وبلاگ

اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق کار + موقعیت های شغلی 2022

اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق کار + موقعیت های شغلی 2022

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

اولین نکته ای که برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید در نظر بگیریم، نرخ بیکاری این کشور است. افرادی که قصد دارند از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند باید آگاهی کامل در رابطه با شرایط کاری این کشور داشته باشند. اگر نرخ بیکاری در کشوری که قصد مهاجرت به آنجا را دارید پایین باشد، فرصت های شغلی بسیاری در آن کشور وجود دارد؛ اما اگر نرخ بیکاری کشوری بالا باشد، فرصت های کمی برای پیدا کردن شغل در اختیار دارید. در این بخش به بررسی نرخ بیکاری کشور ترکیه می پردازیم تا شما با آگاهی کامل از وضعیت اقتصادی، به این کشور مهاجرت نمایید.

نرخ بیکاری در ترکیه در سال های اخیر نزدیک به 14 درصد بوده است که رقم بسیار بالایی می باشد. همین امر اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق کار + موقعیت های شغلی 2022 موجب شده تعداد افراد بیکار در این کشور بسیار زیاد باشد. اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید، قبل از هر اقدامی باید قرارداد کاری، پیشنهاد شغلی و درخواست تان را به سفارت ارائه دهید. پس از ارائه مدارک می توانید ویزای کاری خود را دریافت نمایید.

اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق کار + موقعیت های شغلی 2022

اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق کار + موقعیت های شغلی 2022

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

دریافت اقامت ترکیه از طریق کار به چند روش امکان پذیر است. البته به این نکته هم باید توجه داشت که افراد خارجی در کشور ترکیه قادر نخواهند بود مشاغل خاصی را انجام دهند. به طور کلی می توان گفت ترکیه به مهاجران 3 نوع مجوز برای کار می دهد که عبارت است از:

 1. کار با کارت فیروزه ای
 2. کار موقت در ترکیه
 3. کار دائمی یا کار مستقل در ترکیه

مهاجران می توانند با اخذ مجوز های ذکر شده در کشور ترکیه مشغول به کار شوند. البته قبل از اخذ مجوز متقاضیان باید از کشور ترکیه یک پیشنهاد کاری دریافت نمایند و پس از آن اثبات کنند با در آمد آن می توانند به مدت یک ماه از پس خرج خود و خانواده شان برآیند. در این صورت می توانند اقامت کاری ترکیه را اخذ نمایند.

کار با کارت فیروزه ای

یکی از راه های اقامت در ترکیه از طریق کار، اخذ مجوز کارت فیروزه ای است. متقاضیانی که دارای تحصیلات دانشگاهی، دارای مهارت و سابقه شغلی بالا هستند می توانند از اداره کار ترکیه، کارت فیروزه ای را دریافت نمایند. این کارت به متقاضیان اجازه کار دائمی در کشور ترکیه را می دهد. همچنین از تمامی مزایا و حقوق شهروندی ترکیه مانند بیمه و بیمه بیکاری بهره مند می شوند.

کار موقت در ترکیه

یکی دیگر از مجوز های کار در ترکیه، مجوز کار موقت است. این مجوز تنها از طرف کارفرمایان و موسسات واسطه به متقاضیان واجد شرایط اعطا می شود. متقاضیان باید بدانند که این مجوز فقط از طرف کارفرمایان درخواست داده می شود و خودشان نمی توانند درخواست اخذ این مجوز را بدهند. در خواست اولیه کارفرما می تواند تا حداکثر یک سال اجازه کار موقت را به فرد بدهد. اگر پس از گذشت یک سال، کار متقاضی ارزیابی مثبتی داشته باشد، مجوز کار موقت وی تا 2 سال تمدید می شود. این پروسه تا زمانی که متقاضی نزد همان کارفرما مشغول به کار باشد، ادامه خواهد داشت.

کار دائم یا مستقل در ترکیه

یکی دیگر از راه های اقامت در ترکیه از طریق کار، دریافت مجوز کار دائمی و مستقل است که به متقاضیان ساکن در ترکیه اعطا می شود. متقاضیان پس از 5 سال زندگی در ترکیه می توانند درخواست اخذ مجوز کار مستقل را بدهند. با دریافت این مجوز می توانند به طور دائم در ترکیه مشغول به کار شوند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا کاری ترکیه

مدارکی که متقاضیان باید هنگام اخذ ویزا کاری ترکیه همراه خود داشته باشند عبارت است از:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • ارائه بیمه معتبر در ترکیه
 • ارائه 4 قطعه عکس
 • اصل و کپی مجوز اداره کار و وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه
 • اجاره منزل جهت اقامت کاری ترکیه
 • ارائه رزومه کاری
 • ارائه مدرک زبان
 • پرداخت هزینه های ویزا
 • ارائه قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرما ترکیه
 • ارائه مدارک هویتی
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک تحصیلی

متقاضیان می توانند برای اخذ مجوز کار در کشور ترکیه درخواست شان را از خارج از کشور نیز ارائه دهند. مدارک ذکر شده باید حداکثر 6 روز پس از درخواست مجوز، به صورت ایمیل و یا حضوری به وزارت کار ترکیه ارائه شود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید : اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه و مراحل دریافت پاسپورت ترکیه

 

میزان درآمد در کشور ترکیه

برای اخذ اقامت کاری ترکیه و برای مهاجرت به این کشور علاوه بر آگاهی از شرایط اقتصادی باید از میزان درآمد سالانه آن نیز آگاهی داشته باشید. میزان درآمد در ترکیه نسبت به شغلی که در حال فعالیت در آن هستید، متفاوت است. میزان حقوق یک کارگر در ترکیه، طبق قانون اداره کار این کشور حداقل 2.550 لیر است. میزان درآمد سالانه برخی از مشاغل در ترکیه مثل مهندسی مکانیک و مهندسی نرم افزار حداقل 24 هزار دلار است. میزان درآمد برخی دیگر از مشاغل مثل مدیریت بازاریابی و مدیر پروژه سالانه حداقل 40 هزار دلار می باشد.

مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از مهاجرت به ترکیه از طریق کار به آن توجه داشته باشید، مشاغل مورد نیاز این کشور است. شما می توانید برای آگاهی بیشتر از مشاغل ترکیه از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما در موسسه آوام در تماس باشید. مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه عبارت است از:

 1. مدیریت زنجیره ای تامین
 2. استاد و مدرس آموزش زبان انگلیسی
 3. مدیریت فروش
 4. مهندس
 5. شغل هایی مثل امور مالی، سرمایه گذاری و دارایی
 6. مشاغل در زمینه آی تی و کامپیوتر

افرادی که در این زمینه ها مهارت و تخصص کافی را دارا باشند و همچنین، سابقه شغلی و مدرک تحصیلی مناسبی را ارائه دهند، می توانند اقامت کاری ترکیه را اخذ نمایند. متقاضیانی که قصد جستجوی کار در کشور ترکیه را دارند، می توانند با مصاحبه با بنگاه های جستجوی کار در ترکیه و ارائه رزومه کاری و تحصیلی شان، کار مناسبی را پیدا کنند.

همچنین متقاضیان می توانند در وب سایت های کاریابی ترکیه کار مناسبی را پیدا کنند. این وب سایت ها بدین صورت است که متقاضی رزومه خود را برای موسسات ارسال می کند و این موسسات با توجه به رزومه و سوابق شغلی وی، کار مناسبی را برای متقاضی پیدا می کنند. برخی از این موسسات کاریابی عبارت است از:

 • Iskur
 • Learn4Good
 • Job in Istanbul
 • Job in Turkey

اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق کار

افرادی که می خواهند اقامت دائم این کشور را از طریق کار اخذ نمایند، باید به مدت 8 سال در این کشور کار و زندگی کنند. همچنین پس از گذشت 8 سال کار مداوم می توانند تابعیت این کشور را درخواست کنند. البته نکته حائز اهمیت اینجاست که اخذ پاسپورت ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی ارزش چندانی ندارد؛ چرا که رتبه پاسپورت این کشور 40 است؛ همچنین نرخ بیکاری آن بسیار بالا می باشد. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که اگر قصد مهاجرت به کشور های خارجی را دارید بهتر است به کشوری بروید که نرخ بیکاری پایین و شرایط بهتری را برای زندگی داشته باشد مانند، آلمان، کانادا، استرالیا و… .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید : اقامت و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من