دانشگاه تجارت استانبول

دانشگاه تجارت استانبول

امروزه دانشجویان ایرانی زیادی خواهان پذیرش در دانشگاه های ترکیه هستند. کیفیت بالای آموزشی، هزینه پایین تر در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، نزدیکی به ایران و رفت و آمد آسان، مشابهت های فرهنگی و … از دلایل این تمایل به شمار می رود. یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه که در سال 2001 با 6 دانشکده تاسیس گردید، دانشگاه تجارت واقع در شهر استانبول است. یکی از ویژگی های این دانشگاه توجه دانشگاه به ارتقا علمی دانشجویان در کنار فعالیت آنها در بازار کار است. به این منظور فارغ التحصیلان این دانشگاه با دغدغه و گرفتاری کمتری در مقایسه با دیگر دانشگاه ها به بازار کار وارد شده و شاغل می شوند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه تجارت استانبول تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دانشگاه تجارت استانبول: معرفی و تاریخچه

دانشگاه خصوصی تجارت استانبول در سال 2001 تاسیس گردید. این دانشگاه 6 دانشکده دارد که رشته های مختلفی در آنها به زبان ترکی و یا انگلیسی تدریس می گردد. این دانشگاه خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران نیست و مدارکی که دانشجویان ایرانی در رشته های مختلف این دانشگاه در مقاطع متفاوت اخذ می کنند، قابلیت معادلسازی در ایران را نداشته و دانشجویان ایرانی نمی توانند از آن مدارک استفاده کنند. اغلب رشته های علوم پایه و رشته های علوم انسانی در این دانشگاه تدریس می گردد. دانشگاه تجارت رتبه 109 را میان دانشگاه های ترکیه و رتبه ای بالاتر از 4911 را میان دانشگاه های دنیا در اختیار دارد. 

برنامه های تحصیلی در دانشگاه تجارت استانبول

زبان تحصیل در رشته های مختلف این دانشگاه ترکی و یا انگلیسی است، البته هزینه تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بالاتر است. داشتن شرط معدل دیپلم بالای 12، شرایط سنی مطابق با استانداردهای دانشگاه و پذیرش در آزمون اوسیم از شرایط پذیرش این دانشگاه است. از آنجا که این دانشگاه توجه زیادی به اشتغال دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی دارد و تلاش دارد تا دانشجویان سریعتر به بازار کار و تجارت جذب شوند و از سواد علمی و آکادمیک خود در سطح تجاری استفاده نمایند، توجه زیادی به بالا بردن مهارت و تخصص دانشجویان دارد و با پشتیبانی اتاق بازرگانی ترکیه، دانشجویان با استعداد و پر تلاش زیادی را سریع جذب بازار کار می کند.

فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه تجارت استانبول

دانشگاه تجارت دارای 6 دانشکده علوم انسانی، تجارت، حقوق، مهندسی، ارتباطات و علوم اجتماعی است. از جمله رشته های قابل تدریس در این دانشگاه می توان به معماری داخلی، امور مالی، تجارت بین الملل، مدیریت لجستیک، جامعه شناسی، طراحی ارتباطات، روابط عمومی، حقوق، مهندسی عمران، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، علوم سیاسی، رسانه، مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، مهندسی برق، مهندسی مکاترونیک، اقتصاد، مدیریت بازرگانی و … اشاره کرد.

این دانشگاه در منطقه بی اوغلو استانبول قرار دارد. دانشگاه تجارت دو پردیس دارد که دانشجویان بر حسب رشته تحصیلی خود می توانند در هر کدام از پردیس ها به تحصیل بپردازند. پردیس سوتلوچه و کوچوکیالی از جمله این پردیس ها هستند. زبان تدریس در رشته های مختلف این دانشگاه ترکی و انگلیسی است.

دانشگاه تجارت استانبول

امکانات دانشگاه تجارت استانبول برای دانشجویان بین المللی

از آنجا که وجود امکانات تفریحی، رفاهی و ورزشی می توانند سبب تقویت روحیه دانشجویان جهت ادامه تحصیل بهتر گردد، در این دانشگاه انواع رستوران، کافی شاپ، زمینه ها و باشگاه های ورزشی، جشن های ماهانه، کلوپ های دانشجویی و … برای دانشجویان در نظر گرفته می شود تا تسهیل برای دانشجویان بیش از پیش تسهیل گردد.

در دو پردیس این دانشگاه، امکانات پزشکی زیادی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان و کارکنان قرار می گیرند. اورژانس، پلی کلینیک، مشاوره و روانشناسی، خدمات آزمایشگاه و … از خدماتی است که این مراکز بهداشتی به دانشجویان ارائه می دهند. 

دانشگاه تجارت عضو برنامه اراسموس است. مطابق با این برنامه دانشجویانی که شرایط لازم معدلی را داشته باشند و از دانشجویان برتر دانشگاه باشند، در صورت تمایل می توانند بعد از سال اول تحصیلی به مدت یک یا دو نیمسال را در دانشگاه اروپایی دیگری که با دانشگاه تجارت تعامل دارد، بگذرانند. طبق این برنامه طی مدت آموزشی دانشجویان سطح علمی خود را بیش از پیش ارتقا می دهند و این امر فرصتی را برای دانشگاه جهت بهره برداری از داده های علمی دانشجویان فراهم می آورد. 

دانشگاه تجارت به منظور رفاه حال دانشجویان خود به ویژه دانشجویان خارجی امکانات خوابگاه دانشجویی را برای دانشجویان خود فراهم می آورد. این دانشگاه انواع اتاق های یک نفره، دو یا چهار نفره را به دانشجویان داده و آنها می توانند با پرداخت مبالغ متفاوتی متناسب با امکانات اتاق، از خوابگاه دانشجویی استفاده نمایند. این دانشگاه موافقت نامه های مختلفی را با موسسات خوابگاهی برقرار کرده. برای مثال خوابگاه پسران رویال با 30 تخت، خوابگاه دخترانه ینترال کیز یوردو با 344 تخت، خوابگاه دخترانه و پسرانه  استودیو سنترال با 300 تخت امکانات رفاهی زیادی را برای دانشجویان این دانشگاه فراهم می آورند. 

بورسیه تحصیلی از دیگر خدماتی است که این دانشگاه به دانشجویان خود ارائه می دهد. چنانچه نمره متقاضیان در آزمون اوسیم جهت ورود به دانشگاه بالا باشد، دانشگاه تخفیفات 25 تا 75 درصدی را به عنوان بورسیه دانشجویان در نظر می گیرد. چنانچه همسر و یا فرزندان افرادی که در اتاق بازرگانی ترکیه عضو هستند در این دانشگاه تحصیل نمایند از تخفیفات 15 درصدی استفاده خواهند کرد و اگر چند تن از اعضای خانواده بطور همزمان در این دانشگاه تحصیل کنند، برای مثال تحصیل همزمان دو خواهر یا برادر بطور همزمان تخفیفات 10 درصدی را برای هرکدام از اعضای خانواده به دنبال خواهد داشت.

فرهنگ و زندگی دانشجویی در دانشگاه تجارت استانبول

تشابهات و هنجارهای مشترک فرهنگی میان ایران و ترکیه سبب می گردد تا دانشجویان ایرانی راحت تر بتوانند در دانشگاه های ترکیه از جمله دانشگاه تجارت استانبول ادامه تحصیل دهند. ارزش هایی چون کمک به دیگران، احترام به قوانین، آداب و رسوم مشترک، توجه به نظافت و پاکیزگی، فرهنگ غذایی مشابه و … همگی از مواردی هستند که سبب نزدیکی هرچه بهتر و بیشتر دانشجویان ترکی و ایرانی به یکدیگر شده و به همین دلیل دانشگاه های ترکیه خواستگاه بسیاری از دانشجویان ایرانی است.

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در ترکیه به ویژه دانشگاه تجارت استانبول را دارند، می توانند از راهنمایی ها و مشاوره های یکی از بهترین موسسات و آکادمی ها در زمینه خدمات دانشجویی ترکیه، به نام سایا گروپ استفاده نمایند. آکادمی سایا گروپ علاوه بر ارائه مشاوره به دانشجویان در زمینه اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه خدمات دیگری چون دنکلیک مدارک تحصیلی، اخذ ویزای دانشجویی، اخذ اقامت، گرفتن خوابگاه دانشجویی و سوئیت، افتتاح حساب بانکی و … را اختیار متقاضیان قرار می دهد. این آکادمی که نماینده رسمی و انحصاری متروپل ترکیه است، پشتیبانی 24 ساعته داشته و در قبال تعهداتی که به دانشجویان میدهد، مسئولیت پذیری کامل دارند.

تاریخچه تاسیس دانشگاه تجارت استانبول

این دانشگاه در سال 2001 توسط بنیاد آموزشی و تجارت و خدمات تجاری اتاق بازرگانی استانبول تاسیس گردید. دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری در ان دانشگاه به تحصیل بپردازند. پیشتر این دانشگاه به دانشگاه بازرگانی استانبول شهرت داشت ولی بعدها به نام تجارت استانبول تغییر نام داد. 

برنامه های تحصیلی کارشناسی در دانشگاه تجارت استانبول

جهت پذیرش در این دانشگاه قبولی در آزمون اوسیم یا OSYM اهمیت دارد. با کسب نمره قابل قبول در این آزمون و با داشتن شرایط خاص معدل دیپلم و شرایط سنی، دانشجویان بدون نیاز به نمره قبولی در آزمون های SAT و YOS می توانند به این دانشگاه وارد شوند. دانشگاه تجارت دارای 6 دانشکده است، که در هر کدام از دانشکده ها رشته های زیر تدریس می گردد که عبارتند از:

 • دانشکده معماری
  • معماری، معماری داخلی
 • دانشکده بازرگانی
  • مالی و بانکداری، مدیریت بازرگانی، مدیریت هواپیمایی، اقتصاد، مدیریت لجستیک و تجارت بین الملل
 • دانشکده ارتباطات
  • رسانه و سیستم های ارتباطی، طراحی ارتباطات بصری، روابط عمومی و تبلیغات
 • دانشکده مهندسی
  • مهندسی کامپیوتر، برق، مکاترونیک، صنایع
 • دانشکده علوم اجتماعی
  • علوم سیاسی و روابط بین الملل، روانشناسی، جامعه شناسی
 • دانشکده حقوق
  • حقوق

برخی از رشته های مذکور به زبان ترکی و برخی به زبان انگلیسی تدریس می شوند. 

امکانات پژوهشی در دانشگاه تجارت استانبول

دانشگاه تجارت به اشتغال و ورود دانشجویان خود به بازار کار توجه زیادی دارد. اتاق بازرگانی ترکیه از دانشگاه تجارت حمایت می کند، این حمایت فرصت های شغلی بسیاری را برای دانشجویان پس از اتمام تحصیل فراهم می آورد. دانشگاه تجارت به کتابخانه بزرگی مجهز است. انواع کتاب ها، مقالات و مجلات علمی به صورت فیزیکی و الکترونیکی در این دانشگاه وجود داشته و دانشجویان می توانند از این منابع جهت تحقیق و پژوهش استفاده کنند. وجود سالن های کنفرانس مجهز، امکان برگزاری سمینارهای مختلف در دانشگاه را فراهم می آورد. آزمایشگاه های مجهز دانشگاه امکان انجام تحقیقات مختلف را ایجاد می کند. از آنجا که این دانشگاه ارتباط زیادی با بازار کار و تجارت دارد، شرکت های تجاری مختلفی در حوزه های کاری متفاوت در پروژه های علمی این دانشگاه سرمایه گذاری می کنند، تا با پشتیبانی مالی از این پروژه ها بتوانند از نتایج حاصل از تحقیقات استفاده کرده و علاوه بر توسعه و بهینه سازی کسب و کار، سود بیشتری کسب نمایند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام
برای دیدن صفحاتی که به دنبال آن هستید شروع به تایپ کنید.
advanced-floating-content-close-btn
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من