و تحقیق و توسعه خود دانشگاه خواهد شد.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه مدیپل آنکارا

وجود شباهت های فرهنگی میان ایران و ترکیه یکی از دلایل افزایش تقاضای دانشجویان برای تحصیل در ترکیه است. سبک لباس پوشیدن نزدیک به هم، غذا ها و خوراکی های متنوع و مشترک، آداب و رسوم مشابهی چون احترام به بزرگترها، کمک به دیگران، احترام به قانون و حق و حقوق دیگران و … از جمله شباهت های فرهنگی مشترک میان ایران و ترکیه است که زندگی دانشجویی برای دانشجویان ایرانی در این دانشگاه را تسهیل می کند. 

توصیه می گردد تا متقاضیان تحصیل در ترکیه پیش از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه با آکادمی سایا گروپ تماس حاصل فرمایند. سایا گروپ یکی از بهترین آکادمی های اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه است که در زمینه های مختلف، متقاضیان را راهنمایی و مشاوره می کند و متقاضیان در صورت تمایل می توانند اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه را به این آکادمی واگذار نمایند. سایا گروپ تحت لیسانس متروپل ترکیه فعالیت می کند و بهترین و باکیفیت ترین خدمات را در کوتاهترین زمان ممکن به متقاضیان ارائه می دهد. این گروه علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ترکیه اقداماتی چون رزرو خوابگاه دانشجویی، اجاره سوئیت، دنکلیک و معادل سازی مدارک تحصیلی، اخذ اقامت، اخذ ویزای دانشجویی، ترجمه مدارک و … را نیز برای دانشجویان انجام داده و در تمامی مراحل تحصیل پشتیبان و راهنمای دانشجویان خواهد بود. 

تاریخچه تاسیس دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه مدیپل دانشگاهی جدید التاسیس است که در سال 2018 در شهر آنکارا تاسیس گردید. این دانشگاه توسط بنیاد آموزش، بهداشت، علوم و تحقیقات ترکیه راه اندازی گردید. هدف این دانشگاه رسیدن به موفقیت در زمینه های مختلف علمی و فناوری است که از نظر این دانشگاه مهمترین نیروی محرکه توسعه پایدار در جامعه به شمار می رود. این دانشکده از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه واقع در شهر آنکارا است که دارای 10 دانشکده، 2 مدرسه عالی، 2 موسسه تحصیلات تکمیلی و 2 مدرسه فنی و حرفه ای است. ساختمان این دانشگاه نسبتا قدیمی است و در سال 1928 برای کارگران راه آهن راحی شد. در سال های 1941 تا 1947 این دانشگاه به عنوان مدرسه ای حرفه ای فعلیت می کرد و در سال های 1947 تا 1957 به عنوان اداره آموزش فنی آموزش ملی به این سازمان واگذار گردید. در سال 2018 این ساختمان تبدیل به دانشگاه گردید و امروزه در حال ساخت پردیسی کاملا مجهز و مدرن است که به زودی از آن بهره برداری خواهد کرد.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه مدیپل آنکارا

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه مدیپل آنکارا

از جمله رشته های کارشناسی در دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

  • دانشکده پزشکی: رشته پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی: رشته دندانپزشکی
  • دانشکده داروسازی: رشته داروسازی
  • دانشکده هنرهای زیبا: رشته طراحی داخلی، غذا هنر و آشپزی
  • دانشکده حقوق: رشته حقوق و وکالت
  • دانشکده علوم اداری و اجتماعی: رشته روانشناسی، تجارت و دارایی بین المللی، تجارت و امور مالی بین المللی
  • دانشکده ارتباطات: رشته ارتباطات و روابط بین الملل
  • دانشکده علوم بهداشت: رشته تغذیه و رژیم درمانی، زبان و گفتار درمانی، مامایی، ارگوتراپی، فیزیوتراپی، پرستاری
  • دانشکده فنی و مهندسی: رشته مهندسی کامپیوتر
  • دانشکده علوم سیاسی: رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

اگرچه دانشگاه مدیپل آنکارا مورد تایید بسیاری از دانشگاه های اتحادیه اروپا است، مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران نیست و دانشجویان ایرانی پس از بازگشت به ایران نمی توانند مدارک دریافتی خود در هر مقطع یا هر رشته ای را معادل سازی کرده و از آن استفاده نمایند.

امکانات پژوهشی در دانشگاه مدیپل آنکارا

یکی از زیرساخت های لازم برای انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی در هر دانشگاهی، وجود کتابخانه است. کتابخانه دانشگاه مدیپل به انواع کتب فیزیکی، مقالات و مجلات علمی به صورت فیزیکی و الکترونیکی مجهز است و دانشجویان می توانند به راحتی از خدمات این دانشگاه استفاده نمایند.

دانشگاه مدیپل برای ارتقا سطح عملی دانشجویان پزشکی خود و تحقیق و پژوهش آن ها بیمارستان و کلینیک اختصاصی به همراه آزمایشگاه هایی مجهز راه اندازی کرده است.

برخی از کسب و کارها به منظور پیشبرد کسب و کار خود در پروژه های علمی و تحقیقاتی تعریف شده در دانشگاه سرمایه گذاری می نمایند تا از نتایج تحقیقات به سودآوری لازم برسند و دانشگاه نیز رشد و توسعه علمی و تحقیقاتی پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + چهارده =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من