دانشگاه باشکنت انکارا

دانشگاه باشکنت انکارا

کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های ترکیه، نزدیکی کشور ترکیه به ایران، هزینه های آموزشی پایین تر در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، مشترکات فرهنگی فراوان میان ایران و ترکیه و … همگی از دلایلی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه های ترکیه را انتخاب می کنند. یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه که در شهر آنکارا در سال 1993 تاسیس شده است، دانشگاه باشکنت آنکارا است که به عنوان اولین دانشگاه خصوصی به همراه رشته های مختلف تحصیلی از جمله پزشکی و دندانپزشکی خواستگاه بسیاری از دانشجویان ایرانی است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه باشکنت آنکارا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه باشکنت آنکارا: معرفی و تاریخچه

دانشگاه باشکنت به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه در سال 1993 با همکاری سازمان سوانح و سوختگی و بنیاد هابرال (Haberal) در شهر آنکارا تاسیس گردید. دانشگاه باشکنت یکی از بزرگترین پردیس های دانشگاهی را در اختیار دارد که در حال توسعه و گسترش است. این دانشگاه رتبه جهانی 1658 و رتبه 40 را در میان دانشگاه های ترکیه به خود اختصاص داده است. دانشگاه باشکنت آنکارا یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است که رقابت نزدیکی با بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه دارد و از این رو کیفیت آموزشی بالا و امکانات تحصیلی، پژوهشی و رفاهی قابل قبولی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه با کیفیت بالایی آموزش داده می شود و متقاضیان زیادی دارد.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه باشکنت آنکارا

زبان تدریس در برخی از رشته های این دانشگاه ترکی و در برخی ترکی و انگلیسی است. دانشگاه باشکنت مورد تایید وزارت علوم ایران است و دانشجویانی که قصد بازگشت به ایران را دارند می توانند در این دانشگاه ادامه تحصیل داده و پس از بازگشت به ایران، مدرک خود در هر رشته و مقطعی را معادل سازی کرده و از آن استفاده نمایند. امکان معادل سازی تنها برای دانشگاه هایی برقرار است که تاییدیه وزارت علوم را داشته باشند. از رشته های تحصیلی این دانشگاه می توان به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، مدیریت، فیزیوتراپی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، مهندسی عمران، ژنتیک، داروسازی، حقوق، اقتصاد، تجارت بین الملل، مهندسی پزشکی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، شنوایی سنجی، روانشناسی، مدیریت گردشگری و … اشاره کرد.

دانشگاه باشکنت انکارا

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه باشکنت آنکارا

دانشگاه باشکنت دارای 12 دانشکده شامل دانشکده دندانپزشکی، داروسازی، علوم بهداشتی (تغذیه، فیزیوتراپی، توانبخشی، پرستاری، بهداشت و علوم ورزشی)، حقوق، مهندسی، ارتباطات، پزشکی، هنرهای زیبا و معماری، علوم اقتصادی و اداری، آموزش، علوم پایه و ادبیات و واحدهای تجاری است.  از میان دانشکده ها، دانشکده پزشکی این دانشگاه از شهرت بسیاری برخوردار است. علاوه بر دانشکده ها، وجود 1 کنسرواتوار موسیقی، 7 مدرسه فنی و حرفه ای و 8 موسسه تحصیلات تکمیلی از دیگر امکانات آموزشی این دانشگاه است. 

دانشگاه باشکنت دارای بیمارستانی است که متقاضیان رشته پزشکی می توانند جهت انجام امور تحقیقاتی و آموزش پزشکی بطور عملی از آن استفاده نمایند. این دانشگاه این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، متقاضیان بتوانند در بیمارستان دانشگاه باشکنت مشغول به کار شوند. 

دانشگاه باشکنت خوابگاه های مختلفی را برای دانشجویان دختر و پسر خود تدارک دیده است. برخی از این خوابگاه ها در داخل و برخی خارج از دانشگاه قرار دارند. انواع اتاق های دو نفره، سه نفره و یا حتی تک نفره با امکانات بیشتر جهت رفاه حال دانشجویان تدارک دیده شده است.

وجود انواع رستوران ها، کافی شاپ ها، مراکز تفریحی و ورزشی، باشگاه ورزشی، استخر و … از دیگر امکاناتی است که دانشگاه برای رفاه هرچه بیشتر دانشجویان در محوطه و یا پردیس دانشگاه تدارک دیده است. به دلیل فاصله دانشگاه باشکنت از مرکز شهر آنکارا، دانشگاه از پردیس دانشگاه تا مرکز شهر حمل و نقل رایگان فراهم آورده است.

امکانات دانشگاه باشکنت آنکارا برای دانشجویان بین المللی 

دانشگاه باشکنت برای کمک به رفاه دانشجویان خوابگاه دانشجویی دارد و دارای 3 بلوک خوابگاه دانشجویی به صورت 1 و 2 خوابه است. از 3 بلوک خوابگاه دانشجویی سک بلوک مربوط به پسان و دو بلوک مربوط به دختران است. خوابگاه های دانشجویی در محوطه دانشگاه و به فاصله کمی از پردیس دانشگاه قرار دارند و حمل و نقل به مرکز شهر آنکارا توسط اتوبوس های دانشجویی و به صورت رایگان انجام می گیرد.

دانشجویان در صورت لزوم می توانند از خدمات بیمارستان باشکنت آنکارا به صورت رایگان بهره مند شوند، همچنین دانشجویان می توانند از خدمات درمانی بیمارستان های شهرهای آلانیا، آدانا، ازمیر، استانبول و اسکندران استفاده نمایند.

این دانشگاه عضو برنامه اراسموس است و مورد تاییدیه اتحادیه اروپا نیز هست. طبق این برنامه دانشجویان بعد از سال اول تحصیلی خود با داشتن شرط معدل و در صورت تمایل می توانند یک تا دو ترم تحصیلی را در یکی از دیگر دانشگاه های اروپایی بگذرانند و از سطح علمی و آموزشی آن دانشگاه ها نیز بهره مند شوند. این قابلیت این امکان را برای دانشجویان فراهم می آورد تا علاوه بر امکان تحصیل در دانشگاه دیگر، دانشجویان قابلیت های آموزشی دیگر دانشگاه ها را به دانشگاه باشکنت انتقال داده و سطح علمی و آموزشی دانشگاه ارتقا یابد. 

دانشگاه باشکنت تقریبا در 20 کیلومتری مرکز شهر آنکارا واقع شده است. رستوران ها، کافی شاپ ها، مراکز تفریحی، ورزشی، پارک و … از دیگر امکاناتی است که در اطراف پردیس دانشگاه باشکنت قرار داشته و دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند. 

ارائه انواع بورسیه به دانشجویان از جمله امکانات این دانشگاه جهت ترغیب دانشجویان به تلاش و پشتکار بیشتر است. در صورتیکه دانشجویان نمره آزمون یوس بالای 85 داشته باشند، نمره sat آنها بالای 1500 باشد، معدل دبیرستانی بالای 18 داشته . در graduation GPA نمره 90 به بالا کسب کرده باشند می توانند از تخفیف 25 درصدی این دانشگاه به عنوان بورسیه استفاده نمایند. 

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه باشکنت آنکارا

یکی از دلایل ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی در ترکیه نزدیکی فرهنگی دو کشور است. مشارکت های فرهنگی میان دو کشور زندگی و ادامه تحصیل دانشجویان در این کشور را ساده تر می سازد. آداب و رسوم مشترکی مانند مهمان نوازی، ارتباطات خانوادگی و دوستانه، ازدواج، نحوه عزاداری، هدیه دادن دوستان، فرهنگ لباس و پوشش، مناسبت های مذهبی و … از اشتراکات فرهنگی میان ایرانیان و ترکیه ای ها است که این اشتراکات زندگی دانشجویی برای دانشجویان ایرانی را ساده تر خواهد کرد.

تاریخچه تاسیس دانشگاه باشکنت آنکارا

دانشگاه باشکنت آنکارا اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است که در سال 1993 به عنوان یکی از مراکز علمی، تحقیقاتی و درمانی در ترکیه تاسیس گردید. رشته های مختلفی در این دانشگاه تدریس میگردد اما رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه کیفیت بالایی دارد. این دانشگاه با همکاری مرکز سوانح و سوختگی ترکیه و بنیاد آموزشی به نام هابرال در آنکارا، پایتخت کشور ترکیه تاسیس گردید.

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه باشکنت آنکارا

متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه می توانند پیش از اقدام با آکادمی سایا گروپ تماس گرفته و پس از اخذ مشاوره جهت پذیرش دانشجویی از دانشگاه باشکنت آنکارا اقدام نمایند. آکادمی سایا که لیسانس متروپل ترکیه را داشته و از معتبرترین آکادمی های اخذ پذیرش دانشجویی است، علاوه بر این خدمات، خدماتی نظیر اخذ ویزای دانشجویی، گرفتن اقامت در ترکیه، گرفتن خوابگاه، بازکردن حساب بانکی، ثبت نام در دانشگاه و … را برای متقاضیان انجام داده و در ول مراحل تحصیل به دانشجویان جهت اقامتی هرچه بهتر و راحت تر کمک می کند.

از شروط ورود به دانشگاه باشکنت می توان به حداقل نمره 40 در آزمون YOS اشاره کرد، علاوه بر این آزمون داشتن حداقل معدل 14 از شرایط لازم برای ورود به این دانشگاه است. آزمون یوس برای سنجش هوش و زبان ترکی دانشجویان برگزار می گردد. آزمون دیگری که دانشجویان می توانند در آن شرکت کرده و پس از کسب نمره لازم در دانشگاه به تحصیل بپردازند، آزمون SAT است. در این آزمون دانشجویان می بایست حداقل نمره 1550 از 1600 یا نمره 1500 از 2400 را کسب کرده باشند. علاوه بر این موارد داشتن شرایط سنی کمتر از 25 سال و داشتن معدل حداقل 18 دیپلم برای ورود به این دانشگاه الزامی است. دارا بودن مدرک Tomer برای ورود به این دانشگاه الزامی است. 

امکانات پژوهشی در دانشگاه باشکنت آنکارا

یکی از مهمترین امکانات پژوهشی در دانشگاه باشکنت در اختیار داشتن کتابخانه هایی کامل است که منابع مختلفی از کتب، مجلات و مقالات علمی را در خود جای داده و یکی از بهترین مراکز پژوهشی دانشجویان است. کتابخانه دانشگاه در مساحتی برابر با 12500 متر مربع در پردیس دانشگاه قرار گرفته و امکان مطالعه 24 ساعته در سالن مطالعه کتابخانه برای دانشجویان آزاد است. 

متقاضیان ادامه تحصیل در کشور ترکیه به خصوص در دانشگاه باشکنت آنکارا می توانند پیش از هر اقدامی با مشاوران گروه سایا تماس گرفته و پس از انجام مشاوره و کسب اطلاعات لازم از خدمات این شرکت جهت ادامه تحصیل در کشور ترکیه استفاده کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 2 =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من