دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

به دلیل نزدیکی دو کشور ایران و ترکیه و به خاطر تشابهات فرهنگی و دینی در این دو کشور و به خاطر کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های ترکیه، هر ساله دانشجویان ایرانی زیادی برای ادامه تحصیل به ترکیه مراجعه می کنند. یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه که رشته های پزشکی و دندانپزشکی آن با کیفیت بالایی تدریس می گردد، دانشگاه لقمان حکیم ترکیه است. این دانشگاه تقریبا در مرکز شهر آنکارا قرار گرفته و نزدیکی به راه آهن و فرودگاه رفت و آمد به این دانشگاه را برای دانشجویان خارجی تسهیل کرده است. وجود دانشکده های مختلف، 7 بیمارستان، 9 آزمایشگاه تخصصی، داشتن کتابخانه های متعدد با آخرین مقالات و مجلات علمی، وجود باشگاه های ورزشی، استخر، غذاخوری، رستوران، کافی شاپ و … زندگی و تحصیل را برای دانشجویان این دانشگاه آسان کرده است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه لقمان حکیم آنکارا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه لقمان حکیم آنکارا: معرفی و تاریخچه

دانشگاه لقمان حکیم از دانشگاه های خصوصی ترکیه است. این دانشگاه توسط بنیاد Sevgi در سال 2017 در آنکارا تاسیس گردید. رشته های پزشکی و دندانپزشکی از رشته های پرطرفدار در این دانشگاه هستند و وجود 7 بیمارستان و 9 آزمایشگاه تحقیقاتی با امکانات مختلف نشان دهنده اهمیت رشته های پزشکی  در دانشگاه لقمان حکیم است.

برنامه های تحصیلی در دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

رشته های گروه پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پیراپزشکی و بهداشت در این دانشگاه ارائه و تدریس می گردد. دانشگاه جدید التاسیس لقمان در میان دانشگاه ها ترکیه رتبه 173 را داشته و در سطح جهانی رتبه 10133 دارد. 

دانشگاه لقمان دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، تغذیه و رژیم درمانی، پرستاری، مامایی، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و کاردرمانی است. رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، خدمات داروخانه، مامایی، پروتز دندان، سلامت دهان و دندان، پرستاری، فیزیوتراپی و … از رشته های پرطرفدار این دانشگاه هستند. 

یکی از برنامه های تحصیلی این دانشگاه امکان همزمان تحصیل 2 رشته مرتبط دانشگاهی و گذراندن درس هایی ا رشته دیگر ولی مرتبط با رشته اصلی است. 

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

زبان تحصیل در رشته های مختلف این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی است.

اگرچه این دانشگاه مورد تایید اتحادیه اروپا است، اما تاییدیه وزارت علوم ایران را ندارد و دانشجویان ایرانی در هر رشته تحصیلی و در هر مقطعی که مدرکی کسب نمایند، قادر نخواهند بود تا مدرک کسب شده را در ایران معادل سازی نموده و از آن استفاده نمایند، بنابراین ادامه تحصیل در دانشگاه لقمان برای دانشجویان ایرانی که قصد بازگشت به ایران را دارند، چندان مناسب نمی باشد. 

دانشگاه لقمان آزمایشگاه های مختلفی را برای دانشجویان فراهم آورده و دانشجویان با بهره گیری از آخرین تجهیزات و فناوری های روز می توانند در خصوص موضوعات مختلف آزمایشگاهی به تحقیق بپردازند و از این طریق در زمینه تحقیقات نیز جایگاه مهمی دارد. وجود 9 آزمایشگاه چند رشته ای که جزو آزمایشگاه های شبیه سازی و تشریح آناتومی هستند به دانشجویان در زمینه تحقیقات کمک می کنند. 

دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

امکانات دانشگاه لقمان حکیم آنکارا برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه لقمان، عضو سیستم اراسموس است. سیستم اراسموس نوعی بورسیه تحصیلی است که به دانشجویانی با شرایط خاص تعلق می گیرد. مطابق این سیستم، دانشگاه های اتحادیه اروپا مطابق با توافقنامه هایی با یکدیگر ارتباط دارند. مطابق با این پروتکل ها دانشجویان می توانند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر انتقال یافته و ادامه تحصیل نماید. مدت زمان تحصیل در دانشگاه دیگر بین یک تا دو نیمسال تحصیلی است. دانشجویان متقاضی می توانند جهت استفاده از این برنامه از سال دوم تحصیل اقدام نمایند. جهت استفاده از سیستم اراسموس در مقاطع کاردانی یا کارشناسی حداقل معدل 2.2 از 4 یا 58 از 100 لازم است و برای پذیرش سیستم اراسموس برای دانشجویان ارشد و دکتری حداقل معدل 2.5 از 4 یا 65 از 100 لازم است.

دانشگاه لقمان تقریبا 6 کیلومتر با مرکز شهر آنکارا فاصله دارد، لذا دسترسی به این دانشگاه بسیار ساده است. فاصله 30 دقیقه ای با فرودگاه و ارتباط 15 دقیقه ای تا راه آهن، امکان تردد به این دانشگاه را برای دانشجویان خارجی تسهیل کرده است. 

هزینه تحصیل در دانشگاه لقمان در مقایسه با دیگر دانشگاه ها پایین تر است و متقاضیان با داشتن شرایط لازم می توانند از بورسیه 25 الی 50 درصدی دانشگاه استفاده نمایند. 

رشته های پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته های باکیفیت و پرطرفدار این دانشگاه است و مطابق با آن 7 بیمارستان جهت آموزش بیشتر و بهتر پزشکان در دانشگاه راه اندازی شده است. بیمارستان های دانشگاهی اتلیک، وان، زندگی، تشخیص و تصویربرداری اربیل، آکای، آنکارا، دیمیت از بیمارستان های این دانشگاه هستند. 

وجود امکاناتی مانند سالن های غذاخوری، سالن اجتماعات، وجود باشگاه های ورزشی متعدد، کتابخانه های مجهز به انواع کتاب ها و مقالات و … از مهمترین امکانات این دانشگاه هستند که شرایط زندگی و تحصیل در این دانشگاه را برای دانشجویان تسهیل می کند.

دانشگاه لقمان حکیم به دانشجویان خود بورسیه های متفاوتی شامل بورسیه موفقیت تحصیلی، خواهری و برادری و یا همسری، معلولیت جسمی، ویزیت و آزمایش های پزشکی و … ارائه می کند. 

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

دانشگاه لقمان خوابگاه دانشجویی مستقلی ندارد، اما جهت رفاه حال دانشجویان خارجی با خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه قرارداد بسته  و دانشجویان در صورت تمایل با پرداخت هزینه های متفاوت می توانند از امکانات مختلف خوابگاه استفاده نمایند. یکی از مزایای تحصیل در ترکیه به ویژه برای دانشجویان خارجی نزدیک بودن فرهنگ دو کشور است. علاوه بر نزدیکی فرهنگی دو کشور، دین مشترک میان ایران و ترکیه سبب شده است تا دانشجویان ایرانی راحت تر بتوانند فرهنگ مردم ترکیه را پذیرا باشند.

تاریخچه تاسیس دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

دانشگاه لقمان حکیم در سال 2017 توسط بنیاد Sevgi راه اندازی گردد. این دانشگاه حدود 2377 دانشجو داشته که در 10 رشته در مقطع کارشناسی در 5 دانشکده به تحصیل می پردازند. رشته های این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می شوند، اما رشته پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. 

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

امکان ورود به دانشگاه خصوصی لقمان حکیم بدون آزمون و صرفا از طریق سوابق تحصیلی دانشجویان است. دانشجویان بدون محدودیت سنی و با حداقل معدل دیپلم 15 می توانند جهت ثبت نام در این دانشگاه اقدام نمایند. دانشجویانی که شرط معدل جهت ورود به این دانشگاه را ندارند می توانند با کسب حداقل نمره در آزمون های بین المللی MATURA، IB، GCE، ACT و SAT وارد این دانشگاه شوند. یکی از بهترین آکادمی ها جهت مشاوره و پذیرش دانشجو که تحت لیسانس متروپل ترکیه است، آکادمی سایا گروپ است. مجموعه سایا در سال 1390 با ارائه خدمات مختلفی نظیر ارائه مشاوره، اخذ پذیرش، گرفتن اقامت، اجاره خوابگاه دانشجویی، افتتاح حساب بانکی، اجاره سوئیت، تشکیل پرونده اقامتی و … تاسیس گردید. متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه بخصوص دانشگاه لقمان حکیم می توانند پیش از اقدام از آکادمی سایا مشاوره گرفته و با استفاده از راهنمایی های اخذ شده به اخذ پذیرش دانشجویی اقدام نمایند و یا اخذ پذیرش دانشجویی خود در دانشگاه مورد نظر را سایا گروه بسپارند.

در صورتیکه دانشجویان متقاض ادامه تحصیل در این دانشگاه آزمون ورودی sat یا tryos را گذرانده باشند و در این آزمون ها نمره بالایی کسب کرده باشند، می توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه لقمان استفاده نمایند.

امکان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز در این دانشگاه برقرار است و در صورتیکه متقاضیان در یکی از آزمون های ورودی نظیر ALES یا GRE حداقل نمره قبولی را کسب نمایند، می توانند در مقاطع تکمیلی در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند. از شرایط لازم جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، وجود ترجمه انگلیسی و ترکی دیپلم و مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات آن ها است و اگر دانشجویان بخواهند تا در مقطع دکتری نیز ادامه تحصیل نمایند، لازم است تا مدرک کارشناسی ارشد خود را به همراه ریز نمرات به دانشگاه ارائه نماید. علاوه بر مدارک تحصیلی پیشین، ارائه مدرک معتبر تافل یا آیلتس جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری الزامی است. 

از جمله رشته های پرطرفدار تحصیلی در دانشگاه لقمان که با کیفیت بالایی به دانشجویان ارائه می گردد پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه است. شرط پذیرش رشته پزشکی بدون آزمون بوده و مدت زمان تحصیل در این رشته 6 سال است. در صورتیکه دروس پزشکی به زبان ترکی ارائه گردد هزینه ای برابر با 12000 دلار سالانه و در صورتیکه دروس به زبان انگلیسی ارائه شوند تا 13500 دلار سالانه خواهد بود. 

از دیگر رشته های پرطرفدار این دانشگاه دندانپزشکی است. شرط پذیرش رشته دندانپزشکی بدون آزمون بوده و مدت زمان تحصیل در این رشته 5 سال است. در صورتیکه دروس دندانپزشکی به زبان ترکی ارائه گردد هزینه ای برابر با 11500 دلار سالانه و در صورتی که دروس به زبان انگلیسی ارائه شوند تا 12000 دلار سالانه خواهد بود. 

امکانات پژوهشی در دانشگاه لقمان حکیم آنکارا

دانشگاه لقمان دانشگاهی است که بر مضمون سلامت و بهداشت تمرکز ویژه ای دارد و وجود بیمارستان ها و آزمایشگاه های مختلف در آن سبب می شود تا تحقیقات و پژوهش های زیادی در حوزه علوم پزشکی در این دانشگاه انجام گیرد. یکی از پارامترهای رتبه بندی دانشگاه های ترکیه وجود امکانات پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه است. دانشگاه لقمان دارای 7 بیمارستان و 9 آزمایشگاه مجهز و پیشرفته است که امکان تحقیق و پژوهش در خصوص هر زمینه علمی را برای دانشجویان فراهم می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نه =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من