وبلاگ

تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه و همچنین داروسازی، پرستاری، مدیریت، تجارت بین الملل، مهندسی موضوعات مورد بحث در این مطلب هستند. به دلیل پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی (به طور سالانه) در ترکیه و کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌های این کشور (به خصوص دانشگاه‌های موجود در شهر استانبول) و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج، ترکیه را به عنوان کشور هدف انتخاب می‌کنند. اگر قصد تحصیل در یکی از رشته‌های نامبرده را دارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

بررسی شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه جایگزین بسیار خوبی برای تحصیل پزشکی در کشور‌های اروپایی است. از آنجایی که برای بسیاری از دانشجویان، تحصیل پزشکی در ایران و کشور‌های اروپایی در حد رویا باقی مانده است، ترکیه می‌تواند مقصدی مناسب برای پزشک شدن باشد. تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی رایج است. شما می‌توانید در دانشگاه‌های برتر واقع در استانبول، ازمیر یا آنکارا اپلای کرده و برای تحصیل پزشکی درخواست دهید. بهترین دانشگاه‌های ترکیه که می‌توانید برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در آنها درخواست دهید می‌توان به ANKARA MEDİPOL UNIVERSITY اشاره کرد.

جهت تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه نیازی به آیلتس یا تافل نیست. همچنین شما می‌توانید به عنوان یک متقاضی درخواست بورسیه دهید؛ البته هزینه‌های زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار مقرون به صرفه است. نرخ پذیرش در رشته‌های پزشکی در ترکیه 98.9 درصد است. تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه به طور معمول شش سال طول می‌کشد. جهت دریافت تخصص پزشکی در ترکیه، دوره تحصیلی پزشکی به چند دسته تقسیم می‌شود:

  • دوره پیش بالینی – دو سال (علوم پایه)
  • بالینی – سه سال
  • کارآموزی – یک سال

برای اخذ پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی، ملزم به ارائه مدارک زیر به دانشگاه‌های ترکیه هستید:

  • دیپلم دبیرستان
  • کارنامه دبیرستان
  • انگیزه نامه (اجباری نیست)
  • پاسپورت معتبر

هزینه تحصیل رشته های پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی سالانه 14 هزار تا 27 هزار دلار است. در دانشگاه‌های دولتی به طور سالانه می‌توان از 245 دلار الی 32 هزار دلار برای تحصیل در پزشکی پرداخت نمود.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

 

تحصیل دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه

کیفیت دانشگاه‌هایی که در ترکیه به دانشجویان بین المللی دندانپزشکی می‌آموزند، به طور شگفت انگیزی بالا است. شما در سال اول ِدندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه در زمینه‌های آناتومی، فیزیولوژی و بافت شناسی تحصیل خواهید کرد. سپس در مورد ابزار‌های مورد استفاده در این حیطه می‌آموزید. در سال سوم مرحله بالینی و عملی و تفسیر بیماری‌های مربوط به دندان انسان آموزش داده می‌شود. در سال آخر (سال پنجم) به عنوان یک دندانپزشک، شانس درمان بیماران واقعی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را خواهید داشت.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه متغیر است. معدل بسیار خوب و مدرک دبیرستان مهم ترین مدارکی هستند که باید ارائه دهید. شما می‌توانید با یک مشاور مهاجرتی (در سایا گروپ) صحبت کنید تا شرایط شما را بررسی کرده و به شما اعلام کند که آیا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه شرایط لازم را احراز می‌کنید یا خیر. شما می‌توانید به زبان ترکی یا انگلیسی در رشته دندان پزشکی در ترکیه تحصیل کنید. البته پیش از ورود به دانشگاه از شما آزمون زبان گرفته می‌شود. اگر قصد ندارید در آزمون شرکت کنید، می‌توانید نتایج آزمون تافل/ آیلتس و یا TÖMER زبان ترکی را به دانشگاه ارائه کنید.

تحصیل داروسازی در ترکیه مانند اکثر رشته‌های پزشکی 5 سال به طول می‌انجامد. دروسی مانند شیمی دارویی، بیوشیمی بالینی، قوانین دارویی و غیره در دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌شوند. از جمله دانشگاه‌هایی که در کشور ترکیه، رشته داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند می‌توان به Altinbas University، Istanbul Medipol University و Ankara Medipol University اشاره کرد. مدارکی که باید برای اخذ پذیرش در رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی به دانشگاه‌ها ارائه کنید با مدارک لازم برای سایر رشته‌های پزشکی (در بالا به آنها اشاره شد) یکسان‌‌اند.

 

تحصیل دندان‌پزشکی در ترکیه

تحصیل دندان‌پزشکی در ترکیه

 

تحصیل فیزیوتراپی و پرستاری در ترکیه

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه، با تاکید بر دوره‌های عملی برای دانشجویان بوده و هزینه‌ی کاملا مقرون به صرفه‌ای در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی دارد. کیفیت آموزشی بالای دانشگاه‌های ترکیه موجب شده است تا بسیاری از دانشجویان خارجی، به سمت این کشور برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی روی آورند. اگر مدرک یا تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید می‌توانید در دانشگاه‌های ترکیه، فیزیوتراپی بخوانید. هر فارغ التحصیل ِرشته فیزیوتراپی از ترکیه با مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا، به عنوان فیزیوتراپیست شناخته می‌شود. بهترین دانشگاه‌های ترکیه که رشته فیزیوتراپی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند شامل BAHÇEŞEHİR UNIVERSITY، İSTANBUL GELİŞİM UNIVERSITY و HALIC UNIVERSITY هستند.

تحصیل پرستاری در ترکیه یک دوره 4 ساله دارد. برنامه آموزشی اکثر دانشگاه‌های ترکیه در رشته پرستاری، شامل دوره‌های تحقیقاتی مانند علوم پایه پزشکی، مدیریت پرستاری، کاربرد‌های این دوره و علوم اجتماعی است. تمرینات بالینی و کارآموزی زیر نظر اساتید انجام می‌شود. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور باید مدارک زیر را ارائه کنید:

  • دیپلم دبیرستان
  • کارنامه دبیرستان (حداقل 50 درصد دروس باید نمرات خوبی داشته باشند).
  • پاسپورت معتبر

هزینه تحصیل رشته پرستاری در ترکیه به صورت سالانه از 3 هزار دلار آغاز و تا 8500 دلار می‌رسد. شما می‌توانید به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های برتر  ISTANBUL MEDIPOL UNIVERSITY و IZMIR UNIVERSITY OF ECONOMICS پرستاری بخوانید.

 

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل در رشته های مهندسی در ترکیه

بیشتر از 30 درصد دانشجویانی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند، به جای تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه ترجیح می‌دهند مهندسی بخوانند. اکثر آنها، شهر استانبول را انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید برای تحصیل در رشته‌های مهندسی، دانشگاه‌های ALTINBAS ، BAHCESEHIR و USKUDAR UNIVERSITY را انتخاب کنید. شرایط پذیرش دانشجو در رشته‌های مهندسی با توجه به نوع دانشگاه، متفاوت است. شما باید مدارک اصلی مانند کپی پاسپورت، عکس، گواهینامه یا مدرک دیپلم دبیرستان (یا هر مدرک تحصیلی دیگر) را به همراه انگیزه نامه برای دانشگاه ارسال کنید. دو هفته بعد از ارسال مدارک درخواست شده، نامه پذیرش مشروط برای شما ارسال خواهد شد.

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در ترکیه (دانشگاه‌های دولتی) حدودا 235 دلار در سال است. دوره آموزشی رشته‌های مهندسی در ترکیه نهایتا 4 سال به طول می‌انجامد.

 

تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

تحصیل رشته مدیریت در ترکیه

تحصیل در رشته‌های مدیریت و تجارت بین الملل در ترکیه

پیش از تحصیل در رشته های مدیریت در ترکیه، باید در آزمون یوس یا SAT شرکت کنید. همچنین باید مدرک معتبر زبان برای تحصیل به زبان انگلیسی یا ترکی در این کشور داشته باشید. ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات، انگیزه نامه و پاسپورت به دانشگاه برای اخذ پذیرش بسیار مهم است. شما می‌توانید در رشته‌های مدیریت بازرگانی (B.A)، مدیریت هتلداری، مدیریت دولتی و غیره در دانشگاه‌های Istanbul Aydin University و Beykent University در ترکیه تحصیل کنید.

تحصیل رشته تجارت بین الملل در ترکیه به شما کمک می‌کند تا مبانی و اصول بین المللی، کانال‌های تبلیغاتی، شیوه تامین کالاها، و غیره را بیاموزید. عمده تمرکز دانشگاه‌ها در این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، موفقیت در تجارت خرده فروشی و مدیریت هزینه‌ها است. هزینه‌ی مقرون به صرفه تحصیل در رشته تجارت بین الملل در ترکیه ( تا 235 دلار در سال) باعث شده است تا بسیاری از ایرانیان، دانشگاه‌های ترکیه را به دانشگاه‌های اروپایی ترجیح دهند. شما می‌توانید در دانشگاه‌های Istanbul University School of Business و یا IZMIR UNIVERSITY OF ECONOMICS به زبان انگلیسی، به تحصیل این رشته بپردازید. تحصیل در رشته‌های مدیریت و تجارت بین الملل معمولا 3 سال طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من